İçeriğe atla

Baud

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Baud, uzak iletişim ve elektronikte kullanılıp, saniyedeki atım oranını veren ve "Bd" ile gösterilen birimdir. Sinyal ögelerinin saniyedeki devinimleriyle ilintilidir.[1] Baud, bir sembol oranı birimidir, ayrıca baud oranı (baud rate) veya geçiş derecesi (modulation rate) olarak da bilinmektedir. Bir satır kod veya bir sayısal geçiş sinyalinin saniyedeki orta dereceli bir iletimi farklı bir sinyal sembolüyle nitelendirilmektedir. Baud oranı bununla ilişkilidir ancak bu, bit/s kavramına ait olan brüt bit oranı ile karıştırılmamalıdır.

Sembol süresi veya bilinen adıyla birim aralığı; osiloskoptaki göz diyagramında gözlenen iletimin zaman aralığını doğrudan ölçümlemektedir. Birim aralığını tanımlayan formül ise söyledir:

fs yazan yere sembol oranı gelecektir.

Bir örnek vermek gerekirse: 1 baud 1 kBd = 1,000 Bd, saniyedeki 1,000 sembol oranı ile eşit olur. Modem bulunan bir yapıda, bu saniyede bin stepe karşılık gelir.

Sayısal sistemlerde kullanılan -süreksiz değerler- ikili kodlar 1 Bd = 1 bit/s'dir. Bunun zıddı olarak analog sistemlerde 1 Bd değeri tam değer ve temsil edilen veri olarak kullanılır.

Baud birimi adını; telgraflar için keşfedilen Baudot kodlarının kaşifi Émile Baudot'tan almıştır. Bu daha sonra uluslararası olarak da kabul görmüştür. Birimin sembolik kısaltmasında ilk harf büyük yazılsa da (Bd), birimin cümle içindeki kullanımı "baud" biçiminde küçük harflerle olmalıdır.

Brüt (gross) bit değeri ile ilişkisi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Sembol oranı ile ilişkili olan bu birim bit/s kavramıyla ifade edilen brüt bit oranı ile karıştırılmamalıdır. Baud oranı terimi bazen yanlış olarak bit oranı yerine kullanılmaktadır. Oysaki bu kavramlar yalnızca eski modemlerdeki basit sayısal iletişim bağlantılarında sembol, bit eşitliğiyle sağlanmaktadır. Bu gibi verisel tabanlarda ikili değeri "0" olan bir sembol değeri ifade edilmektedir. İkili değer ise diğer değerle birlikte "1" olmaktadır. Yeni modemlerde ve teknolojik veri iletimlerinde bir sembol iki konumdan fazla değeri belirtebilmektedir.

Eğer N değerleri bir sembol, R brüt bit oranı olarak kabul edilirse; fs şöyle hesaplanır:

Bu durumda M=2N çeşitli sembollerle kullanılır. Bir modemde, bu iletim verileri kombinasyon genişliğince frekanslar veya fazlar oluşur.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "Baud nedir?" (İngilizce). 5 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2015. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]