Baba Katili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Baba Katili
Yazarı Aleksandre Kazbegi
Orijinal ismi მამის მკვლელი
Ülke Gürcistan
Özgün dili Gürcüce
Türü Roman
Anadilinde
basım tarihi
1882
Sayfa sayısı 200

Baba Katili (Gürcüceმამის მკვლელი "mamis mk'vleli"), Gürcü yazar Aleksandre Kazbegi’nin romanı. İlk kez 1882’de yayımlandı. Romanın konusu bir aşk hikâyesi üzerine kurulu olmakla birlikte, eserde Gürcistan’ın 19. yüzyıldaki politik ve toplumsal ortamı da ele alınmıştır. Baba Katili, Gürcü edebiyatında eleştirel gerçekçiliğin önemli eserlerinden biri sayılır.

Roman üzerine[değiştir | kaynağı değiştir]

Davit Meshi'nin aktardığına göre Aleksandre Kazbegi Droeba gazatesinde çalışrken âdeta bir kurtarıcıydı. Droeba gazetesi Sergi Meshi’nin yönetiminde çıkıyordu. Çarın sansür kurulu hazır yazılardan birini kırmızı kalemle çizdiğinde gazetede boş kalan yeri Aleksandre Kazbegi dolduruyordu. Kazbegi eserini bazen mum ışığında, bazen lamba ışığı altında yazıyor ve gazetenin zamanında yayımlanmasını sağlıyordu. Baba Katili adlı roman bu dönemde Droeba gazetesinin ofisinde yazılmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Baba Katili filminden bir sahne, 1923

Romanın konusu, 19. yüzyılda, Rus işgali altındaki Gürcistan’da geçer. Roman, Nunu ile İago’nun aşkını temel alır. Nunu’nun annesi erken yaşta ölür. Babası Şamil’in savaşçısı olduğu için kızına bakamaz ve Nunu amcasının yanında büyür. Amcası Nunu ile İago’nun aşkına karşı çıkar ve kızı, Rus imparatorluğunun köye yönetici atadığı kişiye vermeyi ister. Evli bir erkek olan Girgola, güzelliğiyle dikkat çeken Nunu’ya âşıktır ve kızın kardeşiyle evlenmesini ister.

Girgola Nunu’ya sahip olmak için önce İago’nun başına çorap örmeye karar verir. Onu devlet malını çalmakla suçlar ve İago Ananuri Kalesi’ne hapsedilir. Ardından Girgola Nunu’yu kaçırıp ona tecavüz eder. İago’nun arkadaşı Koba Nkızı kurtarmak ister, ancak başaramaz. Koba, Girgola’dan intikam almaya karar verir.

Koba ve arkadaşları İago’yu hapishaneden kaçırır ve hepsi birlikte Çeçenya’ya sığınır. Çok sayıda Gürcü Rus saflarında savaşmasına rağmen, Şamil İago ve Koba’yı kabul eder. Yazar romanda Çeçenleri Gürcülerle kıyaslamış ve onları özgürlük savaşçısı olarak tanımlamıştır.

Bu arada Nunu Girgola’dan kaçmayı başarır. Koba Nunu ile görüşmeyi ve onu Vladikafkas’ta babasıyla buluşturmayı başarır. İago ve Nunu’nun buluşmasından bir gün önce, onları misafir eden kişi Girgola’ya haber verir. Girgola gece baskın düzenleyerek İago ile Nunu’nun babasını öldürür. Koba Girgola’nın elinden kızı kaçırmayı başarır. Ne var ki Nunu, babası ile İago’nun öldüğünü öğrenir ve kendisi de üzüntüden ölür. Romanın sonunda Koba, Girgola’yı ormanda öldürerek Nunu ile İago’nun intikamını alır.

Baba Katili, Amo Beknazarov tarafından 1923 yılında sinemaya uyarlanmıştır.

Koba[değiştir | kaynağı değiştir]

Baba Katili'nin önemli karakterlerinden biri Koba'dır. Koba, fakirlerin yanında yer alır ve otoriteye karşı savaşır. Şiddete de başvurarak zenginlerin mallarına el koyar ve fakirlere dağıtır. Daha sonra Stalin olarak anılan İoseb Cugaşvili, Aleksandre Kazbegi'nin bu önemli yapıtının kahramanından esinlererek Koba takma adını almıştır.[1]

Referans[değiştir | kaynağı değiştir]

  • ^ Philip Pomper. Lenin, Trotsky and Stalin (NY: Columbia UP, 1990) 158-163 and Robert C. Tucker, Stalin as Revolutionary (NY: Norton, 1973) 79-82.