Bağımsızlık Günü (Azerbaycan)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Stamps of Azerbaijan, 1996-394.jpg

Azerbaycan'ın Bağımsızlık günü (Azerice: Azərbaycanın müstəqillik günü) Azerbaycan'ın ana devlet bayramıdır. Bu tarih 18 Ekim'de her yıl kutlanmaktadır.[1]

Siyah Ocak olarak bilinen 19-20 Ocak 1990'da şiddetli çatlaklar yaşandı. 20. yüzyılın sonunda Sovyetler Birliği'nin çöküşünün bir sonucu olarak, Azerbaycan bağımsızlığını yeniden kazanmıştır. 8 Ekim 1991'de, Azerbaycan Yüksek Sovyeti'nin olağanüstü toplantısı 4 gün boyunca gerçekleştirildi. Son olarak, 18 Ekim 1991'de, Azerbaycan Yüksek Sovyeti (şimdiki Azerbaycan Cumhuriyeti Millî Meclisi), Azerbaycan'ın Bağımsızlık Deklarasyonuyla ilgili bir Anayasa Yasasını kabul etti.[2] Aralık 1991'de bir referandum tarafından onaylanan beyan oldu.

Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası, bağımsız Azerbaycan devletinin 1918-1920 yıllarında var olan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin yasal halefi olduğunu belirtmektedir. Anayasa 6 bölümden ve 32 maddeden oluşmaktadır.

29 Aralık 1991 tarihinde yapılan ülke çapındaki referandumda konu tartışıldı ve nüfusun% 95'i ülkenin bağımsızlığı lehine oy kullandı.[3]

Azerbaycan'ın bağımsızlığını yeniden tesis ettikten sonra Azerbaycan bayrağı, Azerbaycan Ulusal Marşı ve Azerbaycan arması ile ilgili yasalar kabul edildi.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]