Belalı Baldız

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Belalı Baldız
FormatTelevizyon dizisi
TürKomedi
Aile
SenaristHaluk Özenç
YönetmenFatih Aksoy
Yonca Güzelpınar
Günay Köker
Yaratıcı yönetmen(ler)Fatih Aksoy
Günay Köker
Yonca Güzelpınar
BaşrolNurgül Yeşilçay
Berna Laçin
Kenan Işık
Mehmet Aslan
Cemre Özer
Sedef Şahin
Raffaele Cedolini
Selin Denizli
Ülke Türkiye
DiliTürkçe
Sezon sayısı1
Bölüm sayısı34
Yapım
YapımcıFatih Aksoy
Işıl Karpuzoğlu
Gösterim süresi60 dakika (yaklaşık)
Yapım şirketiMedyapım
Yayın bilgileri
Kanalatv
Görüntü formatı4:3
Ses formatıStereo
Yayın tarihi11 Eylül 2005 - 22 Haziran 2006
DurumuSona erdi

Belalı Baldız, Medyapım imzalı, 2005-2006 yılları arasında atv'de yayınlanmış olan komedi ve aile türündeki Türk televizyon dizisidir. Hope and Faith adlı Amerikan durum komedisinden uyarlanmıştır. Eskişehir'de yaşayan üç çocuklu bir ailenin aniden çıkagelen bir konukla değişen hayatlarını konu almaktadır. Dizi, 34. bölümü ile sona erdi.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dilek ve Faruk Eskişehir'de 3 çocuklarıyla sakin bir hayat sürerken Melekler Konağı adlı sıradan bir sabah dizisinde rol alan ve diziden kovulduğunu öğrenince stüdyoyu yakan Dilek'in kız kardeşi Arzu Parlak'ın gelmesiyle hayatları bir hayli değişir. Faruk Arzu'yu sevmesine rağmen yine de onun başına açtığı olaylardan dolayı onu hiç sevmez ve her fırsatta onu evinden göndermeye çalışır. Arzu ise bir yapımcının gelip ona iş teklif etmesini beklemektedir. Dilek ise ciddi ve hamarat bir ev hanımıdır ve Arzu'yla bir yemek şirketi kurmuşlardır fakat Arzu bir kez yemek yapayım derken mutfağı yaktığı için Dilek Arzu'nun işlerini yapacak birisi olan Ajlan'ı işe almıştır. Arzu ise ondan nefret etmekte ve her fırsatta onu boğmaya çalışmaktadır. Bu dizi, 2006 yılında 34. bölümü ile bitmiştir. Bir ara FOX'ta tekrarı yapılmıştır. Belalı Baldız'da, her ne olursa olsun birbirlerini aslında çok seven iki kız kardeşin farklı karakterlerinin çarpışması, sorumsuz baldızdan sürekli kurtulmaya çalışan Faruk'un duruma isyanı ve bu karmaşada devam ettirmeye çalıştıkları aile yaşantıları işleniyor.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Hakkında
Nurgül Yeşilçay Arzu Parlak Melekler Konağı adlı sıradan bir sabah dizisinde rol alan, az tanınan ama çok tanındığını sanan, ciddi olmayan ve hep başına bela açan, 32-33 yaşlarında bir kızdır. Belalı ve biraz çılgın birisi olmasına karşın iyi yürekli ve ablasını seven birisidir.
Berna Laçin Dilek Kahraman Ciddi ve hamarat bir ev hanımıdır. 36-37 yaşlarındadır. Arzu'yu çok sevmesine rağmen bazen Arzu'nun yaptıklarından çıldırabilir.
Kenan Işık Faruk Kahraman 40-41 yaşlarında bir diş hekimidir. Arzu'yu içten sever ama belli etmez çünkü Arzu'nun onun başına açtığı belalar yüzünden onu sevmez ve har fırsatta onu evinden göndermeye ya da boğmaya çalışır. Ama hiçbir zaman başaramaz.
Cemre Özer Aslı Kahraman Dilek ve Faruk'un 16-17 yaşlarındaki büyük kızlarıdır. Matematikle arası hiç iyi değildir ve bunu annesi ve babasıyla paylaşmaya korktuğundan notlarını hep teyzesine gösterir. Arzu da bir plan yaptığında hep onu da plana dahil eder.
Sedef Şahin Yeşim Kahraman Dilek ve Faruk'un 12-13 yaşlarındaki küçük kızlarıdır. Aslı'nın aksine okulda dersleri çok iyidir ama okuldan bir çocuğa aşıktır ve bunu sadece teyzesine anlatabilir.
Raffaele Cedolini Timuçin Kahraman Dilek ve Faruk'un 10-11 yaşlarındaki tek oğulları ve 3. çocuklarıdır. O da babası gibi olmasına karşın Arzu'yu sever ve okulla ilgili bir sorun olursa bunu annesi ve babasıyla değil teyzesiyle paylaşır. Ama eğer teyzesinin dediği bir şeyi yapmazsa teyzesi ya bir şey kırar ve onun kırdığını söyleyeceğini söyler ya da ona rüşvet verir.
Selin Denizli Ajlan 31-32 yaşlarında bir kızdır ve Dilek'in yemek şirketinin 3. üyesidir. Hep Arzu'nun hakkında ileri geri konuşur ve Arzu bunları duyunca sinir krizi geçirir ve onu boğmaya kalkar.
Mehmet Aslan Kerem Sezen 26-27 yaşlarında Kanal 26'nın ana haber spikeridir ve aynı zamanda Arzu'nun sevgilisidir. Arzu'nun her belasına katlanır ve onun planlarına mecburen ortak olur. Arzu Kanal 26'da hava durumunu sunmaya başladığında tanışmışlardır.
Yosi Mizrahi Fikret (Fiko) Dilek ve Faruk'un komşuları, Eskişehirspor'da oynayan futbolcudur. Düzenbaz ve kurnaz biridir. Arzu'yla kısa bir ilişkileri olmuştur ve Japonya'dan teklif alınca taşınmıştır.

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Yayın günü ve saati Sezon başlangıcı Final Çekilen bölüm sayısı Bölüm aralığı Yayın yılı TV kanalı
1. sezon Pazar /
Perşembe
20.00
11 Eylül 2005 22 Haziran 2006 34 1-34 2005-2006 atv