İçeriğe atla

Belçika'nın belediyeleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Belçika'nın belediyeleri

Belçika'nın belediyeleri (Felemenkçegemeenten; Fransızcacommunes; Almancagemeinden), Belçika'nın dördüncü düzey idari bölümleridir. Belediyeler, Brüksel ile Belçika'nın ilçelerinin alt bölümleridir.

Belediye başkanı bir belediyenin başı olup aynı zamanda yerel düzeyde bölgesel ve federal hükûmetin temsilcisidir. Bu sıfatla kanun, kararname, tüzük ve emirlerin yürütülmesinden ve ayrıca kendi belediyesinde kamu düzeninin korunmasından da sorumludur. Bölgeye bağlı olarak belediye başkanı Aldermen Koleji'ne (Flandre) veya Belediye Koleji'ne (Valonya) de başkanlık eder. Bu kolejler belediyenin günlük idaresinden ve belediye meclisi kararlarının hazırlanmasından ve uygulanmasından da sorumludur. Belediye Meclisi, belediyeyi temsil eden meclistir ve altı yıllık bir görev süresi için doğrudan seçilen üyelerden oluşur. Belediye meclis üyelerinin sayısı belediye sakinlerinin sayısına bağlıdır ve 7 ile 55 arasında değişebilir. Belediyeyi ilgilendiren tüm konulardan sorumludur.

Çoğu durumda, belediyeler Belçika'nın en küçük idari alt bölümleridir, ancak nüfusu 100.000'den fazla olan belediyelerde, yerel konseyin inisiyatifiyle, seçilmiş konseylere sahip belediye altı idari birimleri oluşturulabilir.

2021 yılı itibarı ile Belçika'da 581 belediye bulunmakta olup bunlardan 300'ü Flandre'de, 262'si Valonya'da ve 19'u ise Brüksel'de yer almaktadır.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]