Barbut

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Barbut, Orta Doğu kökenli, Türkiye ve Yunanistan'da iki zarla oynanan bir tür kumar oyunudur.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Barbut, hazard adlı eski İngiliz oyununun basitleştirilmiş halidir. Bu oyunun başlangıcı Haçlı Seferlerine kadar uzanmakta olup dahasında Fransız kumarbazlardan etkilenilmiştir. Oyunun modern versiyonu olan Amerikan versiyonu, New Orleans'a Louisana toprak sahiplerinin önde gelenlerinden biri olan politikacı ve kumarbaz Bernard Xavier Philippe de marigny de Mandeville tarafından getirilmiştir. Bernard'ın versiyonunda oyuncuların kumarhaneyi kurallardaki bir açığı kullanarak zarar uğratmaları mümkündü. John H. Winn adlı bir kişi bu açığı kurallara "geçilmez" bahis opsiyonu ekleyerek düzeltmiştir.İşte bu düzeltilmiş versiyon şu anda kullanımda olan versiyonla aynıdır.

Barbut ilk olarak crapaud olarak bilinirdi(Fransızca kurbağa anlamına gelmektedir.Bu isim oyuncuların sokaklarda barbut oynarken aldıkları çömelme pozisyonundan esenlenerek verilmiştir).Oyunun bugünkü popülerliğine ulaşmasının Afrikalı Amerikalı topluluklar arasında çok yaygın olması sayesinde mümkün olduğu söylenmektedir.

Oynanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

İki kişi veya iki grup arasında oynanır. Bazı zar sayıları kazanır bazı zar sayıları kaybeder.

İki bölüme ayrılarak ortaya konan değerlerin hepsini kazanan zar sayıları düşeş (6+6), dübeş (5+5) ve düşe (3+3), kaybeden zar sayıları ise dörtcihar (4+4), dubara (2+2) ve hepyek (1+1) dir. Öne sürülen değeri kazanan zar sayısı şeşbeş (6+5) kaybeden zar sayısı ikibir (2+1) dir. Diğer zar sayıları ne kazanır, ne kaybeder. Oyuna başlayanın zar üstünlüğü vardır. Oyuna başlayan, kazanan bir zar atarsa öbür oyuncu zar atamaz.kazanma olasılığı 0.492929'dur. Zarla oynanır. İki zar atıldığında toplamı 7 veya 11 ise kazanılır, 2-3-12 ise kaybedilir, 4-5-6-8-9-10 ise oyuncu bu toplamı veya 7'yi bulana kadar zarları atmaya devam eder. eğer zarlar toplamını atarsa kazanır, 7'yi atarsa kaybeder.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "barbooth". britannica.com. 27 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2012. .(İngilizce)