İçeriğe atla

Büyük Zimbabve

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Büyük Zimbabve Milli Anıtı
UNESCO Dünya Mirası
Konum Zimbabve
KriterKültürel: i, iii, vi
Referans364
Tescil1986 (10. oturum)
BölgeAfrika

Büyük Zimbabve, Zimbabve'nin güneydoğu tepelerinde yıkılmış bir şehirdir. Site, ülkenin Afrika kıtasının güneydoğusundaki Mozambik'le olan sınırına yakın bir konumda yer almaktadır.

Büyük Zimbabve, ülkenin geç Demir Çağı boyunca Zimbabve Krallığı'nın başkentiydi. Anıt ilk olarak 11. yüzyılda inşa edilmeye başlandı ve inşaat 14. yüzyıla kadar devam etti. Yaklaşık 18.000 insana ev sahipliği yapan 722 hektar (1.780 dönüm) bir alanı kapladı. Zimbabve hükümdarı için kraliyet kentiydi. En belirgin özelliklerinden biri duvarlarıydı, bunların bazıları beş metre yüksekliğinde ve harç olmadan inşa edilmişti. Sonunda şehir terk edildi ve yıkıldı.

Zimbabve Krallığı, kuzeyde Zambezi Nehri, güneyde Transvaal ve doğuda Botsvana'yı kapsıyordu. Büyük Zimbabve'de yaşayan insanlar kıyı ve iç Afrika arasındaki ticareti kontrol ediyordu. Günümüz Zimbabvesine bu krallığın adı verilmiştir.

Arkeologlar, bölgedeki kazılarda, Çin'deki insanlar tarafından kullanılan malzemeleri buldu. Bu, krallığın uzak mesafelerle ticaret yaptığını göstermekteydi. Portekiz tüccarları 500 yıl önce güney Afrika'ya geldiğinde şehir büyümeyi bırakmıştı, fakat kimse bunun neden olduğunu bilmiyor. Avrupalılar ilk başta Büyük Zimbabve'nin yabancılar tarafından inşa edildiğini düşünüyorlardı. Şimdi bunun yerli halk tarafından yapıldığı bilinmektedir.

Bölgedeki Büyük Zimbabve Milli Anıtı, 1986 yılında UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]