Bülent İplikçioğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bülent İplikçioğlu
Bülent İplikçioğlu.jpg
Doğum 1952 (65-66 yaşında)
Afyonkarahisar, Türkiye
Milliyeti Türkiye Türk
Dalı Tarih
Çalıştığı yerler Ankara Üniversitesi DTCF (1983–1984)
Marmara Üniversitesi (1984–günümüz)
Öğrenim Ankara Üniversitesi (Lisans)
Viyana Üniversitesi (Doktora)
Bülent İplikçioğlu Rhodiapolis çalışmalarındayken (2009)

Bülent İplikçioğlu (d. 1952, Afyonkarahisar), Türk akademisyen, eski çağ tarihi profesörü ve yazıt bilimci.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1970-1982 yılları arasında Ankara ve Viyana üniversitelerinde Tarih, Eskiçağ Tarihi, Klasik Filoloji ve Klasik Arkeoloji öğrenimi gördü. 1982 yılında Viyana’da Die Repräsentanten des senatorischen Reichsdienstes in Asia bis Diokletian im Spiegel der ephesischen Inschriften (Ephesos Yazıtları Işığında Senatus Sınıfı Devlet Kariyerinin Asya'daki Temsilcileri) konulu doktorasını tamamladı. 1984’e kadar Ankara Üniversitesi Eskiçağ Tarihi Kürsüsü’nde asistanlık yaptı. 1984-1986 yılları arasında Marmara Üniversitesi Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı’nda Yardımcı Doçent olarak çalıştı. Aynı yerde görevliyken 1986’da Eskiçağ Tarihi Doçenti, 1992 yılında ise Eskiçağ Tarihi Profesörü oldu.

Araştırmalarında öncelikli olarak Antikçağ Küçükasyası’nın tarihi ve epigrafyası ile ilgilendi. 1976’dan 1991’e kadar Avusturya Arkeoloji Enstitüsü’nün Ephesos’taki arkeolojik kazılarına epigrafist heyet üyesi olarak katıldı. 1989’dan itibaren ise Avusturya Bilimler Akademisi adına Türkiye’nin güneybatısında (Antikçağ’da Batı Pamfilya ile Doğu ve Kuzey Likya) kendi epigrafik projelerini uygulamaktadır.

Türk Eskiçağ Bilimleri Enstitüsü ile Alman ve Avusturya Arkeoloji enstitülerinin üyeliklerine seçilen, 1984–2006 yılları arasında Marmara Üniversitesi'nde Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığını üstlenen İplikçioğlu, 2014 yılından itibaren Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde Hellen-Roma Tarihi, Hellenizm ve Roma Çağlarında Küçükasya Tarihi, Küçükasya’da Hellen Epigrafyası ve Eskiçağ Tarihi Metodolojisi konularındaki derslerini sürdürmektedir.

Eserlerinden bazıları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Die Repräsentanten des senatorischen Reichsdienstes in Asia bis Diokletian im Spiegel der ephesischen Inschriften [Ephesos Yazıtları Işığında Senatus Sınıfı Devlet Kariyerinin Asia'daki Temsilcileri], Wien [Viyana]: VWGÖ 1983.
  • Ephesos im Spiegel seiner Inschriften [Yazıtları Işığında Ephesos], Wien [Viyana]: Schindler 1984 (D. Knibbe ile birlikte).
  • Epigraphische Forschungen in Termessos und seinem Territorium I [Termessos ve Egemenlik Alanında Epigrafik Araştırmalar I], Wien [Viyana]: Österreichische Akademie der Wissenschaften [Avusturya Bilimler Akademisi] 1991.
  • Epigraphische Forschungen in Termessos und seinem Territorium II [Termessos ve Egemenlik Alanında Epigrafik Araştırmalar II], Wien [Viyana]: Österreichische Akademie der Wissenschaften [Avusturya Bilimler Akademisi] 1992.
  • Neue Inschriften aus Nord-Lykien I [Kuzey Likya'dan Yeni Yazıtlar I], Wien [Viyana]: Österreichische Akademie der Wissenschaften [Avusturya Bilimler Akademisi] 1992.
  • Ephesos Yazıtları Işığında İmparator Diocletianus'a Kadar Roma Şövalye Sınıfı ve Asia Eyaletindeki Resmî Görevlileri — Der Ritterstand und seine Tätigkeit im kaiserlichen Reichsdienst in Asia bis auf Diokletian im Spiegel der ephesischen Inschriften, Ankara: TTK 1993.
  • Epigraphische Forschungen in Termessos und seinem Territorium III [Termessos ve Egemenlik Alanında Epigrafik Araştırmalar III], Wien [Viyana]: Österreichische Akademie der Wissenschaften [Avusturya Bilimler Akademisi] 1994.
  • Eskibatı Tarihi I: Giriş, Kaynaklar, Bibliyografya, Ankara: TTK 1997.
  • Hellen ve Roma Tarihinin Anahatları, İstanbul: Arkeoloji ve Sanat 2007
  • Epigraphische Forschungen in Termessos und seinem Territorium IV [Termessos ve Egemenlik Alanında Epigrafik Araştırmalar IV], Wien [Viyana]: Österreichische Akademie der Wissenschaften [Avusturya Bilimler Akademisi] 2007.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]