İçeriğe atla

Aziz Vladimir Nişanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aziz Vladimir Nişanı
Rus İmparatoru
Romanov Hanedanı Başkanı tarafından verilmektedir
Dini ilişkiRus Ortodoks Kilisesi
Sınıflar1.,2.,3.,4.
SloganFayda, Onur ve Zafer
GerekçeAsker ve sivillerin üstün başarıları
DurumVerilmeye devam ediliyor
İstatistikler
İlk veriliş22 Eylül 1782
Öncelik
Sonraki (üst)Aziz George Nişanı
Sonraki (alt)Azize Anna Nişanı

Saint Vladimir Nişanı, (Rusça: орден Святого Владимира) Rus İmparatorluğu'nda geçerli olan bir nişandı. 1782 yılında II.Katerina döneminden itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Nişanın ismi Kiev Knezi olan sonradan aziz ilan edilen Vladimir'in adından gelmekteydi.

Sınıflar[değiştir | kaynağı değiştir]

Nişanın dört derecesi vardı hepsi sivil ve askerlere hizmetleri için verildi. Taltif edilen askerler, nişanda ayrı bir şerit taktılar. Rus Nişanlarında belirli bir hiyerarşi vardı. Buna göre, Aziz Vladimir Nişanının birinci sınıfına sahip olan biri, Aziz George Nişanı sahibinin üstüydü.

Rusya'nın asalet yasalarına göre, Aziz Vladimir Nişanı verilen insanlar İmparator'un 1900 tarihli kararına kadar kalıtsal olarak nişanı devretme hakkına sahipti. 1900'den sonra, düzenin sadece birinci, ikinci, üçüncü sınıflarına bu hak verildi.

Bugün, Rus tahtının veliahtı Büyükdüşes Maria Vladimirovna ve Rus İmparatorluk Hanedanı Başkanı, Rus İmparatorluk Aziz Vladimir Nişanını bir hanedan ve şövalyelik nişanı olarak vermeye devam ediyor.[1] Bu, bazı tarihçiler ve Romanov Aile Derneği'nin bazı üyeleri tarafından tartışılıyor.[2]

Takılma Stilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Nişanın takılma stilleri
Birinci sınıf
Siyah ve altın kenarlıklı kırmızı bir çarpı işareti; nişanın rozeti sağ omzuna takılan bir parçadan ibaretti ve altın ve gümüş sekiz ışınlı bir yıldız sol göğsün üzerine bağlandı
İkinci sınıf
Boyundaki kırmızı haç ve sol göğsün üzerindeki yıldız
Üçüncü sınıf
Boyundaki daha küçük boyutta kırmızı haç
Dördüncü sınıf
Sol göğsün üzerindeki kırmızı çarpı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Императорский Орден Святого Равноапостольного Великого Князя Владимира". Russian Imperial House. 26 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2014. 
  2. ^ World orders of knighthood and merit. Wilmington: Burke's Peerage. 2006. ISBN 9780971196674.