Beş Kardeş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Beş Kardeş
FormatTelevizyon dizisi
TürKomedi
Proje tasarımcısıOnur Ünlü
SenaristOnur Ünlü
YönetmenOnur Ünlü
BaşrolSerkan Keskin
Osman Sonant
Tansu Biçer
Nadir Sarıbacak
Fatih Artman
Tema müziği bestecisiToygar Işıklı
BesteciToygar Işıklı
Ülke Türkiye
DiliTürkçe
Sezon sayısı1
Bölüm sayısı13 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcıEsi Gülce Kutluata
YapımcıKerem Çatay
Mekânİstanbul
Gösterim süresi100 dakika
Yapım şirketiAy Yapım
Yayın bilgileri
KanalKanal D (HD)
Görüntü formatı576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Ses formatıStereo
Yayın tarihi16 Şubat 2015 - 4 Ağustos 2015
DurumuSona erdi.

Beş Kardeş, Ay Yapım tarafından yapılıp Kanal D'de yayınlanan komedi türündeki Türk televizyon dizisi. Başrollerini Serkan Keskin, Osman Sonant, Tansu Biçer, Nadir Sarıbacak ve Fatih Artman'ın paylaştığı dizide Anne ve babalarını depremde kaybeden beş kardeşin hayat hikâyesi anlatılmıştır.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Senaryo ve yönetmenliği Onur Ünlü'nün üstlendiği, kurgusunu Ruşen Dağhan ve Onur Uysal'ın üstlendiği ve yapımcılığını Kerem Çatay'in yaptığı Ay Yapım imzalı dizinin ilk bölümü 16 Şubat 2015 tarihinde Kanal D'de yayınlanmaya başlamıştır. 16 Mart 2015 tarihinde dizinin 5. bölümü yayınlandıktan sonra dizinin yeni bölümlerinin Haziran ayına kadar yayınlanmayacağı duyurulmuştur. 16 Haziran 2015 günü kaldığı yerden devam etmiştir.

7. bölümdeki "Allah bu hırsızların orucunu mu kabul edecek" ifadesi Kanal D tarafından internet sitesine yüklenirken sessize alınarak sansürlendi.[1] Ertesi hafta verilen kararla, dizinin 13. bölümden sonra yayından kaldırılması kesinleşti.[2] 4 Ağustos 2015 günü 13. bölümüyle final yapılacağı açıklandı.

Başta sosyal medya olmak üzere dizinin sonlandırılmasına büyük tepki olmuş, ancak sonuç değişmemiştir. İzleyiciler tarafından sosyal medyada çok etkileyici bulunan final sahnesinin ardından Beş Kardeş dizisinin sosyal medya hesaplarından şu son söz paylaşılmıştır: O güzel insanlar o güzel kırmızı kamyonete binip gittiler...

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Açıklama
Serkan Keskin Sait Kardeşlerin en büyüğü. Anne ve babalarını depremde kaybettikten sonra tüm kardeşlerine Sait bakar. Yıllar sonra Fahriye'nin ölüm haberi geldiğinde Fahriye'ye söz verdiği gibi kendisini de çok seven Canan Hanımla evlenmeye karar verir. Fahriye'nin mahalleye dönmesiyle Sait ne yapacağını bilemez. Final bölümünde karısı Canan ve dört kardeşiyle birlikte ölür.
Osman Sonant Orhan Kudret'in tavernasında güvenlik görevlisi. Ama müziğe ilgisi var. Taverna'da bir akşam çıkıp şarkı söylemeye çalışır ama başaramaz. Bunun üzerine beste yapmaya başlar.
Tansu Biçer Turgut Mahallenin imamı. Şevval'i görür görmez ona aşık olur.
Nadir Sarıbacak Nazım Adliye haberleri yapan bir gazeteci ama tam bir edebiyat tutkunu.
Fatih Artman Aziz Araba galerisinde araba teslimatı yapan Aziz Bahtiyar Beyi kurtarmasıyla araba galerisinde genel müdür olur.
Serdar Orçin Kudret Taverna Sahibi. 80'li yılları yaşatmaya çalışan bir tavernası vardır. Sonradan tavernayı satar.
Melisa Sözen Fahriye Yıllar önce mahalleyi terk edip gitmiştir. 12 yaşındaki kızıyla mahalleye tekrar döner. Sait'i hala sevmektedir.
Nihal Yalçın Canan Mahalleye 1 yıl kadar önce taşınmışlardır. Annesi ve abisi ile yaşar. Annesi ölen babasını hâlâ yaşıyor sanır. Psikolojik sorunları olan bir abisi vardır ve Canan'a çok düşkündür.
Merve Ateş Melike Fahriye ve Sait' in kızıdır.
Eren Şahin Birol Sait'in çırağıdır. Melike'ye aşıktır.
Ece Dizdar Şevval Kudret'in tavernasında solist. Kudret mekanı sattıktan sonra Taşkın ve Orhan ile yeni bir mekan almaya çalışırlar ama bir türlü parayı denkleştiremezler.
Ayşen Gruda Mukadder Canan'ın annesidir. Akıl sağlığı zaman zaman gitmektedir.
Köksal Engür Osman Turgut'un imamlığını yaptığı caminin cemaatindendir ve cami müştemilatında kalır. Turgut'un en büyük yardımcısıdır.

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Yayın günü ve saati Sezon başlangıcı Final Çekilen bölüm sayısı Bölüm aralığı Yayın yılı TV kanalı
1. sezon Pazartesi /
Salı
20.00
16 Şubat 2015 4 Ağustos 2015 13 1-13 2015 Kanal D
  • Not: Dizi, 1'den 5. bölüme kadar Pazartesi 20.00'de, 6'dan final olan 13. bölüme kadar ise Salı 20.00'de yayımlandı.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

İzlenme oranları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi, her 3 ölçüm kategorisinde de en yüksek izlenme oranlarına 16 Şubat 2015 tarihli ilk bölümünde ulaşmıştır. 3,45 ile total gün 17.si, 5,09 ile AB gün 5.si, 4,52 ile ABC1 gün 6.sı olmuştur.[3]

9. Bölüm, araştırma şirketi Somera'nın sosyal medya reyting listesinde 1. sırayı aldı.[4]

10. Bölümün yayın saati daha da ötelenerek 23:24'te başlatılmasına rağmen izlenme oranı biraz daha yükselmiş, hattâ AB grubunda ilk 10 program arasına, 12. bölümde ise ilk 5 program arasına yükselmiştir. Final bölümü AB'de 7, Total'de ise 12.olurken, son haftaların tümünde olduğu gibi yine sosyal medyanın zirvesindeydi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Beş Kardeş dizisine Kanal D'den hırsız sansürü". 15 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2015. 
  2. ^ "Beş Kardeş bitiriliyor". 15 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2015. 
  3. ^ "2015-02-16 izlenme oranları". 19 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2015. 
  4. ^ "Sosyal medya reyting listesinde birinci sıraya oturdu". 15 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2015.