Barbare Corcadze

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Barbare Corcadze

Barbare Corcadze (Gürcüce: ბარბარე ერისთავი-ჯორჯაძე / Barbare Eristavi-Corcadze) (1833, Kistauri köyü, Ahmeta - 10 Nisan 1895, Tiflis), Gürcü yazar, şair ve kadın hakları savunucusu. Gürcü mutfağı konusunda yazdığı kitap, yüzyılı aşkın bir süre sonra, unutulmuş Gürcü yemeklerinin yeniden hayata döndürülmesini sağlamıştır.

Çocukluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Barbare, soylu bir ailede Davit Eristavi’in kızı olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta annesini yitirdi ve sütannesi tarafından büyütüldü. Daha 12 yaşındayken, Zakaria Corcadze ile evlendirildi. Barbare Corcadze daha sonra “O zamanlar kızları çok genç yaşta evlendiriyorlardı ve ben nikâhımı oyun sanmıştım” diye yazmıştır. Şair ve tarihçi Rapiel Eristavi Barbare Corcadze'nin erkek kardeşidir.

İlk feminist yazar[değiştir | kaynağı değiştir]

Barbare Corcadze 17 yaşındayken ilk şiirini yazdı. 1858’de Tiskari dergisinde yazmaya başladı. 1861’de, Gürcü dilinin modernleşmesi üzerine İlia Çavçavadze'ye karşı yazı kaleme aldı. Babalar ile oğullar arasındaki çatışma üzerine yazdı ve gençleri toplumun geleneklerine sahip çıkmamakla eleştirdi. “Genç Erkeklerin Dikkatine Birkaç Söz” başlıklı yazısı, Gürcistan’da kadın hakları konusunda yazılmış ilk yazı ve Barbare Corcadze de ilk feminist kadın yazar sayıldı. 1895’te İveria gazetesinde yazmaya başladı ve kadın hakları dahil toplumsal sorunları dile getirdi. Ayrıca Cecili ve Droeba adlı yayın organlarında yazıları yayımlandı.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Barbare Corcadze “Altmışlılar” (“Samotsianelta”) adlı edebiyat grubuna daha yakın duran şiirler yazdı. Şiirlerinde insanların sıkıntılarını ve yurt sevgisini dile getirdi. Ezilenlerin yanında durdu ve adaletsizliğe karşı çıktı. Tiyatro oyunlarında (İntikam; 1865) ve komedilerde toplumsal sorunları dile getirdi. O dönemin Gürcü toplumsal yapısını gerçekçi biçimde yansıtmak için çaba harcadı. Ancak geleneksel yapıya bağlı Gürcüleri etkilemekte başarılı olamadı. Corcadze’nin eserleri, Şiirleri, Oyunları, Öyküleri, Yazıları (1986) adıyla yayımlandı.

Gürcü mutfağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Barbare Corcadze, Gürcü yemek tariflerini kapsayan kitabı Gürcü Mutfağı ve Aile Ekonomisi Deneyimleri Üzerine Bilgiler (Kartuli Samzareulo da Saocaho Sameurneo Natsadi Tsnobani) adıyla 1874 yılında basıldı. Kitap 1914’te kızı tarafından bazı Avrupa yemekleri tarifleri eklenerek Bütün Mutfak (Sruli Samzareulo) yeniden yayımlandı. Kitap yakın tarihte yeniden ele geçince, Tiflis’te bir restoran bu yemekleri tecrübe ederek yeniden hayata döndürdü. Restoranın adını değiştirdi ve Barbare adına atfen “Barbarestan” adını aldı. Tiflis’in gözde restoranlarından olan Barbarestan, sadece Barbare Corcadze’nin yemek kitabına uygun yemekler hazırlamaktadır. Bu restoranın yaptığı yemeklerin fotoğraflarıyla Bütün Mutfak 2017’de yeniden yayımlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]