Bahada (coğrafya)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Joshua Tree Ulusal Parkı'ndan görüldüğü gibi Hexie Dağları'nın altındaki bahada
İran Çölü'ndeki Bahada
İran Çölü'nde bahada
Stovepile Wells'in kuzeyindeki Ölüm Vadisi, vadinin her iki tarafında, Panamint Sıradağları tarafında daha iyi gelişmiş olan bahadalara sahiptir (Havadan kuzeydoğusundaki görünümü).

Bahada (Bajada), bir dağ cephesi boyunca bir dizi alüvyal yelpazesi sonucunda meydana gelir. Bu yelpaze şeklindeki çökeltiler, derenin içindeki tortunun dağın eteğinin dibindeki düz araziye birikmesiyle oluşur.[1] Bahada terimi peyzaj tasvirinde veya jeomorfolojide kullanımı, genellikle "iniş" veya "eğim" anlamına gelen İspanyolca bajada kelimesinden türetilmiştir.[2]

Oluşum ve Meydana Gelişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir dere yokuş aşağı akarken, diğer malzemelerinin yanında tortuyu da beraberinde toplar. Bu dere bir dağın cephesinden uzaklaştıkça, taşınan tortu zamanla çökelmeye başlar, daha iri çökeltiler tabana en yakın alanda çökeltilir ve daha ince çökeltiler dışa doğru derecelendirilir ve dağ önünden uzak bir alanda yelpaze şeklinde çökelir.[3] Tortu, bir pediment boyunca, bahadaların tekrar pedimente dönüştüğü ve sınırı ayırt etmeyi zorlaştıran kapalı bir havzaya taşınır. Bahadalar sıklıkla playa gölleri içerir.[4] Bahadalar kuru iklimlerin hakim olduğu bölgede (örneğin, Güneybatı ABD) ani taşkınların zamanla tortu biriktirdiği yerlerde yaygındır, ancak akarsuların sürekli olarak tortu biriktirdiği nemli iklimlerde de görülmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Desert Processes Working Group "Summary: Alluvial Features, Bajadas" Webarşiv şablonunda hata: |url= value. Boş., Knowledge Sciences, Inc.. Retrieved on 9 October 2012
  2. ^ Handy Spanish-English and English-Spanish dictionary https://archive.org/details/handyspanisheng00unkngoog
  3. ^ National Geographic Society, "Alluvial Fan", National Geographic. Retrieved on 9 October 2012
  4. ^ Easterbrook, Don. Surface Processes and Landforms. Upper Saddle River: Prentice Hall, 1999. Print. P. 162. Accessed 9 October 2012.