Büyük Hesaplaşma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Büyük Hesaplaşma
Heat
YönetmenMichael Mann
YapımcıMichael Mann, Pieter Jan Brugge, Art Linson
SenaristMichael Mann
OyuncularAl Pacino
Robert de Niro
Val Kilmer
DağıtıcıWarner Bros.
TürüAksiyon, dram, polisiye, suç
RenkRenkli
Yapım yılı1995/ABD
Çıkış tarih(ler)iAmerika 1995/Türkiye 1 Mart 1996
Süre170Dk.
Dilİngilizce
Bütçe60 milyon $
Hasılat187,4 milyon $

Büyük Hesaplaşma (özgün adı: Heat) Michael Mann'ın yönetmenlik, senaristlik, ortak yapımcılığını yaptığı, 1995 Amerikan yapımı, aksiyon-dram ve suç filmi. Başrollerini Al Pacino, Robert De Niro ve Val Kilmer'ın oynadığı Heat filmi Türkiye'de 1996'da vizyona Büyük Hesaplaşma ismi ile girmiştir.

Filmin orijinal hikâyesi bir zamanlar Chicago'da polis memuru olarak görev yapan Chuck Adamson'un 1960'larda peşinde olduğu Neil McCauley adındaki bir suçluyu yakalama girişimlerinden alınmıştır.[1] Film ayrıca Al Pacino ve Robert De Niro'yu, The Godfather II filminden sonra ilk kez bir araya getirmiştir. Filmde sadece suçluların hayatları değil, onları kovalayan polislerin hayatları dramatize edilmiştir.

60 milyon dolarlık bütçe ile çekilen film, Amerika'da 67 milyon dolar ve dünya genelinde 187 milyon dolar hasılat yapmış ve olumlu yorumlar almıştır.[kaynak belirtilmeli] Los Angeles sokaklarında çekilen çatışma sahneleriyle dönemin en iyi suç filmi olarak nitelendirilmiştir.[kaynak belirtilmeli]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmde Neil McCauley (Robert de Niro) ve ekibi Chris Shiherlis (Val Kilmer), Michael Cheritto (Tom Sizemore) profesyonel bir suç çetesidir. Planlandığı gibi gitmeyen bir soygundan sonra LAPD'nin meşhur komiseri Vincent Hanna (Al Pacino) ekibi ile bu çetenin peşine düşer ancak ellerinde hiçbir kanıt yoktur. Görgü tanıklarının soygun esnasında duyduğu bir kelimeden yola çıkan Hanna, bir tazı gibi iz sürerek çete üyelerinden Cheritto'ya ulaşır ve poliste kaydı olmayan Neil haricinde tüm çeteyi izlemeye alır.

İzlendiklerini fark eden çete, bir sonraki soygunu işin tam ortasında iptal ederek strateji geliştirmeye başlar. Büyük bir banka soygunu yapmak isteyen Neil, bu işi de iptal etmek ister ancak çete işin yapılması taraftarıdır. Hanna, Neil'i helikopter ile takip ettirerek otoyolda yakalar ve onu bir kahve içmeye davet eder. Bu sohbette, ikili birbirlerinin iş ve özel hayatlarını masaya yatırırlar ve birbirlerini vurmak zorunda kalırlarsa buna üzüleceklerini ancak zorunda olduklarını ifade ederler. Bu konuşmanın üzerine Hanna'nın ekibi Neil'i gözden kaybeder.

Banka soygunu çıkışında çete, ilk soygunu tehlikeye atan kişi Waingro (Kevin Gage) tarafından ihbar edilir ve Los Angales sokaklarında büyük bir çatışma başlar. Bu çatışmada Cheritto ve yedek sürücü Breedan (Dennis Haysbert) ölür. Neil, yaralı olarak kurtulan Chris'i alarak kaçar. Chris'in karısı Charlene'nin (Ashley Judd) onu bir iş adamı olan Alan Marciano (Hank Azaria) ile aldattığını öğrenen Hanna, bunu çeteyi ele geçirmek için kullanır. Ancak Charlene, Chris'i ele vermemek için onu kendisinden ve oğlundan uzaklaştırır.

Neil, kendilerine kimin ihanet ettiğini bulmak için soygunda yanlarında yer almayan çetenin sürücüsü Trejo'nun (Danny Trejo) evine gider. Trejo ve karısına çete ile ilgili bilgi vermesi için işkence edilmiştir. Trejo, ölmek üzereyken Neil'e ihaneti Waingro'nun yaptığını söyler. Neil, Trejo'nun acı çekmesini durdurmak için onu öldürür.

Neil, sevgilisi Eady'i (Amy Brenneman) alarak şehirden kaçmak ister. Havaalanına giderken Waingro'nun nerede olduğuna dair bir istihbarat alır, ama artık ilgilenmediğini söyler. Havaalanına varmak üzereyken karar değiştiren Neil, Waingro'yu saklandığı otelde bularak öldürür. Hanna Neil'in otelde olduğunu öğrenir ve onu takibe başlar. Havaalanında karşı karşıya gelen ikili silahlı çatışmaya girer ve Neil vurulur.

Çıkış sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Gişe[değiştir | kaynağı değiştir]

Heat, 15 Aralık 1995'te 1325 sinema salonunda vizyona girdi. Amerika'da $67.4 milyon dolar hasılat yaparken Dünya'nın geri kalan kısmında $120 milyon bir hasılat ile toplam $187 milyon hasılata ulaştı. 1995'in en çok hasılat yapan 25. filmi oldu.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ George M. Thomas (February 27, 2005). "He's a Goofy Goober; 'Heat'". Akron Beacon Journal.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]