Bastır Viking

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bastır Viking'in (Hagar the Horrible) orijinal isim logosu.
Bastır Viking (Korkunç Hagar)

Bastır Viking, (Viking Hagar) (Orijinal adı Hägar the Horrible,Korkunç Hagar) Amerikalı çizer Dik Browne (1917–1989) tarafından yaratılan ve King Features Syndicate tarafından yayınlanan çizgi bant serisi ve onun başkarakteridir.İlk olarak Şubat 1973'te yayınlanmasının ardından büyük bir başarı kazanmıştır. Browne'ın 1988'deki emekliliğinin (ve bir yıl sonraki ölümünün) ardından oğlu Chris Browne seriyi devam ettirmektedir.2010 itibarıyla Bastır Viking 58 ülkede 1900 gazetede yayınlanmış ve 13 dile çevirilmiştir.Seri Viking Çağı İskandinavyasının bir karikatürü durumundadır.1989'da Hanna-Barbera stüdyolarında ilk sayılarından uyarlanan,22 dakikalık bir televizyon animasyonu, çekilmiştir.2014'te Chris Browne Sony Pictures'la serinin film uyarlaması için anlaşma yapmıştır,proje şu anda hazırlık aşamasındadır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bastır Viking (Korkunç Hagar):Serinin kahramanı.Norveç'te bir köyde yaşayan cesur bir Viking savaşçısı ve kaptanıdır.Ayrıca bir aile reisidir.Çoğu zaman Viking yaşam tarzının yabanıl ve kaba olması gerektiğini düşündüğü için karısı ve çocuklarıyla arası bozulsa da aslında iyi kalpli ve anlayışlıdır.İçkiyi çok sever ve okuma yazma bilmez.

Şanslı Eddie:Bastır Viking'in ikinci kaptanı.Çoğu kaslı ve iri yarı Viking imajının aksine çelimsiz ve sıska bir Vikingdir.Bastır Viking'In aksine birçok yabancı dil ve okuma yazma bilmektedir.Adının aksine son derece şanssız ve sakardır.

Helga:Bastır Viking'in akıllı ve sağduyulu karısıdır.Çocuklarına karşı anlayışlı ve sağduyuludur.Sık sık Bastır Viking'in tembelliği,dağınıklığı ve düşüncesizliğinden şikayet etse de kocasını çok sever.

Honi: Bastır Viking ve Helga'nın kızları.Son derece nazik ve tatlıdır.Son derece cesur bir kişilğl vardır.Babasını isteğinin aksine güçlü ve iri yarı bir Viking'le değil, Lutte adlı çelimsiz bir ozana aşık olmuş ve nişanlanmıştır.

Hamlet:Bastır Viking ve Helga'nın küçük oğludur.Babasının tersine okuma yazma bilmekte ve okumayı çok sevmektedir.Savaşçılık alanlarında iyi değildir,ama çok yeteneklidir..Babasının aksine bir Viking olmak değil, bir dişçi ya da yazar olmak istemektedir.

Lutte:Honi'nin nişanlısı olan gezgin bir ozan.O da Eddie gibi çelimsiz,sıska ve sakardır.Ama çok zeki ve yeteneklidir.Honi'yi çok sevmektedir,ama Bastır Viking'in hayalindeki ideal damat imajıyla hiçbir ilgisi yoktur.

Hernia: Hamlet'in sevgilisi olan savaşçı bir kız.

Snert: Bastır Viking'in köpeği.Başında minyatür bir Viking miğferi vardır.

Kvack: Bastır Viking'in "Alman asıllı" ördeği.Onun başında da küçük bir miğfer vardır.

Dr. Hokus Pokus (Dr.Zouk): Bastır Viking'in Druid benzeri aile doktoru.Sürekli kukuletalı bir cüppe giydiği için yalnızca burnu görünür.Yüzünün göründüğü zamanlar enderdir.

Hain Max ve Kirli Dirk: Bastır Viking'in dostu olan iki Anglosakson yağmacı.

Birader Olaf: Bastır Viking'e günah kavramını açıklamaya çalışan bir misyoner.

Helga'nın Babası: Bastır Viking'in kayınpederi .genç kızlara kur yapmayı sever.

Helga'nın Annesi: Bastır Viking'in kayınvalidesi.Ondan pek hoşlanmaz.

Vergi Memuru: Kralın vergi memuru.Bastır Viking sık sık onunla sorun yaşar