Beyaz Gölge

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eric abiog (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 01.49, 29 Temmuz 2016 tarihli sürüm (→‎Dış bağlantılar)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Beyaz Gölge (İngilizce: The White Shadow), ABD yapımı televizyon dizisi. CBS kanalında 27 Kasım 1978 – 16 Mart 1981 tarihleri arasında gösterilmiştir.

Genel bakış

Dizide başrolde Ken Howard, Ken Reeves isminde beyaz bir profesyonel basketbol oyuncusunu canlandırır. NBA’de oynayan Reeves dizindeki sakatlıktan dolayı basketbolu bırakmak zorunda kalır. Üniversitedeki sınıf arkadaşı ve aynı zamanda Los Angeles şehrindeki Carver Lisesi Müdürü olan Jim Willis tarafından çoğunlukla Siyah ve İspanyol gençlerin okuduğu liseye basketbol koçu olarak davet edilince daveti kabul eder. Okuldaki bayan müdür yardımcısı Sybil Buchanan’ı aktris Joan Pringle canlandırmıştır. Buchanan ilk başta Reeves’in işe alınmasına karşı çıkmıştır. Öğrencilerin derslerine daha fazla zaman ayırmaları için birçok kez koçla tartışırlar.

Senaryoya göre Reeves ile Willis Boston Üniversitesindeki öğrencilik yıllarında oda arkadaşlarıdır. Reeves basketbol oynamış ve daha sonra seçilerek NBA’de Chicago Bulls’da oynamıştır. Dizi MTM şirketi için Bruce Paltrow tarafından yapılmıştır. 2005 Kasımında 1. sezon, 2006 yılında da 2. sezon DVD olarak piyasaya sürülmüştür. Beyaz Gölge, oyuncularının çoğunluğu Afrika-Amerikalı olan ilk televizyon dizisidir. Toplam 54 adet bölümle Amerika'da yayınlanan ve ağırlıklı olarak Afrikalı-Amerikalı oyuncuların bulunduğu yayında kalan en uzun dizidir. Dizinin adı ise ilk bölümün sonunda Reeves’in oyuncularının her zaman ve her yerde arkalarında olacağını söylemesinin ardından Thorpe’un verdiği cevaptan gelir; …beyaz bir gölge gibi.

Önemli karakterler

 • Ken Reeves rolünde Ken Howard. Basketbol koçu

Elindeki oyunculardan bir takım yaratmaya çalışır, aynı zamanda onları liseden sonraki hayata hazırlamaya çaba gösterir. Basketbol bursuyla Boston Üniversitesinde okumuştur, oradaki oda arkadaşı Jim Willis’dir. NBA’de Chicago Bulls takımında basketbol oynar.

 • Jim Willis rolünde ilk bölümde Jason Bernard sonra Ed Bernard. Okul Müdürü

Reeves’in Boston Üniversitesindeki oda arkadaşı. Reeves’in son profesyonel maçından sonra Carver Lisesinde iş teklif eder. Zor zamanlarında Reeves’in en yakın dostu. Carver şehir şampiyonu olduktan sonra Oakland Eğitim Müdürülüğüne atanır.

 • Sybil Buchanan rolünde Joan Pringle. Müdür yardımcısı

Eğitim ve disiplin konusunda Reeves’in sürekli hasmı. İlerleyen bölümlerde okul müdürü olur. İlk başlarda aralarında nefret-sevgiye dayalı bir ilişki olsa da saygı sınırları çerçevesindedir. Kocasından boşanmıştır, ikili tekrar bir araya gelseler de işler yürümez. Hamile kalır ve ikiz çocuklarını yalnız başına büyütmeye karar verir.

 • Warren "Cool" Coolidge rolünde Byron Stewart

Reeves’in gerçekten basketbolcu olma şansı olan az oyuncularından birisi. Çok uzun boylu olması sebebiyle koçla aralarında bir bağ vardır. En iyi oyunlarından birinden sonra neredeyse bir baketbol menajeriyle anlaşarak okulu bırakma aşamasına gelir. Diana ile çıkar ve cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanır. Harlem Globetrotters takımı ile deneme maçlarına çıkar, ona önce okulunu bitirmesi söylenir.

 • Morris Thorpe rolünde Kevin Hooks

Oyun kurucudur. Çok iyi bir hatiptir, beyaz bir kız olan ve okulda hiç de iyi bir ünü olmayan Karen LeGrand ile çıkar. Başarılı bir ressamdır. Babası yarı-profesyonel basketbol oynamıştır.

 • James "Hollywood" Hayward rolünde Thomas Carter

Takım içinde en yüksek IQ derecesine ve en dürüst karaktere sahip olandır. Babası o küçükken ölmüştür annesi ve küçük kardeşine bakmaktadır. Kuzeni uyuşturucu kullanırken hayati tehlike atlattıktan sonra uyuşturucu satıcısını öldüresiye döver. Üniversiteyi kazanır ve ilk yılında başarılı olunca yaz stajı için bir avukatlık bürosuna kabul edilir.

 • Milton Reese rolünde Nathan Cook

Başarılı şarkıcı. Üniversite bursu kazanmak üzeredir ama eski kız arkadaşı bursu almaması için hamile rolü yapar. Reeves ile disiplin sorunu yaşayınca Oak Ridge lisesine geçse de geri dönececektir. Mezun olunca bir gece klübünde şarkıcı olarak işe girer ancak başarısız olup işine son verilince patronuyla kavga eder. Ceza olarak verilen sosyal hizmet görevini yerine getirirken bir kızın intihar etmesine engel olur. Daha sonra taksi şoförü olur.

 • Curtis "C.J." Jackson rolünde Erik Kilpatrick

Reeves’in yardımıyla alkol sorununu aşar. Evelnmek istediği Delores’in hayat kadını olduğunu anlar. Carver basketbol maçlarının sonucu üzerine bahis oynar. Şehir Şampiyonluğu maçı öncesi alışveriş için gittiği dükkân soyulurken vurularak öldürülür.

 • Mario "Salami" Pettrino rolünde Timothy Van Patten

New York asıllı İtalyan. Babasının karşı çıkmasına rağmen profesyonel boksör olmak ister. 1963 model “Motel Kaliforniya” isimli bir Oldsmobile arabası vardır. Sakatlanan dizi için amfetamin almış, tedavisi için aldığı ilaçları diğer oyuncu arkadşlarına verince soruşturma açılmış ve neredeyse Reeves’in atılmasına sebep olmuştur. Tarih öğretmeni ile yasak aşk yaşamıştır. Hırslı ve mücadeleci yapısı nedeniyle maç sırasında rakip oyuncunun çenesini kırmış ve polis tarafından tutuklanmıştır.

 • Ricardo "Go-Go" Gomez rolünde Ira Angustain

Takımdaki Meksika asıllı oyuncu. Sık sık başı belaya girer, eskiden üyesi olduğu çete olan Aztekler onu sürekli kullanmak ister. Babası evde sorun yaratır, annesi ve kız kardeşini alıp evden kaçmak zorunda kalır. Mezun olunca araba tamircisi olur ama eşi hamile kalınca geçim sıkıntısı çeker.

 • Abner Goldstein rolünde Ken Michelman

Takımın dışlanmışı. Çoğunluğu Afrika-Amerikalı olan takım arkadaşlarının arasına girmeye çalışır. Yahudi büyükanne ve büyükbabasıyla yaşar. Annesi ve babası trafik kazasında ölmüştür. Yahudi geleneklerini benimser. Mezun olduktan sonra dört yıllık üniversite bursu kazansa da hazır olmadığını hisseder ve Deniz Piyadelerine katılır. Kişiliği oturmuştur ve uzun süredir beğendiği bir kıza çıkma teklifi eder.

Diğer karakterler

 • Nick "New York" Vitaglia rolünde John Mengatti

Salami’nin kuzeni, New York’dan ailesinin izniyle gelmiştir. Los Angeles’daki hayatı hep New York ile karşılaştırıp eleştirir. Aslında beyzbol oyuncusudur.

 • Eddie Franklin rolünde Art Holliday

Takım seçmelerine çok kötü ayakkabılarla gelmesine rağmen Reeves tarafından beğenilir.Diğer arkadaşlarıyla beraber serserilik yaptıkları gerekçesiyle haksız yere polis tarafından kötü muameleye uğrar.

 • Wardell Stone rolünde Larry Flash Jenkins

Okulun palyaçosu. Araba çaldıkları bir gece başına çok ilginç şeyler gelir.

 • Paddy Falahey rolünde John Laughlin

Takımın sıkı İrlandalısı. Eski kız arkadaşı tarafından kendisini hamile bırakmakla suçlanır.

 • Teddy Rutherford rolünde Wolfe Perry

Başarılı bir öğrencidir. Coolidge ve Franklin haricinde gerçekten smaç yapabilen tek kişidir.

Duş kuşları

Dizide sıkça görülen sahne takım oyuncularının duşlarda 50 ve 60’lı yılların ünlü caz ve blues şarkılarını yorumlamalarıdır. Sanat öğretmenleri Art Leonard’dan (Harry Danner) okulun dönem sonu veda gecesinde sahne almaları konusunda yardım alırlar. Birçok farklı dizide olanın aksine dizideki oyuncular kendi sesleriyle şarkıları yorumlarlar. Takım tarafından seslendirilen zamanın en bilinen şarkılarından bazıları aşağıdadır:

Oyunculuk kariyerine devam eden aktörler

Kültürel etkileri

Dizi Türkiye'de yayınlandığı 1980'li yıllarda özellikle gençlerin arasında basketbolun sevilmesinde katkısı vardır.[1] Ayrıca ele aldığı sosyal sorunların çözülmesi sırasında takım üyeleri ve koç arasındaki dayanışma gelişmekte olan gençler için öğretici olmuştur. TRT'de 2000'li yıllarda çekilen Koçum Benim adlı dizi Beyaz Gölge'den esinlenmiştir.

Kaynaklar

 1. ^ 9 Eylül 2010 tarihli Pete Thamel haberi The New York Times (İngilizce) 11 Eylül 2010 tarihinde erişilmiştir

Dış bağlantılar