İçeriğe atla

Bayan

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bayan, kadınların ad veya soyadlarının önüne gelen bir saygı sözcüğüdür, bir nevi erkeklerde kullanılan "bay"ın kadınlar için olan kullanımıdır. Türkçede kullanımının erkekler için kullanılan bu sözcükle beraber Cumhuriyet'ten sonra İngilizce'deki Ms. hitabının Türkçe karşılığı olarak kullanılmaya başlandığı sanılmaktadır.[kaynak belirtilmeli] Ancak daha yaygın olarak, addan sonra kullanılan hanım sözcüğü nedeniyle bu anlamı arka planda kalmıştır.

Kadın ve bayan[değiştir | kaynağı değiştir]

Son yıllarda[hangileri?] kadın ve kız ayrımının yetişkinlik veya gençliğe değil, cinselliğe yönelik çağrışım yaptığını düşünenler tarafından kadın anlamında kullanılmaya başlamıştır.[kim?] Sözcük bu şekliyle genellikle kadın demenin ayıp olacağının düşünüldüğü ortamlarda kullanılır.[1][2] Sevda Alankuş'a göre bu kullanım "kadın sözcüğünün, kız sözcüğü karşısında taşıdığı ‘aktifleşmiş’ cinsellik çağrışımından korkulması" şeklinde açıklanıyor.[3] Bu kullanım kadın haklarını savunan kişi ve örgütlerin tepkisini çekmektedir. Asıl kullanımın sadece "Bay"ın karşılığı olması gerektiği düşünülmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bianet, 20 Mayıs 2010, "KA.DER: Bayan Değil Kadınız, 'Kadınlar Ligi'ni Destekliyoruz" http://bianet.org/bianet/kadin/122124-ka-der-bayan-degil-kadiniz-kadinlar-ligi-ni-destekliyoruz 3 Ocak 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ Bianet, 08 Mart 2010, "Asıl Bayan Sizsiniz, Biz Kadınız!" http://bianet.org/kadin/medya/120518-asil-bayan-sizsiniz-biz-kadiniz 3 Ocak 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  3. ^ Bianet, 14 Aralık 2013, "'Bayan' Kulağa Hoş Geliyor Ama…" http://www.bianet.org/biamag/spor/152028-bayan-kulaga-hos-geliyor-ama 3 Ocak 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.