Balık kepçesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sombalığı kepçesi (İng. dip net), Kanada
Akvaryum kepçesi
Faroe Adalarında kuş kepçesiyle Fratercula arctica avlama

Balık kepçesi ya da akvaryum kepçesi, akvaryum, havuz ya da balık çiftliği gibi istihsal yerlerinde balıkları hasar vermeden canlı tutmak ya da sombalığı, turna balığı gibi balıkları avlayabilmek için kullanılan ağlı kepçe biçimli balık tutma aleti.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçük çaplı geleneksel balıkçılık yapanların ya da avcı ve toplayıcı halkların eskiden beri kullanımındadır. Lagün gibi sığ sularda en kolay balık avlama aracıdır. Genelde tek kişilik ve tek kolluk olsa da birkaç balıkçı tarafından kullanılan büyük tipleri de bulunur[1][2].

Amerika'da Kaliforniya'da Karuk Kızılderilileri Klamath Nehrinde kepçeyle balık avlardı[3].

İngiltere'de River Parrett ile River Severn mehirlerinde yasal olarak yılan balığı avlama işi binlerce yıldır kepçeyle yapılmaktadır[4].

Daldırma ağ[değiştir | kaynağı değiştir]

Daldırma ağ (İngilizce dip net ya da dipnet), uzun saplı balık kepçesidir. Daha çok Amerika Birleşik Devletlerine bağlı Alaska eyaletinde Ahtnaların topraklarındaki Chitina ile Denağinaların toprağındaki Kenai ve Kasilof nehirlerinde genelde iki üç hafta süren yumurtlama göçünde Oncorhynchus nerka türünden Pasifik sombalığını avlamak için kullanılır. Alaska Balıkçılık ve Avcılık Departmanı yasal olarak satma ya da takas etme amacı olmayan kişisel kullanım (kendisi ya da ailesi veya arkadaşları tarafından tüketilmek) için çapı ya da genişliği 5 fitten büyük olmayan ve İngilizcede dip net (ya da dipnet «daldırma ağ») denilen uzun saplı balık kepçelerinin kullanımını serbest bırakmıştır[5][6].

Diğer tutma kepçeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]