Barış, Başkale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Barış
Ülke  Türkiye
İl Van
İlçe Başkale
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 132
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0432
İl plaka kodu 65
Posta kodu 65600

Barış, Van ilinin Başkale ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin asıl adı soran olarak bilinir.Bunun nedeni köye yerleşen Hacı Ömer'in Süleymaniye nin Sor bölgesinden gelmiş olmasıdır.Süleymaniye'nin sor bölgesi Xani aşireti nin esas bölgesidir.1.Dünya savaşında Hakkari;başkale;doğubeyazıt,çatak,gürpınar;bahçesaray gibi çeşitli bölgelerdeki il ve ilçelere göç edilmiştir.Hacı Ömer Barış mahallesi'nde ikamet eden Orhan ve Ayhan soyisimli ailelerin dedesidir.ORHAN,AYHAN ve KARAHAN aileleri Şeyh Ehmed-e Xani sülalesindendirler.XANİ Aşireti mensubudurlar.Mahallenin Haci Ömerden sonraki köy büyüğü olan HACI SABRİ AYHAN Mahallenin birlik beraberliğini en iyi şekilde yapmiştır 1983 tarihleri arasinda vefat eden HACI SABRİ AYHAN in yerini oğlu AHMET AYHAN gelmektedir oda babasi gibi birlik berabeliğe önem vermektedir ... AYHAN VE ORHAN AİLELERİN HEMEN HEMEN TAMAMİ OKUMUS MESLEK SAHİBİ OLMUSTUR..

=Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelenek ve görenekleri töre'dir.En ünlü yemekleri keledoş ve duava'dır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Van iline 118 km, Başkale ilçesine 6 km uzaklıktadır. Aynı zamanda şivreşk denilen çok verimli bir arazinin hakim tepesinde bulunur.Stratejik olarak mükemmel bir konumdadır.Bunun nedeni barış mahallesi'nün yüksek kayalıklarda kurulmuş olmasıdır.Deprem ve sel gibi doğal afetlerden etkilenmiyeceği gibi doğal su kaynağı etrafında kurulu bir alandadır ve ilçe merkezine yakındır.İran sınırına yakın mesafededir.Mahallenin diğer ucu (bördük mezrası)gürpınar ilçesiyle sınırdır.Verimli topraklarıyla ünlüdür.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Karasal iklim hakimdir

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 118
2000 132
1997 - 226

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesivekanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol TOPRAK olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]