Banksy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Banksy'nin Birleşik Krallık'taki eserlerinden biri.

Banksy, 10 yıldır başta İngiltere olmak üzere farklı ülkelerde yaptığı çarpıcı duvar resimleriyle ünlenen sanatçı. Gerçek kimliği bilinmemektedir, Banksy eserlerinde kullandığı imzasıdır.

Gerilla artist olarak anılan sanatçı[1], çalışmalarında savaş karşıtı, çevreci, hayvan haklarını savunan ve tüketim çılgılığını eleştiren mesajlar vermektedir. Banksy istediğinin iyi resimler yapmak olduğunu ve kimliğini açıklamayacağını ifade ediyor.[2] Banksy Birleşik Krallık'taki eserlerinin yanı sıra Filistin'de yaptığı siyasî eserlerle de tanınıyor. Banksy aynı zamanda Amerika Birleşik Devletlerinin ünlü televizyon dizisi The Simpsons adlı çizgi dizide içinde kapitalizm eleştirisi içeren bir giriş hazırlamıştır.[3]

Ekim 2015'te Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve oğlunu yolsuzluk iddiaları konusunda hicvetmek için çizdiği iddia edildi. Ancak Banksy'nin temsilcisi yaptığı açıklamada “Biz de böyle bir şeyin dolaştığını duyduk ama size şunu söyleyebilirim ki çizim kesinlikle sahte” dedi.[4]

Banksy'nin Beytüllahim'deki siyasi içerikli eserlerinden biri.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bowes, Peter (14 Eylül 2006). "'Guerrilla artist' Banksy hits LA". BBC News, Los Angeles, news.bbc.co.uk. Erişim tarihi: 9 Kasım 2011.  (İngilizce)
  2. ^ "Bunları kim çiziyor?". NTV-MSNBC, arsiv.ntvmsnbc.com. 21 Temmuz 2008. Erişim tarihi: 9 Kasım 2011.  (Türkçe)
  3. ^ "Simpsons". YouTube, LLC, youtube.com. 10 Ekim 2010. 9 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2011.  (İngilizce)
  4. ^ "Banksy'nin sözcüsü 'Erdoğanlar' çizimiyle ilgili konuştu: Ona ait değil". 15 Kasım 2015. 4 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]