Bakir Topraklar Projesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Bakir Topraklar" ile alakalı bir Sovyet posta pulu

Bakir Topraklar Projesi, Nikita Kruşçev'in inisiyatifi ile 1954'te başlanan, Kazakistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nde ve Altay bölgesinde bulunan el değmemiş bozkırların tarıma açılması projesidir.

Programın ilk yılında 190.000 km²'lik kısmı ve 1955'te, 140.000 km²'den fazla kısmı tarıma açıldı. İnsanların büyük bir kısmının, Sovyetler Birliği'nin her yerinden getirilmesi gerekirdi, bunun için Komsomol görevlendirildi.

300.000'den fazla insan, çoğunlukla Ukraynalılar, Bakir Topraklar'da çiftçiler olarak yeni yaşamlara başladılar. Askerlerin yüzbinlercesi, öğrenciler ve biçerdöver operatörleri, onlara katılacaktı, yine de bu insanlar tek bir yılın hasatı için kalacaktı. Bu topraklara kitle göçlerinin sonu ile, Ukraynalılar, birçok alanda Kazaklardan sayıca üstün oldu.

İlk hasat[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk hasat 1956'da şaşırtıcı bir başarı gösterdi. O yıl Sovyetler Birliği'nde 125 milyon ton buğday üretildi. Yarısından fazlası, ülkenin sekizde birinden geldi. Sovyetler Birliği Batı'dan iki misli üretiyordu. Yine de, hasatlar asla yeniden 1956 düzeyine ulaşamayacaktı.

Projenin etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazakistan[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşanan yoğun kitle göçleri SSCB'ye bağlı diğer devletlerde demografik sorunlara neden olabiliyordu. Kazakistan'ın demografik durumunun keskin olarak değişmesine sebeb olan iki etmenden biri açlık ise diğeri de bakir topraklar projesi olarak belirtilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ PINAR AKÇALI, GÖKHAN ALPER ATAŞER, DEFNE DURSUN, GÜLJANAT KURMANGALİYEVA ERCİLASUN, KONURALP ERCİLASUN, DENİZ İŞÇİOĞLU, A. ÇOLPAN KAVUNCU, FARHAD MAKSUDOV, UFUK POYRAZ,LEYLA SAYFUTDİNOVA, ANAR SOMUNCUOĞLU, B. TÜMEN SOMUNCUOĞL (2014). Dr. MURAT YILMAZ, Yrd. Doç. Dr. A. ÇOLPAN KAVUNCU (Ed.). TÜRK DÜNYASI BAŞKENTLERİ-ANKARA, ALMATI - ASTANA, AŞKABAT, BAKÜ, BİŞKEK, DUŞANBE, LEFKOŞA, TAŞKENT (PDF) (SFN Televizyon Tanıtım Tasarım Yayıncılık bas.). Ankara: Ahmet Yesevi Üniversitesi. 22 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 22 Mart 2024.  Bilinmeyen parametre |Şehir= görmezden gelindi (yardım)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]