Basra Havalimanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Basra Havalimanı
Basrah Intl Airport terminal building april 1 2008.JPG
Basra Havalimanı, 2008
IATA: BSR - ICAO: ORMM - LID:
Irak konumunda BSR
BSR
BSR
Irak’da havalimanının yeri
Özet
Havalimanı tipi Sivil-Askeri
İşletici Irak Hükümeti / ABD Ordusu
Yer Basra, Irak
Açılış 1960 Bunu Vikiveri'de düzenle
Bağlantı merkezi (hub) Irak Havayolları (İkincil olarak)
Rakım (ODS) 11 ft / 3 m
Koordinatlar 30°32′57″K 047°39′44″D / 30.54917°K 47.66222°D / 30.54917; 47.66222
Harita
Pistler
Yön uzunluk yüzey
ft m
14/32 13,124 4,000 Beton

Basra Havalimanı (IATA: BSR, ICAO: ORMM). Irak'ın güneyindeki Basra şehrinin kuzeybatısında yer alan havalimanı, ülkenin en büyük ikinci havalimanıdır. Irak Havayolları'nın ikincil bağlantı merkezidir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İnşaatı

Havaalanı 1980'lerde inşa edilmiş ve daha sonra Irak'ta tek bağlantı noktasına bir ağ geçidi olarak, Yollar ve Köprüler, Irak Hükûmeti Devlet Örgütü departmanı tarafından 1980'li yıllarda geliştirilmiştir. Bu gelişmenin ikinci aşaması, Manheim Köln, Bilfinger & Berger Strabag Bau AG şirketi ile beraber bir ortak girişim tarafından tamamlandı. Havaalanının sadece VIP için bir tesis olarak inşa edildiği ve sadece nadiren kullanıldığı iddia ediliyor.

Yenileme ve askeri kullanımı

Havaalanının yenilenmesi Almanlarla sözleşme kapsamında yeni bir terminal inşaatı devam gerekiyordu ancak proje zamanından önce, 1991'deki Körfez Savaşı'nın patlak vermesiyle sona erdi. Gerçek gelişme zamanı, sadece 2003 Irak işgalinden sonra devam etti. Bazı tesisler Uluslararası Kalkınma Birleşik Devletleri Ajansı tarafından sözleşme kapsamında yenilenmiştir. Hava trafik kontrol kuleleri ve diğer seyir tesislerinin yanı sıra, ulaştırma ve haberleşme tesislerinin yapımını içeren proje ile genişledi.

Havalimanı sonunda bir Iraqi Airways'e ait Boeing 727 jet uçağının Bağdat'a inmesi ile Haziran 2004'te yeniden açıldı. Bağdat ve Basra arasında Irak'ta yeni bir iç hizmet başlangıcı oldu. Ancak yolcuların, tesislerin birçok temel eksikliği hakkında şikayetleri oldu. Sorunlara klima ve tuvaletler dahildi.

Irak - Havaalanı şu anda Çok Uluslu Güç - Irak TELIC Gücü Operasyonu'nun (Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri) bir parçası olarak ülkenin yeniden inşası kapsamında sivilleşme sürecindedir.

Zemin işlemleri

Amerikan kontrolünü takiben ve 2002 yılından bu yana Skylink Arabia, Basra havaalanında zemin operasyonları ve yakıt ikmali vermektedir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]