Bölükyayla, Kahta

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 37°53′K 38°29′D / 37.883°K 38.483°D / 37.883; 38.483

Bölükyayla ( mazel )
—  Belde  —
Adıyaman
Adıyaman
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu
İl Adıyaman
İlçe Kahta
Yönetim
 - Belediye başkanı RAMAZAN YAVUZ (AK PARTİ)
Nüfus (2014)[1]
 - Toplam 2.652
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 416
İl plaka kodu 02
Posta kodu 02500
İnternet sitesi: [2]

Bölükyayla; eski adıyla Mazel; Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Adıyaman iline bağlı Kahta ilçesinin bir kasabasıdır. Bölükyayla “Kelemi Ali Hösse” tepesinin eteğinde kurulmuştur. Kuzeyinde SİNCİK ilçesi, güneydoğusunda KAHTA ilçesi, güneyinde SAMSAT ilçesi, batısında ÇELİKHAN ilçesi, Güneybatısında ise ADIYAMAN ili yer almaktadır.

Belediye başkanı: RAMAZAN YAVUZ.

Ayrıca Bölükyayla da, Sağlık Ocağı, İlköğretim, Lise, 2 tane Camii bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Zira-i Donatım Kurumu,çocuk parkı,Halk Kütüphanesi, PTT ve Belediye kurumları bulunmaktadır.

ÇEVRE KÖYLER[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölükyayla kasabasının yerleşimini çevreleyen köyler; Doğusunda Boğazkaya ve Çaltılı köyleri, Kuzeyinde Çamdere köyü yer alır. Kuzey batı yönünde Adıyaman Merkeze bağlı Pınaryayla köyü yer alır, Batısında yine Adıyaman Merkeze bağlı Kömür kasabası yer alır.

Bölükyayla kasabası merkezine bağlı 4’er km.lik mesafelerde bulunan Kanlıca ve Yıldırımlar mezraları bulunmaktadır.

TARİHİ ESERLER[değiştir | kaynağı değiştir]

Güneydoğu Torosları oluşturan Akdağların güneyinde bulunan Bölükyayla’nın merkezi alanında eski tarihi eserler niteliğinde herhangi bir yapı mevcut değildir. Ancak, doğusunda yer alan Dünyanın 8 nci Harikası ünlü Nemrut Dağı ilçe sınırları içerisinde olup, 68 km. mesafededir ve önemli bir tarihi yeri vardır. Ayrıca, Bölükyayla’nın yerleşmesinin yakın çevresinde Eski Kahta Kalesi, Arsemia, Cendere Köprüsü ve Karakuş Tepesi çok önemli tarihi eserlerdir, bu açıdan Bölükyayla yerleşme yeri bakımından çok zengindir.

YERLEŞİM[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihi gelişimi olarak bugünkü Bölükyayla 1913'lü yıllara değinirsek şu anki yerleşim alanının 1 km batısında yer almış ve 1913 yılından sonra bugünkü kentsel yerleşim alanının kuzey kesimleri dağ eteğinde bulunan Atatürk mahallesi yerleşimin ilk nüvesi olmuştur. 1980 yılları sonrası ise Atatürk Bulvarı çevresi ile bugünkü Sağlık Ocağı ve Ziraa-i Donatım Kurumunun yer aldığı alanında hızla geliştiği yön olan Cumhuriyet mahallesinde oluşmuştur. 26 Mart 1989 tarihinde Belediyelik kurulması ile Fatih, Cumhuriyet ve Atatürk mahalleleri olmak üzere 3 ayrı mahalleden ibarettir. Son yıllarda yaşanan göçler sebebiyle bir ara 5000 e yaklaşan nüfusta oldukça azalma görülmektedir, göçmen nüfus genellikle İstanbul, Antalya gibi illere iş dolayısıyla gitmişlerdir. Son tespitlere göre 400 hanenin bulunduğu beldenin nüfusu 2652’dir beldede belli başlı altı kabile bulunmaktadır. Hetivan Kabilesi; Çelenk, Ünal, DAĞ, Demirel, Çevik, Yalın, Türk, Yetiş, Şaşmaz, Ulaş, Yaylı, Taş, Güler, Er soyadlarından; Üsmüsan Kabilesi; Turan, Erşahin, Polat, Orhan, Taşdemir, Tekin, Özdemir, İnan, Bozkurt, Orman, Çiftçi, Doğan soyadlarından Çillan, Kabilesi; Oğuz, Şahin, Yıldırım, Tanrıverdi, Ergün, Gülmüş, Yavuz, Güney soyadlarından, Enteran Kabilesi; Gül, Bayram, Öztürk, Kaya, Taşmaz, Bilen, Yıldız, Şimşek, Akkuş, Akdoğan, Onur, Fırat, Gündüz, Güler, Özdemir soyadlarından, Şemikan Kabilesi;Fırat, Tosun, Günğür, Çelebi, Özçelebi, Oral, Aslan, Erçelebi, Dinçer soyadlarından, Hesevi Kabilesi ise Timur, Işık, Er, Parlak, Demirci soyadlarından oluşmaktadır.

DOSTLUK İLİŞKİLERİ[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölükyayla halkı, öncelikle yerli ve yabancılara karşı çok mütevazı ve oldukça sıcak ilişkileri ile yörede tanınmış ve değerlerini kaybetmez bir yapıya sahiptirler. Halk, misafir perverliği ile tanınır ve takdir edilir.

Beldenin yıllara göre nüfusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldenin yıllara göre nüfusu
2014 2652
2000 4,124
1997 3,346
1990 1,941

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]