Bayrambey, Keşap

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bayrambey
Giresun
Giresun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Keşap
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 159
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0454
Posta kodu 28900
Resmî site
[1]

Bayrambey, Giresun ilinin Keşap ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

köye Türkler Selçuklu dönemiyle birlikte yerleşmeye başlamışlardır.Beylikler döneminde Ordu Giresun Yöresinda Bayramlı beyliği denirdi.köyün isminin 1397 de Giresun'u fetheden Giresun fatihi Emiroğlu Süleyman beyin dedesi Bayram beye hürmeten verildiği sanılmaktadır.

köyde çok eski tarihlerde, nereden ve ne zaman geldiği bilinmeyen bir Türk soyunun yaşadığı, sülale adlarının Kuruoğulları olarak bilindiği rivayet edilir.

Bu sülalenin yaşadığı üç yerleşim yeri vardır:

GÜNİ-(Güney) : Şimdiki Ocakyanı ve aşağı tarafları.

MAZİYANI : İmamlar mahallesinin alt tarafı. Ballıkuzu mevkii.

AŞŞAKÖY-(Aşağıköy) : Doğu yakasının dereye yakın bölümü.

Bu yerleşim yerleriyle ilgili hiçbir kalıntı yoktur. Bunun nedeni bilinmemektedir.

Bu sülaleyle ilgili iki büyük mezarlık olduğu, birinin doğu yakada Ahmetler yakınında, diğerinin batı yakada Çayır mevkii yanında bulunduğu ve zamanla ikisinin de yok olduğu bilinmektedir.

Tahminen1700 yılı sonlarında, köyde salgın bir hastalık başlar. Halk arasında davun (veba) olarak bilinen hastalıktan çok insan ölür. Zamanla nesil tükenir. Birkaç aileden başka kimse kalmaz.


O yıllarda, Güni mahallesinde çocuğu olmayan yaşlı bir kadın yaşamaktadır. Bu kadın Demirci köyünde Onbaşıoğulları sülalesinin düğününe gider. Düğünde çalgı çalan, henüz çocuk yaşta biridir. Adı Süllah, Çanakçı’dan gelmiştir.

Yaşlı kadın, küçük yaşlarda buralara kadar gelen birinin kimsesiz olabileceğini düşünür ve çocuğa kimi-kimsesi olup olmadığını sorar. Çocuk yalnız olduğunu söyleyince yaşlı kadın onu evlat edinmek ister. Konuşup anlaşırlar. Kadın, tapu karşılığında kendi gömleğini çocuğa giydirir. O zamanki evlat edinme adeti böyleymiş.

Rivayete göre Süllah çok yönlü bir insanmış. Hem düğünlerde çalgı çalar, hem de ağaçtan çanak çömlek yaparmış. Çanak çömlek yapmada kullanacağı çark için derelerde tezgâh yeri aramış. Sonunda doğu yakada bulunan Köfu deresinde tezgâh kurmuş.

Şimdiki Tahirlerin ev yanında Mehmet Ağa adında biri yaşarmış. Mehmet Ağa ölünce Süllah onun karısıyla evlenmiş. Ama çocukları olmamış.

Daha sonra Dede Yusuf adında bir adamın kızıyla evlenmiş. Bu evlilikten doğan çocuklarla Hacıoğulları sülalesi oluşmuş.

Dizdaroğulları sülalesinin de aynı yıllarda köye gelerek yerleştikleri söylenir.

Zamanla köye diğer sülaleler de yerleşir. Kimi sülalesiyle, kimi içgüvey olarak gelir. Birbirinden kız alıp vererek kaynaşırlar.


Keşap Kaymakamlığı arşivlerinde, Muhtar Musa dönemine ait, köy sınırlarının tespiti ile ilgili birkaç belgeye rastlanmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Giresun iline 28 km, Keşap ilçesine 16 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 159
1997 154

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]