Badwater Havzası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Badwater Havzası
Badwater elevation sign.jpg
Badwater Havzası'nda rakım levhası Badwater
Rakım : - 85,5 metre
Mevkii : Death Valley,

Kaliforniya, ABD

Jeolojik bölge : Büyük Havza
Coğrafik koordinatalri : 36°13.961′K 116°46.700′B / 36.232683°K 116.7783°B / 36.232683; -116.7783
Topografik harita : USGS
Tip : Graben

Badwater Havzası ABD'nin güney batısında Kaliforniya eyaletinde Death Valley'de bulunan bir jeolojik depresyon'dur.

Nitelikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Badwater, deniz seviyesinin altında -86,5 metre rakımlı olup, Kuzey Amerika kıtasının en düşük rakımlı mevkiidir. Badwater Havzası nevkii gerçekte yol kenarından küçükçe çukur arazide bulunan bir su kaynağından dolan küçük bir gölettir. Bu gölet içindeki su, etraftaki su içinde eriyen ve bu gölette toplanan kimyevi tuzlardan dolayı, içilmiyecek kadar "tuzlu" ve "acı"'dır. İngilizce ismi olan "bad water (kötü su)" bundan dolayı verilmiştir. Bu göletin kenarlarında değişik mevsimlerde değişik alanları kapsayan ince bir tuz tabakası bulunmakta ve bu tuz tabakası devamlı donma-erime tekrarı ile altıgen şekilli kristaleşmiş küçük levhalar haline geçmektedir. Bu tuzların başında %95 ini oluşturan adi tuz NaCl gelmektedir. Gölet kuruyunca bu tuzlu sudaki tuz kritallize olmakta ve en kuru zamanlarda gölet üzerinde 8 ile 152 cm arasında kalınlığa erişebilen bir kritalize olmuş tuz tabakası oluşmaktadır.

Buna rağmen bu gayet tuzlu su göleti içinde bitkiler, böcekler ve hayvanların bulunduğu tespit edilmiştir. Bunlar arasında su böcekleri, "Badwater"'a has salyangoz ve İngilizcesi "turşu otu (pickleweed)" denen bilimsel adı "Salıcornia" olan bir sulu arazi bitkisi bulunmaktadır.

Gerçekte bu havzanın en düşük rakımlı noktası çok kere tuzla kaplı olan göletin biraz içindedir. Fakat bu noktaya gitmek için ince çok tehlikeli çamur üzerindeki tuz tabakalarının üzerinden yürüyüp gitmek lazım geleceği için en düşük mevki için rakım levhası göl kenarında daha emniyetli bir noktayı işaret edecek şekilde konulmuştur.

Badwater Basın göletini ziyaret eden turistlerin ilgisini çeken bir diğer mevki de Badwater Havzasının yakınında bulunan bir yarın (-86,5 metre kadar) üzerinde bulunan bir büyük rakım işaretidir. Bu deniz seviyesinin nerede olduğunu göstermektedir.[1]

Yıllarca bu Badwater Havzası noktası yeryüzünün rakımı en düşük noktası olduğu kabul edilmiştir. Fakat 2001'de sona eren bir jeolojik araştırma sonunda daha dakik ölçüm aletleri kullanılarak Arjantin'de bulunan "Laguna de Carbon" mevkinin -105 m rakım ile dünya batı yarıküresinin en düşük rakımlı noktası olduğu belgelenmiştir.

Badwater havzası arazilerinde zaman zaman çok şiddetli yağmur fırtınaları ortaya çıkmakta ve bunlar çok kere kuruyan ve üzeri kurumuş tuz tabakası ile kaplı olan göleti şu ile doldurmaktadır. (Örnegin 2005'te ortaya çıkan bir yağmur fırtınası göleti tamamen doldurmuştur.) Fakat bu yeniden ortaya çıkan gölet fazla bir zaman ortada kalmamaktadır çünkü bu mevkide yılda 48 mm olan yıllık yağış oranı yıllık su buharlaşma haddi olan 3,800 mm tarafından karşılanmaktadır. .

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]