Azerbaycan Millî Konservatuvarı bünyesinde Müzik Koleji

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Azerbaycan Ulusal Konservatuvarı Bünyesinde Müzik Koleji
Kuruluş 1895
Şehir Bakü
İlçe Nesimi
Türü Müzik koleji
Müdür Nazim Kazımov
Eğitim dili Azerice
Öğrenci sayısı 1,400
Öğretmen sayısı 400
Adresi Bakü, Nesimi, 28 Mayıs sokağı

Azerbaycan Ulusal Konservatuvarı Bünyesinde Müzik Koleji (AzericeAzərbaycan Milli Konservatoriyası nəzdində Musiqi Kolleci), Bakü Müzik Koleji (AzericeBakı Musiqi Kolleci), Asef Zeynallı Müzik Koleji (AzericeAsəf Zeynallı adına Musiqi Kolleci), Bakü'de profesyonel bir orta öğretim devlet kurumudur[1] ve Azerbaycan'ın önde gelen ortaokul müzik okullarından biridir.

Bakü Müzik Koleji dört yıllık eğitim veren özel bir ortaokuldur. Okulda yaklaşık 1,400 öğrenci ve 400 pedagog bulunmaktadır. Bu eğitim kurumu kuruluşundan bu yana sekiz binden fazla müzisyeni eğitti. Azerbaycan Halk Sanatçısı Nazim Kazımov, kolej başkanıdır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

1885'de Moskova Konservatuvarı mezunu Antonina Yermolayeva, kız kardeşi Yelizaveta ve Yevgeniya'nın desteğiyle özel bir müzik okulu açtı. Antonina Yermolayeva okul müdürü oldu. Bakü Rusya Müzik Birliği bünyesindeki müzik dersleri 1901'de bu okul temelinde açıldı. Yermolayeva da onlardan sorumluydu. Bu sınıflardaki eğitim profesyoneldi. 1916'da müzik dersleri bir müzik okuluna dönüştürüldü. Okulun pedagojik personeli çoğunlukla Rusya konservatuvarlarının mezunlarıydı. Eğitim, 19. yüzyılın başlarında Sankt-Peterburg ve Moskova'da kabul edilen materyal temelinde uygulandı. 1922'de, ünlü Azeri besteci Üzeyir Hacıbeyov okulu yöneticisi oldu. Üzeyir Hacıbeyov’un (1922–1926 və 1939–1941) müdürlük yaptığı dönemde, okula yeni müzik aletleri sunuldu. Bu müzik enstrümanları arasında, Avrupa enstrümanlarıyla birlikte, Doğu enstrümanları da vardı. 1953'de, okul Azeri besteci ve pedagog Asef Zeynallı'nın adını aldı.

Mezunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]