Bassae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bassae'deki Apollon Epikurios Tapınağı
UNESCO Dünya Mirası
Konum Yunanistan
KriterKültürel: i, ii, iii
Referans392
Tescil1986 (10. oturum)
BölgeAvrupa ve Kuzey Amerika

Bassae (Latince: Bassae, Eski Yunanca: Βάσσαι Bassai, "kayalıktaki küçük vadi"[1]), Yunanistan'ın Messinya ilinin kuzeydoğu kesiminde bulunan Oichalia'da bulunan bir arkeolojik alandır. Klasik antik dönemde, Arkadya'nın bir parçasıydı. Bassae, Figaleia'nın kuzeydoğusunda, Andritsaina'nın güneyinde ve Megalopolis'in batısında, Skliros kasabasının yakınında yer alır. M.Ö. 5. yüzyılın sonlarına tarihlenen iyi korunmuş olan Apollon Epikurios Tapınağı ile ünlüdür.

Her ne kadar bu tapınak coğrafi olarak antik Yunan'ın önemli devletlerinden uzak olsa da, olağandışı özelliklerinin çokluğu nedeniyle antik Yunan tapınaklarından en ünlülerinden biridir. Bassae, Dünya Mirası listesine eklenmiş olan ilk Yunan sitesidir.[2] Yapılışı M.Ö. 450 ile M.Ö. 400 yılları arasına tarihlenmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Hellenic Ministry of Culture: The Temple of Epicurean Apollo". 9 Mayıs 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2017. 
  2. ^ Temple of Apollo Epicurius at Bassae 1 Temmuz 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., World Heritage List.