Babamın Vücudunu Geri Verin: Minik Bir Eskimonun Anıları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Babamın Vücudunu Geri Verin : Minik Bir Eskimonun Anıları
Minik in New York.jpg
Yazar Kenn Harper
Tür Bilim kitapları
Yayım 2000 (1. Basım)
Yayımcı Altın Kitaplar
ISBN 975-21-0129-1

Babamın Vücudunu Geri Verin: Minik Bir Eskimonun Anıları; (İngilizce: Give Me My Father's Body: The Life of Minik, the New York Eskimo) Kenn Harper'ın kitabı.

Robert Peary adlı araştırmacının bu Eskimo grubuna yaptıkları, okura, medeniyetin gülen yüzünün bir de karanlık yanının olabileceğin gösterir. Bilimsel etikin ve insanlık sınırlarının zorlandığı öykünün kahramanları, okura, gördüğünü sandığı gerçeklerin aslında "gerçek" acıyla dolu öyküler olduğunu anlatır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Minik Wallace, araştırmacı Robert Peary tarafından, 1897 yılında, babası Qisuk ve dört diğer Kuzey Grönland İnuitlerinden (Inughuit) Eskimo ile birlikte, kuzey Grönland'tan Amerika'ya getirilmiştir. Gelme kararını tamamen hür iradeleri ile vermemiş ve istedikleri zaman geri götürülme sözü ile Amerika'ya getirilen bu Eskimo grubu, getirildikleri New York'ta kendilerini bir hayvanat bahçesinde gibi hissetmiş ve mutsuz olmuşlardır.

Kısa bir süre sonra babası Qisuk'i verem hastalığından kaybeden Minik, onu törelerine uygun olarak gömmek ister. American Museum of Natural History görevlileri babasının bedeni üzerinde incelemeler yapmak istediğinden, ona sahte bir cenaze töreni hazırlarlar.

Babasının bedenini geri almak için mücadele eden Minik başarılı olamaz ve Grönland'a geri döner. Orada rehberliğini yaptığı Amerikalı ziyaretçilerin telkini ile, 1916'da Amerika'ya dönen Minik, 1918 yılında yaşanan küresel grip salgının etkisi ile hayatını yitirir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]