Benefşe Kuşatması (1655)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Benefşe Kuşatması
1645-1669 Osmanlı-Venedik Savaşı

17. yüzyılda Benefşe Kalesi
Tarih3 Temmuz-18 Ağustos 1655
Bölge
Sonuç Osmanlı zaferi
Coğrafi
Değişiklikler
Osmanlılar Benefşe kalesini muhafaza etti
Taraflar
Venedik Cumhuriyeti Venedik Cumhuriyeti Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
Venedik Cumhuriyeti Francesco Morosini Osmanlı İmparatorluğu Zurnazen Mustafa Paşa
Güçler
26 kalyon, 36 nakliye gemisi 42 kadırga
Kayıplar
Kaydadeğer Hafif

Benefşe Kuşatması, 1645-1669 Osmanlı-Venedik Savaşı'nda evre.

Zurnazen Mustafa Paşa komutasındaki Osmanlı donanması 3 Temmuz-18 Ağustos 1655 arasında Benefşe kalesini kuşatan Francesco Morosini Venedik donanmasına karşı kaleyi takviye ve kuşatmacılara hücumla Venediklileri yenilgiye uğrattı.

Kuşatma[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı İmparatorluğu'nun Kandiye'yi abluka altında bulunduran Girit'teki kuvvetlerini takviye amaçlı kullandığı kale ve limanlardan Benefşe Amiral Francesco Morosini komutasındaki Venedik donanması tarafından kuşatıldı.

3 Temmuz'da başlayan kuşatmaya 26 yelkenli ve 36 kürekli nakliye gemisi katıldı. Bir Malta gemisinin patlaması tüm Malta gemilerinin 9 Temmuz'da çekilmesine neden oldu ve kalenin hücumla ele geçirilmesi fikrinden vazgeçen Venedik ordusu kaleyi ablukaya kaldı.[1]

27 Temmuz'da Zurnazen Mustafa Paşa komutasındaki 42 kadırgalık Osmanlı donanması Benefşe açıklarına geldi. Meşverette, Derya Beylerinden Ali Paşa, "Benefşe kalesinin çok kuvvetli kayalıklar üzerine inşa edilmiş olmasından, top atılmak suretiyle ele geçirilmesine olanak bulunmadığı, dolayısıyla içindeki garnizona ve halka yiyecek yetiştirilmesi halinde kalenin dayanabileceğini" söylemesi üzerine donanma Benefşe kalesine yaklaştıysa da, Papalık gemileriyle takviyeli Venedik donanması muharebe düzeni aldı. Bununla birlikte, taraflar herhangi bir muharebeye girişmedi, ancak bunun sonucunda Osmanlıların kaleyi takviye etmeleri mümkün olmadı.[2]

Padişah IV. Mehmed'in Benefşe'ye kesin olarak yardım edilmesi emri üzerine Zurnazen Mustafa Paşa Anabolu'ya geçti ve Anabolu'ya giderek Benefşe'ye karadan ve denizden takviye sağlamaya çalıştı. Memi Paşaoğlu’nun emrine 30 çektiri vererek kaleye yolladı. Gemilerden çıkarttığı üç topu da karadan gönderdi. Toplar büyük zorluklarla (15 günde) kaleye ulaştı. Benefşe kalesinden kuşatmacılara açılan ateşle eşzamanlı olarak karadaki Türk askerleri de kuşatmacılara hücum etti ve gemilerine kaçmalarını sağladı. Venedik donanması uğranılan yenilgi karşısında 18 Ağustos'ta kuşatmayı kaldırdı.

Venedik donanmasının Kandiye'ye çekilmesinin ardından 20 Osmanlı kadırgası Hanya'daki Türk birliklerine takviye götürdü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Naval wars in the Levant, 1559-1853", R.C. Anderson, Princeton University Press (1952), s.155-156
  2. ^ "Türk Silahlı Kuvvetleri Tarihi / Girit Seferi (1645-1669)", ATASE Yayınları, Ankara (1977), s.56