Beyaz Gelincik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Beyaz Gelincik
Senarist Sulhi Dölek
Yönetmen Güzide Balcı
Besteci Kıraç
Ülke Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 74
Yapım
Yapımcı Erol Avcı
Görüntü yönetmeni Colin Mounier
Yayın bilgileri
Kanal atv
Yayın tarihi 19 Eylül 2005 - 11 Haziran 2007
Durumu Sona erdi

Beyaz Gelincik, 2005-2007 yılları arasında Atv'de yayımlanan Türk televizyon dizisidir. 19 Eylül 2005'te başlayıp 11 Haziran 2007'de 74. bölümüyle sona ermiştir.

Künye[değiştir | kaynağı değiştir]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslanbaş'lar, Adana'nın en zengin ailelerinden biridir. Binlerce dönüm pamuk tarlasının sahibi olan bu aile büyük bir çiftlik evinde yaşamaktadır. Aslanbaş Holding'in esas gözbebeği pamuktur ama diğer alanlarda da başarıyı yakalamışlardır. Aslanbaş Ailesi ana-babaları ölmüş olan dört erkek kardeşten oluşur. Hikâyemizin merkezinde de bu dört kardeş vardır. Bir başka ana karakter ise Ceren Duru (Aslanbaş) 25 yaşında Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra ABD'de Ziraat Mühendisliği okumuş, düzgün hatlarıyla dikkat çeken, beyaz tenli, çok güzel bir kız. Aslanbaş Holding'de çalışıyor. Şirkette ceketi eteğiyle dolaşırken, gerektiğinde tarlaya eşofmanlarını, yerel kıyafetleri giyip gidebiliyor. Tarlalarda çalışan işçiler beyaz teni nedeniyle, pamuğa verilen "Beyaz Gelincik" ismini ona takmışlar. Bütün olaylar; Ömer'in ilk kez "Beyaz Gelincik Ceren" ile karşılaşmasıyla başlar. Ondan sonrası; bir bir ortaya dökülen sırlar, bazen aşk bazen iktidar için söylenen yalanlar, merak içinde sonu beklenecek gelişmeler.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Halil Aslanbaş[değiştir | kaynağı değiştir]

Ailenin en büyük kardeşidir. 45 yaşındadır. ODTÜ Mimarlık mezunudur. Hayali, yurt dışında rahat ve kendince yaşamak, mimarlık yapmak olsa da en büyük erkek kardeş olarak topraklarını bırakıp gitmesi izin verilmemiştir.Altan Erkekli tarafından canlandırılmıştır.

Ömer Aslanbaş[değiştir | kaynağı değiştir]

32 yaşında. Motor Meslek Lisesi mezunu. ABD'de work and travel yapmış. Batılı yetişmiş bir doğulu. Askerliğini Ankara Polatlı da topçu birliğinde yapmıştır. Ağabeyi Halil, işlerden elini çekmiş, tüm holdingin yönetimini ona bırakmıştır.Erkan Petekkaya tarafından canlandırılmıştır.

Mustafa Aslanbaş[değiştir | kaynağı değiştir]

28 yaşında. Okul hayatını yarım bırakmış. Ailenin en deli dolusu. Hayatı günü gününe yaşamayı seviyor. Otomobillere, motosikletlere ve benzer büyük oyuncaklara düşkün. Sürekli Gazipaşa'da (Bulvarı) piyasa yapıyor. Holding işlerine bulaşmadan hayatın tadını çıkarıyor. Mehmet Günsür tarafından canlandırılmıştır.

Mehmet Ali Aslanbaş[değiştir | kaynağı değiştir]

22 yaşında. ABD'de eğitimini bitirip Elektronik Mühendisi olarak Adana'ya geri döndü. Rahat esprili ve modern. Daha henüz holdingte ve hayatta neler olup bittiğinin farkında değil. Zeliha'ya aşık genellikle Aliş diye sesleniyolar. İsmail Hacıoğlu tarafından canlandırılmıştır. Mustafa'ya aşırı düşkündür.

Ceren Aslanbaş[değiştir | kaynağı değiştir]

25 yaşında. Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra ABD'de Ziraat Mühendisliği okumuş. Düzgün hatlarıyla dikkat çeken, beyaz tenli, çok güzel bir kız. Aslanbaş Holdingte çalışıyor. Şirktte ceketi eteğiyle dolaşırken, gerektiğinde tarlaya eşofmanlarını, yerel kıyafetleri giyip dalabiliyor. Tarlalarda çalışan işçiler beyaz teni nedeniyle, pamuğa verilen "Beyaz Gelincik" adını ona takmışlar. Sezin Akbaşoğulları tarafından canlandırılmıştır.

Gülizar Aslanbaş[değiştir | kaynağı değiştir]

30 yaşında, Halil'in eşi, Aslanbaş ailesinin "büyük yengesi". Çok hırslı hem parayı hem de göz önünde bulunmayı seviyor. Şehrin ileri gelenlerinin eşlerinin kurduğu bir derneğin başkanlığını yürütmesi yanında, çiftliği (ve orada yaşayan herkesin hayatını) çekip çevirmeyi birincil görevi sayıyor. Aslında Ömer Aslanbaş'tan hoşlandığı zamanlarda, ondan yüz alamayınca; Halil Aslanbaş ile evlenmiştir. Betül Şahin tarafından canlandırılmıştır.

Meryemce Aslanbaş[değiştir | kaynağı değiştir]

23 yaşında, Mustafa'nın eşi, ailenin küçük yengesi. Sessiz, narin, güzel. Genç yaştan itibaren içinde yaşamak zorunda kaldığı pavyon hayatından, ona ilk görüşte âşık olan Mustafa sayesinde kurtulmuş. Ancak çiftlikteki yeni hayatına alışmakta epey zorlanıyor, çünkü açıkça söylenmesede, geçmişi yüzünden aşağı görülüyor. Tülin Özen tarafından canlandırılmıştır.

Ceyhan Aslanbaş[değiştir | kaynağı değiştir]

17 yaşında, Halil'in ilk eşinden doğan kızı. Özel bir kolejde okuyor. Her istediğinin alınmasına alışkın, şımarık yetişmiş isyankar kişiliği ile üvey annesi Gülizar'a kafa tutuyor. Adana'dan sıkılmış durumda, asıl istediği İstanbul'da yaşamak. Ayçin Tuyun tarafından canlandırılmıştır.

Zeliha Karakucak[değiştir | kaynağı değiştir]

19 yaşında. Güzel, zeki ve çalışkan, derslerinde başarılı, ancak içe kapanık biri olduğu için pek dikkat çekmiyor. Gülizar'a sekreterlik yapıyor. Aliş'e umutsuzca aşık. Şeyda Şaşmaz tarafından canlandırılmıştır.

Diyar Kaya[değiştir | kaynağı değiştir]

25 yaşında. Ceren'in en yakın arkadaşı. Düzenli, tertipli, planlı, programlı ve dakik bir insan iyi bir dost. Ceren'i önemsiyor, ona yardım etmek için elinden geleni yapıyor. Esra Kızıldoğan tarafından canlandırılmıştır.

Aziz Kudret Tarhan[değiştir | kaynağı değiştir]

Meryemce'nin eski sevgilisi ve onu pavyonda çalışmak zorunda bırakan kişi. Hapisten çıkıp Adana'ya geldikten ve Meryemce'nin izini bulduktan sonra yaptıkları sebebiyle ailenin en büyük düşmanı haline geliyor. Meryemce'ye karşı takıntılı bir sevgisi var. Olgun Şimşek tarafından canlandırılmıştır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayın Takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Gösterim Günü ve Saati Sezon Başlangıcı Sezon Finali Çekilen Bölüm Sayısı Bölüm Aralığı TV Sezonu TV Kanalı
1. Sezon Pazartesi 21.45 19 Eylül 2005 29 Mayıs 2006 36 1-36 2005-2006 atv
2. Sezon Pazartesi 22.00 18 Eylül 2006 11 Haziran 2007 38 37-74 (Final) 2006-2007 atv

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]