Bendeniz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bendeniz
Doğum Deniz Çelik
25 Temmuz 1973 (1973-07-25) (48 yaşında)
Zürih, İsviçre
Diğer ad(lar)ı Abajur Kız
Meslek Şarkıcı  · Söz yazarı, Besteci
Etkin yıllar 1993-günümüz
Müzikal kariyeri
Tarzlar Pop  · Dans  · Rock
Çalgılar Vokal
Müzik şirketi Raks  · Universal  · Talent  · V&G  · RMP  · Seyhan  · Poll
İlişkili hareketler Harun Kolçak  · Ümit Sayın  · Volkan Akyol

Bendeniz, ya da gerçek adıyla Deniz Çelik (25 Temmuz 1973, Zürih), Türk pop müzik şarkıcısı ve söz yazarı. Özellikle 1990'lı yıllarda çıkardığı albümlerle ve söylediği şarkılarla dönemin popüler müzisyenleri arasına girmiştir. 1990'lı yıllarda saç stili ile de kendine özgü bir moda ikonu oluşturmuştur.

Neslihan Yargıcı'nın oluşturduğu "Abajur Kız" imajı ile ilk albümünü 17 Aralık 1993 tarihinde Bendeniz I adıyla çıkardı. Albümünden yayınlanan ilk hit parça "Ya Sen Ya Hiç" bir anda patladı ve albümün satışlarında hızla yükselme meydana geldi. Yayınlanmasının yanı sıra kanalın yarışmasında üst sıralarda yer alarak Türkiye'yi temsil etti. Bu başarının ardından albümden "Ağlayayım mı?", "Kerime", "Ah Bir Dönsen" ve "Müjdeler Ver" gibi hit parçalar yayınlandı. İlk albümü ile büyük bir çıkış yapan Bendeniz'in bu albümü Türkiye'nin klasik albümleri arasına da girmiştir.

1994 yılında Harun Kolçak ile birlikte Biz adlı bir maxi single albümü yayınladılar. Albümdeki, "Elimde Değil" adlı parça yılın en iyi slow parçaları arasına girdi. 1995 yılında, Bendeniz II adlı ikinci albümünü yayınladı. Merakla beklenen albümden yayınlanan ilk parça "Neler Olacak" oldu. Ardından, Ümit Sayın'ın yazdığı "Gönül Yareler İçinde" adlı parça yayınlandı. Yılın en çok ses getiren slow parçalarından birisi oldu. Son olarak albümden "80 Günde Devr-i Alem" adlı hareketli parça yayınlandı. Albümün yarattığı büyük etkiden sonra albüm yılın en iyi albümleri arasına girdi. Bendeniz'in en iyi albümü olarak kabul edildi. 1996 yılında Bendeniz III albümünü yayınladı. Albüm Anadolu rock soundları içeren bir albüm oldu. Daha çok hareketli parçalar albümde yer aldı. Albümden ilk olarak slow parça ""Güvendiğim Dağlara Kar Yağdı" yayınlandı. Ardından, "Turnayı Gözünden Vurdum" ve "Sana Mı Kaldım" adlı hareketli iki parça yayınlandı.

1997 yılında, Volkan Akyol ile birlikte "Adını Koydum" adlı hit parçayı yayınladılar. 1998 yılında, Bendeniz'den adlı dördüncü albümünü yayınladı. Albümden, "Günahlar" ve "Başımın Belası" adlı iki hit parça yayınlandı. 1999 yılında Kurtulamıyorum adlı albümü yayınladı ve albümden sadece albümle aynı adı taşıyan "Kurtulamıyorum" adlı parça yayınlandı. 1 Kasım 2000 tarihinde Bendeniz Şarkıları adlı bir toplama albüm yayınladı. 2001 yılında, Zaman adlı yedinci albümünü yayınladı albüm için yeni bir ve albümden "Satmışım" ve "Güzeller Güzeli" adlı iki hareketli parça yayınlandı. 23 Ağustos 2003 tarihinde Demedim mi albümünü yayınladı ve albümden sadece albümle aynı adı taşıyan "Demedim mi" adlı parça yayınlandı. Daha sonra Aşk Yok mu Aşk (2005), Değiştim (2006), Olsun (2009) ve Benden İzler (2011) gibi albümlerle kariyerine devam etti.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gerçek adı Deniz Çelik olan Bendeniz, 25 Temmuz 1973 tarihinde Zürih'te dünyaya gelmiştir. Aslen Konya'lıdır ve ailesi Cihanbeyli ilçesinde yaşamaktadır. İstanbul'da, Erenköy Kız Lisesi'nden mezun olmuştur. Lise öğreniminin ardından yükseköğrenim için doğduğu ülke İsviçre'ye gitti. Büro işleri alanında bir meslek yüksek okulunda öğrenimine devam etti. Türkiye'ye döndüğünde bir süre Türkiye'nin ilk kadın futbol takımı Dostlukspor'da oynadı. Bir arkadaşının doğum gününde bir şarkı söylemiştir. Söylediği parça sayesinde Raks Müzik yetkilileri tarafından keşfedilmiştir. 1993 yılında Neslihan Yargıcı tarafından oluşturulan "Abajur Kız" imajı ile ilk albümünü çıkararak müzik dünyasına adımını atmıştır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1993:1997: Bendeniz I, Bendeniz II ve Bendeniz III[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir arkadaşının doğum gününde bir şarkı söylemiştir. Söylediği parça sayesinde Raks Müzik yetkilileri tarafından keşfedilmiştir. 1993 yılında Neslihan Yargıcı tarafından oluşturulan "Abajur Kız" imajı ile ilk albümünü çıkararak müzik dünyasına adımını atmıştır. 17 Aralık 1993 tarihinde Bendeniz I adıyla çıkardı. İlk klip söz konusu imajla "Ya Sen Ya Hiç" adlı parçaya çekildi. MTV Avrupa'nın düzenlediği "Euro Video Grand Prix" adlı ülkeler arası video yarışmasının Türkiye elemelerinde "Yasak Elma", "Kara Büyü" ve Orhan Atasoy'un "Gemiler" videolarını geride bırakarak finale kalan "Ya Sen Ya Hiç" ile 30 Nisan 1994 tarihinde 20 ülke arasında 11'inci[1] oldu. Deniz Çelik adıyla yayınlanan ve Rebecca de Ruvo'nun anons ettiği "Ya Sen Ya Hiç" MTV'de yayınlanan ilk Türk video klibi oldu. Bu başarının ardından albümden "Ağlayayım mı?", "Kerime", "Ah Bir Dönsen" ve "Müjdeler Ver" gibi hit parçalar yayınlandı. İlk albümü ile büyük bir çıkış yapan Bendeniz'in bu albümü Türkiye'nin klasik albümleri arasına da girmiştir. 1 Temmuz 1994 tarihinde Harun Kolçak ile birlikte Biz adlı bir maxi single albümü yayınladılar. Albümdeki, "Elimde Değil" adlı parça yılın en iyi slow parçaları arasına girdi. 1995 yılında, Bendeniz II adlı ikinci albümünü yayınladı. Merakla beklenen albümden yayınlanan ilk parça "Neler Olacak" oldu. Klipte Bendeniz'e birçok dansçıda eşlik etti. Ardından, Ümit Sayın'ın yazdığı "Gönül Yareler İçinde" adlı parça yayınlandı. Yılın en çok ses getiren slow parçalarından birisi oldu. Son olarak albümden "80 Günde Devr-i Alem" adlı hareketli parça yayınlandı. Albümün yarattığı büyük etkiden sonra albüm yılın en iyi albümleri arasına girdi. Bendeniz'in en iyi albümü olarak kabul edildi. Albümde, Harun Kolçak, Emel Müftüoğlu, Demet Sağıroğlu ve Ümit Sayın gibi isimlerle çalıştı. Albümün düzenlemelerinde ise Ozan Çolakoğlu, Murat Yeter ve efsane müzik adamı Onno Tunç ile çalıştı. Albümde on iki şarkı bulunuyordu ve on birinin sözünü yazdı. 1996 yılında Bendeniz III albümünü yayınladı. Albüm Anadolu rock soundları içeren bir albüm oldu. Daha çok hareketli parçalar albümde yer aldı. Albümden ilk olarak slow parça ""Güvendiğim Dağlara Kar Yağdı" yayınlandı. Ardından, "Turnayı Gözünden Vurdum" ve "Sana Mı Kaldım" adlı hareketli iki parça yayınlandı albüm diğer ilk iki albüm kadar çok beğenildi. Albüm ilk iki albüme göre daha hareketli şarkılardan oluşuyordu. 1997 yılında Volkan Akyol ile birlikte "Adını Koydum" adlı hit parça için düet yaptılar.

1998-2004: Bendeniz'den, Kurtulamıyorum, Bendeniz Şarkıları ve Zaman[değiştir | kaynağı değiştir]

1998 yılında, Bendeniz'den adlı dördüncü albümünü yayınladı. Albümden, ilk olarak "Günahlar" adlı hit parça yayınlandı. Ardından "Başımın Belası" adlı ikinci hit parça yayınlandı. 1 Kasım 1999 tarihinde Kurtulamıyorum adlı beşinci stüdyo albümünü yayınladı. Albümden sadece albümle aynı adı taşıyan "Kurtulamıyorum" adlı hit parça yayınlanmıştır. Beşinci albümün çıkmasından tam bir yıl sonra 1 Kasım 2000 tarihinde Bendeniz Şarkıları adlı bir toplama albüm yayınlamıştır. Albümde daha önce çıkarmış olduğu albümlerdeki hit parçaları yer almaktaydı. 30 Kasım 2001 tarihinde Zaman adlı albümünü yayınladı. Albüm için tarzını değiştirmiş ve saç kesimini değiştirmişti. Albümden ilk olarak "Satmışım" adlı hareketli parça yayınlandı. Ardından ikinci bir hareketli parça "Güzeller Güzeli" yayınlandı. Albümdeki çoğu şarkının söz ve müziği Bendeniz'e aittir. 2003 yılında Demedim mi adlı albümünü yayınlamıştır. 11 parçanın yer aldığı albümden sadece albümle aynı adı taşıyan "Demedim mi" adlı hit parça yayınlanmıştır.

2004-2011:Aşk Yok Mu Aşk, Değiştim, Olsun ve Benden İzler[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 yılında çıkardığı albümden sonra iki yıl albüm çıkarmadı. 23 Mart 2005 tarihinde Aşk Yok mu Aşk adlı dokuzuncu stüdyo albümünü yayınladı. Albümden ilk olarak "Kırmızı Biber" adlı şarkı yayınlandı. Ardından, "Bu Baharda" adlı albümün en çok beğenilen hit parçası yayınlanmıştır. Son olarak albümden "Kördüğüm" adlı parça albümden yayınlanmıştır. 2006 yılında, Değiştim isimli albümünü çıkardı. Albümden, "Biri Var" adlı hit slow parça yayınlandı. Parçaya Harun Kolçak'ta eşlik ediyordu ve ikilinin on iki yıl aradan sonra yaptıkları ilk düet parçasıdır. Albümden yayınlanan ikinci parça "Tövbe De" adlı parçaydı. Albüm olumlu tepkiler almayı başardı. 24 Nisan 2009 tarihinde Olsun adlı albümünü çıkardı. 2000'li yıllarda çıkardığı son albümdü ve albümden sadece "Cumadan Pazara" adlı hit parça yayınlandı. 2011 yılında Seyhan Müzik'le anlaşarak 16 parçadan oluşan bir remix albüm çıkardı. Benden İzler adlı albümden yayınlanan tek hit parça "O Biliyor" oldu. Aynı yıl Ümit Sayın'ın eski parçalarını bir arada topladığı Söz-Müzik Ümit Sayın albümünde "Gönül Yareler İçinde" adlı 1990'lı yıllarda seslendirdiği parçayı albüm için tekrar seslendirmiştir.

Diskografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tekliler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Biz (Bendeniz & Harun Kolçak) 1994
  • O İnsan - 8 Şubat 2017

Video klipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Şarkı Albüm
1993 "Ya Sen Ya Hiç 13 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi." Bendeniz I
1994 "Ağlayayım mı? 27 Haziran 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi."
"Kerime 31 Mart 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi."
"Ah Bir Dönsen"
"Müjdeler Ver"
"Elimde Değil 9 Şubat 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi." (Harun Kolçak ile) Biz
1995 "Neler Olacak 13 Mayıs 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi." Bendeniz II
"Gönül Yareler İçinde 9 Eylül 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi."
"80 Günde Devr-i Alem 25 Mart 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi."
1996 "Güvendiğim Dağlara Kar Yağdı 7 Temmuz 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi." Bendeniz III
"Turnayı Gözünden Vurdum 8 Kasım 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi."
"Sana Mı Kaldım"
1997 "Adını Koydum 20 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi." (Düet yaptığı Volkan Akyol'a şarkının klibinde eşlik ediyor) Ve Volkan
1998 "Günahlar 2 Kasım 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi." Bendeniz'den
"Başımın Belası 1 Ekim 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi."
1999 "Kurtulamıyorum 26 Temmuz 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi." Kurtulamıyorum
2001 "Satmışım 10 Nisan 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi." Zaman
"Güzeller Güzeli 11 Şubat 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi."
2003 "Demedim mi" Demedim mi
2005 "Kırmızı Biber 3 Haziran 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi." Aşk Yok Mu Aşk
"Bu Baharda 15 Temmuz 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi."
"Kördüğüm 13 Mart 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi."
2006 "Biri Var 16 Kasım 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi." (Harun Kolçak ile) Değiştim
2007 "Tövbe De 9 Temmuz 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
2009 "Cumadan Pazara 2 Haziran 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi." Olsun
2011 "O Biliyor" Benden İzler - 16 Hit Remix

Liste başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Albüm Single En yüksek
Türkiye Türkiye[2] Avrupa Birliği Avrupa[3]
Olsun "Cumadan Pazara" 27 -

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Bendeniz Kırmızı Biber". 3 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Billboard Türkiye Top 20 Listesi 14 Nisan 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 1 Haziran 2009 tarihinde erişilmiştir.
  3. ^ Euro Airplay Hot 100 1 Kasım 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. yükseliş sırasına göre başarı listesi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]