Beethoven'ı Anlamak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Beethoven'ı Anlamak
Copying Beethoven
Film Posteri
Yönetmen Agnieszka Holland
Yapımcı Christopher Wilkinson
Senarist Stephen J. Rivele
Oyuncular Ed Harris
Diane Kruger
Dağıtıcı Metro-Goldwyn-Mayer
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Yapım yılı 2006, A.B.D
Çıkış tarih(ler)i 10 Kasım 2006
Dil İngilizce
Bütçe 11.000.000 dolar

Beethoven'ı Anlamak (İngilizce özgün adıyla Copying Beethoven), 2006 yılı yapımı, kurgusal öğeler barındıran, Ludwig van Beethoven'ın yaşamından bir dönem üzerine kurulu bir film.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Beethoven fırtınalarla geçen yaşamının olgunluk dönemindedir. Kulakları da ileri derece işitme yeteneğini kaybetmiş ancak yapmakta olduğu 9. Senfoni üzerinde hararetle çalışmaktadır. Bu arada notaların bir nevi temize çekilmesi ve çoğaltılabilmesi amacı ile isteği üzerine bir yardımcı tahsis edilir. Ne var ki bu kişi Anna Holtz'dur ve Beethoven başlangıçta kadın olması nedeni ile durumdan pek hoşlanmaz. Geçen sürede Anna Beethoven'ın sağ kolu haline gelir lakin bu süreçte sevgilisi ve kendi yaşamına da veda etmek zorunda kalır. Sanatçının ölüm döşeğine dek geçen günler sonunda film nihayete erer.

Beethoven'ın en iyi performansı olarak söylenen 1823 yılında bitirdiği 6 yıllık bir çalışma olan 9. Senfoninin ilk prömiyeri ilk kez 7 Mayıs 1824 tarihinde seyirciyle buluştu. Beethoven sağır olduğu için orkestrayı yönetmekte zorlanıyordu. Çalışmalarda boru tarzı bir alet ile titreşimleri duyarak, ağız okuyarak konuşulanları veya sesleri anlıyordu. Bu yüzden orkestrayı yönetmek için birinin ona tempo tutması gerekiyordu. Bay Schlemmer hasta olduğundan bu işi yapamayacağını söyledi ve Anna Holtz sahne boyunca tempo tutmaya karar verdi. Prömiyer başlamadan önce Anna, Beethoven'ın yanına gitti.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]