İçeriğe atla

Bayağı papav

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bayağı papav
Meyvesi
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Plantae
Klad Angiosperms
(Kapalı tohumlular)
Klad Magnoliids
Takım: Magnoliales
Familya: Annonaceae
(Anonagiller)
Cins: Asimina
Tür: A. triloba
Asimina triloba
(Linnaeus) Michel Félix Dunal

Bayağı papav (Asimina triloba), en yaygın ve bilinen papav türüdür. ABD'nin doğusundan, Kanada'nın Ontario eyaleti,Newyork,Doğudan batıya Nebraska, Florida,Teksas'ın kuzeyinde yetiştirilmektedir.

Diğer papav türlerine göre daha büyük meyve vermesi ve -25 derece soğuğa dayanması ile bilinir.Bu türün özelliği yaprak döken bir bitki olmasıdır. Ağacın boyu 11 metreyi bulabilmekle birlikte nadiren de olsa 14 metreyi bulan ağaçlara rastlanmaktadır.

Fideleri 12–25 cm. yerden itibaren yoğun yaprakli dallı konik sekilde gelişerek bir tropik bitki görüntüsü alir.Çiçekleri 2–4 cm çapinda olup 3 dış 3 iç taç yaprak ve 3 çanak yapraktan oluşur. Çiçekler yapraklardan önce açar ayrica karpeller genellikle birden çok ovum içerir bu sebeple tek çiçekte birden çok meyve oluşabilir.

Papav çiçekleri erkek ve dişi yapıları aynı çiçekte taşımasına rağmen kendine verimsiz kabul edilmektedir. Bunun muhtemel sebebi ise, polenler dökülmeye basladığiında stigma polen kabul etmemektedir.Bu sebepten bayağı papavlar, iyi bir meyve verimi elde edebilmek için, karşı tozlanmaya ihtiyaç duyarlar.Dolayısıyla klon olmayan en az iki ağaç yetiştirmek gerekecektir.Hatta meyve şansı bakımından yetiştirilen cinslerin 2 ayrı kültür cinsinden olması tercih edilir. Bununla beraber bazı kendine verimli varyeteler de olduğu söylenmektedir.Örneğin "sunflower" kültür cinsinin kendi kendini tozladığı iddia edilmektedir; ancak bu henüz tam olarak ispatlanamamıştır.

Kahverengi renkli çiçekleri, kötü kokusuyla ters orantılı olduğu için arılar çiçeklerine pek ilgi göstermezler. Zira ağacın bugünkü anlamda arıların ortaya çıkmasından, çok önce oluştuğu tahmin edilmektedir. Bitki bu kötü kokuyu daha çok sinek ve böcekleri çekmek için kullanmaktadır. Bu sebeple tozlaşma işinde böcekler ve sinekler görev yapar.Bu kötü koku sebebiyle bitki evlerden uzak bahçelerde yetiştirilir. Bununla birlikte bitkinin erken bahar aylarında çiçek açması ve bu mevsimde sinek ve böcek popülasyonunun düşüklüğü sebebi ile yetiştirilir. Sinek ve böcekleri cezbedici çeşitli malzemeleri (çürümüş et gibi) ağaç çevrelerine yerleştirmekte veya çeşitli vasıtalar ile çiçekler arasındaki tozlaşmayı kendileri gerçekleştirmektedir.Papav derin, drenajı iyi olan, organik madde bakımından zengin, hafif asidik ve nemli topraklarda iyi yetişmektedir.

Papav meyvesi botanikte "berry" (üzümsüler) olarak sınıflandrılır. Meyvesi yuvarlak,oval veya böbrek şeklinde olabilir. Meyve ağırlığı 50 ile 500 gram arasinda olabilmekle beraber ortalama 150-200 gramdır. Pawpaw ağaçları 5-7 yıl arasında meyve vermeye başlar. Meyvelerinin tadının muz,mango,ananas andıran çok güzel ve kuvvetli bir aromaya sahip olduğu ve olgunlaşınca yenmesi gerektiği ayrıca ağaçtan erken koparılmaması belirtilmektedir.Olgunlaşan meyveler sari-kahverengi,siyah renk almaktadir olgunlaşmış meyveler oda sıcaklığında 2-3 günde bozulmaktadır. Buzdolabında 3 hafta kadar saklanabilmektedir.Bu güzel tada sahip meyve vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından oldukça zengindir.

Bununla birlikte ağaç kabukları içerdiği maddeler sayesinde pestisit olarak kullanıldığı gibi kanser tümörlerine karşı ilaç yapımında kullanılabilmektedir.[1] Ayrıca bitki yapraklarında böceklerin ve kuşların kendisine zarar vermesini engelleyen maddelere rastlanmıştır.[2] Bununla birlikte zebra çatal kelebeği bitki yapraklarını larvaları için kullanan kelebek türleri yanında,kuşlar ve rakunlar dahil pek çok hayvan ağacın meyvelerinden yararlanabilmektedir.

Kaynaklar ve Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ Zhao GX, Miesbauer LR, Smith DL, McLaughlin JL (Haziran 1994). "Asimin, asiminacin, and asiminecin: novel highly cytotoxic asimicin isomers from Asimina triloba". J. Med. Chem. 37 (13). ss. 1971-6. doi:10.1021/jm00039a009. PMID 8027979. 
  2. ^ Martin JM, Madigosky SR, Gu ZM, Zhou D, Wu J, McLaughlin JL (Ocak 1999). "Chemical defense in the zebra swallowtail butterfly, Eurytides marcellus, involving annonaceous acetogenins". J. Nat. Prod. 62 (1). ss. 2-4. doi:10.1021/np980308s. PMID 9917274.