Bahçede Izdırap

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Getsemani'de İsa
Bellini'nin Bahçede Izdırap isimli tablosu, 1465-1470, National Gallery, Londra

Bahçede Izdırap, İsa'nın Son Yemek ile tutuklanması arasındaki zamanda yaşadığı olaylara verilen isimdir.

İncillere göre açıklaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni Ahit'in ilk dört bölümüne göre de, Son Akşam Yemeği'nden sonra, İsa Getsemani Bahçesi'nde dua etmek için yürüyüşe çıktı. Bu yürüyüşte İsa'ya, Petrus, Yuhanna ve Zebedi'nin oğlu Büyük Yakup eşlik etti. İsa diğerlerinden "bir taş uzaklığı" mesafede durdu. Kendini çok üzgün ve ızdıraplı hissederken şöyle dedi: "Baba, mümkünse bu kâse benden uzaklaştırılsın. Yine de benim değil, senin istediğin olsun." (Matta 26:39). Kısa bir süre sonra ise ekledi: "Baba, eğer ben içmeden bu kâsenin uzaklaştırılması mümkün değilse, senin istediğin olsun." (Matta 26:42). Bu duayı üç kez ettikten sonra diğer duacıları kontrol ettiğinde onları uykuya dalmış buldu. Bunun üzerine ise "Ruh gönüllüdür fakat et güçsüzdür" dedi. Cennetten bir melek ona doğru indi. Izdırabı boyunca sürekli Derin bir acı içinde olan İsa daha hararetle dua etti. Teri, toprağa düşen kan damlalarına benziyordu. (Luka 22:44)

Bellini'nin çizdiği Bahçede Izdırap (1465-1470) tablosunda, İsa, dizlerinin üstüne çökmüştür. Hemen yanında ise uyuyan Petrus, Büyük Yakup ve Yuhanna vardır.

Gelenek[değiştir | kaynağı değiştir]

Bahçede Izdırap İsa ve annesi Meryem'in yaşadıkları ilk kederli gizemdir. Katolik inançlarına göre İsa dua ederken Şeytan onu dünyayı kurtarmaktan caydırmaya çalıştı. Bu bölüm İsa'nın Çilesi'nde de yer aldı.

Romalı Katolik geleneğinde, başkalarının günahlarının affedilmesi için ibadet eden özel duacılar ve dualar vardır. Bunların kaynağının da İsa'nın ızdırabı ve çilesi olduğu kabul edilir. Papa XI. Pius da İsa için edilen bu duaların tüm katoliklerin görevi olduğunu açıklamıştı.[1]

Papa II. Jean Paul ise bu hareketleri "Tanrı'nın oğlu çarmıha gerilirken bitmeyen ölümün karşısındaki sonsuz çaba" olarak tanımladı.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]