Saraycık, Ağın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Saraycık
—  Köy  —
Elazığ
Elazığ
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elâzığ
İlçe Ağın
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 388
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0424
İl plaka kodu
Posta kodu 23960
İnternet sitesi: [2]

Saraycık, Elâzığ ilinin Ağın ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

köy Urfa Karakeçili Kayı Türkmenleri aşiretinin Torun kolundan olup 200 yıllık geçmişi vardır.Urfa Karakeçilileri Kürtçeyi kullanmaya başlasalar da Türkmen ve Süleyman Şah'ın soyundan geldiklerini bilirler.Türkmen şenlikleri yaparlar.köyde Türkmen kültürü yaşatılır.Köy Urfa ve Musul yörelerinden getirilerek yöreye iskan ettirilen Oğuzların Kayı boyundan Karakeçili aşiretinden gelen insanlardan oluşmaktadır.Elazığ yöresini Türkleştirmek için birçok Türkmen aşireti gibi Karakeçililer de yöremiz ilçe ve köylerine yoğun olarak iskan edilmişlerdir.Osmanlıyı kuran ve bu asaletten gelen bu insanların çoğu Sünnî İslam anlayışını benimsemişlerse de bir kısmı Alevî İslam anlayışını sürdürmektedir.Türkiye'nin dört bir yanına dağılmış olan Karakeçililer bazı yörelerde Kurmanci lehçesi konuşsalar da Türkmen geleneklerine sıkı sıkıya bağlıdırlar.Türkmen kimliğini unutmazlar.Ertuğrul Gazi'yi anma kültürü asırlarca bu aşirette sürmektedir.Urfa, Erzurum, Elazığ, Antep, Musul, Kerkük, Halep Karakeçilileri arasında daha yakın kan bağları ve kültürel bağlar bulunmaktadır. Bu yerleşim yerinde Osmanlı döneminde Ermeniler yaşamıştır.Sonraları Kayı boyundan Karakeçililer köye iskan edilmişlerdir.Urfa Karacadağ eteklerinden kalkarak Keban ilçemizin 6 köyüne yerleşmişlerdir.Koyunuşağı, Örenkaya, Beydeğirmeni, Kurşunkaya, Kuşçu, Sağdıçlar köylerini kurmuşlardır.Karakeçililer Doğuda Kürtçe konuşsalar da her yerde Türkmen ve Osmanlı olduklarını bilirler ve bu asaleti Türkiye'nin her yerine yerleşen Karakeçililer bilirler ve sahiplenirler.Köyün kuruluşu 300 yıllıktır.Oğuzların Kayı boyunun Karakeçili aşiretinden 3 kardeş tarafından köy kurulmuştur.Bu üç kardeş Siverek ilçesinin Keş köyünden Adıyaman Gerger üzerinden gelerek köyü kurmuşlardır.köyde Karakeçililik ve Türkmen gelenekleri sürmektedir.Baskil yöresine özellikle Karakeçililerin Zeyveli kolu ve Torun kolları iskan edilmiştir.Osmanlı arşivlerindeki Harput yöresinin iskan bilgilerinde köyü kuranlar yöremizde köklü izler ve geçmiş bırakmış olan Türkmen Karakeçililer olmuştur.Karakeçililer Elazığ yöresine stratejik nedenlerle iskan edilmişlerdir. Elazığ yöresine Türkmen yerleşkeleri ciddi olarak ilk Çubukoğullarınca yapılmıştır. En son Abdulaziz Han döneminde Ermenilerden boşalan köylere Halep, Azerbaycan, Kerkük, Musul, Erbil, Telafer ve Urfa'dan Türkmen aşiretleri Elazığ ve kazalarını Türkleştirmek amacıyla iskan edilmişlerdir. Bu da Harput ve Elazığ yöresinin Türkmen kimliği kazanmasına neden olmuştur.Karakeçili, Bayat, Düğer, Beydilli, Çubuklu, Avşar, Sarıkeçili gibi Türkmen obaları Elazığ merkez köyleri ve ilçelerinin köylerine iskan edilmişlerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köy tamamen Türkmen islam kültürünü yaşatan Karakeçili Kayı Türkmenleri geleneklerine bağlı vatansever bir köydür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Elazığ iline 60 km, Ağın ilçesine 25 km uzaklıktadır.Malatya iline 90 km uzaklıktadır.Köy kurulduğu coğrafi konum itibarı ile anayola 2 km. uzaklığındadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 388
1997 313

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Mevzii deki en gelişmiş tarım Saraycık Köyünde yapılmaktadır.Köyde son yıllarda kavun tarımı gelişmeye başlamış ve üretimde kalite açısından tüm çevrede sayılı hale gelmiştir.Başlıca yetiştirilen tarım ürünleri arpa, buğday, kavun, üzüm, nohut ve kayısıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve faal olarak hizmet vermektedir.Bunun yanı sıra taşımalı eğitim de yapılmaktadur Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi var. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyün iç yolları asfalt ve betondur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]