Baykuş Evi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Baykuş Evi
The Owl House
Tür Komedi, Animasyon
Geliştiren Dana Terrace
Yazar Dana Terrace
Sezon sayısı 2 (Türkiye)
Bölüm sayısı 19
Yayın bilgileri
Kanal Disney Channel
Yayın tarihi 10 Ocak 2020 - günümüz

Baykuş Evi (özgün adıyla The Owl House), Dana Terrace tarafından yapılmış animasyon, komedi ve fantastik Disney çizgi dizisidir.

İlk bölümü Amerika'da 10 Ocak 2020 tarihinde yayına girmiştir ve 2. sezonu Amerika'da 12 Haziran 2021 tarihinde yayına girdi.

Toplam 3 sezon olması planlanmaktadır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Luz Noceda, sıradan bir insan kızdır. Okulda fazla yaramazlık yaptığı için annesi onu akıl kampına yollamıştır. Annesi ona hayal ürünü kitapları bırakmasını söyler. O da annesini kandırmak için kitabı çöpe atar. Ancak tam kitabı geri alacak iken küçük bir baykuş kitabı çalar. Ve o baykuşun peşinden giderken farketmeden bir kulübeye girer ve Kaynayan Adalar (ing. Boiling Isles) adlı fantastik bir dünyaya gider. Orada Baykuş Kadın lakaplı Edalyn Clawthorne adlı bir cadı ile tanışır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Luz Noceda[değiştir | kaynağı değiştir]

Luz, Baykuş Evi dizisinin ana karakteridir. Oldukça enerjik, güçlü ve meraklı bir kişiliği vardır ve aynı zamanda İyi Cadı: Azura (ing. Good Witch Azura) adlı kitabı okumayı sever. Kaynayan Adalar adlı fantastik dünyaya yanlışlıkla gitmiştir ve orayı çok sever ve orada kalır.

Edalyn "Eda" Clawthorne[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşlı, huysuz ve kurnaz bir cadı olan Eda, ilk başta Luz gibi bir insanla tanıştığı için acımasız ve saldırgan davranmıştır ama en sonunda Luz ile iyi anlaşmaya karar verip ona sihir dersleri vermiştir. Kendisi Kaynayan Adalar'da büyük bir suçludur. Bir ablası vardır.

Kral[değiştir | kaynağı değiştir]

Kral, henüz gerçek ismi belli olmayan ve henüz hangi tür olduğu bilinmeyen şirin bir iblistir. Luz ile çok iyi arkadaştır. Kendisinden İblisler Kralı olarak bahseder. Eda'nın ev arkadaşı ve aynı zamanda Luz'un sihir konusunda öğretmenidir.

Amity Blight[değiştir | kaynağı değiştir]

Amity, Baykuş Evi dizisinin ana karakteri olan Luz Noceda'nın kız arkadaşı olarak bilinir. 2. sezonun ilk yarısında ismi çok geçen ve çok gözüken bir karakterdir. 1. sezonda kahverengi saçlarını yeşile boyamış bir şekilde gözükürken, 2. sezonun ilk yarısında daha kısa ve mor bir şekilde görüyoruz.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]