Alim Kasımov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alim Kasımov
Alim Kasımov, 2012 Eurovision Şarkı Yarışması'nın açılışında
Genel bilgiler
Doğum adı Alim Hamza oğlu Kasımov
Doğum 14 Ağustos 1957 (1957-08-14) (62 yaşında)
Şamahı, SSCB
Tarzlar Muğam, halk müziği
Meslekler Ses sanatçısı
Çocukları Fergane Kasımova
Çalgılar Def
Etkin yıllar 1977-günümüz
İlişkili hareketler Fergane Kasımova

Alim Hamza oğlu Kasımov (Azeri: Alim Həmzə oğlu Qasımov, 14 Ağustos 1957, Şamahı), Azeri ses sanatçısıdır. Dünyanın önde gelen muğam yorumcuları arasındadır. 1999 yılında Uluslararası Müzik Konseyi tarafından UNESCO Müzik Ödülüne layık görülmüştür.

Fransa, İngiltere, Almanya, Belçika, İspanya, Brezilya, Hong Kong, Japonya, İran, ABD ve başka ülkelerde konserler veren sanatçı, Azerbaycan muğam sanatını tüm dünyada tanıtarak, Azerbaycan kültürünün dünyaya yayılmasında etkili olmuştur.[1]

Azerbaycan'ın klasik müziği olan muğamın etkili icracılarından olmasının yanında; sufi geleneğinden esinlenen müziği ile de dikkat çekmektedir.

Azerbaycan'dan Amerika'ya uzanan geniş bir coğrafyada albümleri dinlenen sanatçıya yurtdışında en yoğun ilgiyi Fransa, Almanya ve ABD'de çekmektedir. Albümleri müzik piyasasına Alman müzik firması World Network tarafından pazarlanmaktadır.

Azerbaycan`da âşık tarzı halk müziği geleneğini de içinde barındıran Alim Kasımov'un müziğine, Türk ve Fars edebiyatının önemli isimleri de kaynaklık etmektedir. Sanatçı; Fuzûlî, Hakani Şirvani ve Nizami Gencevi gibi Azerbaycan edebiyatının önde gelen şairlerinin sözlerini ya aynen alarak bestelemiş ya da onlardan esinlenerek söz yazmıştır. Sanatçının müzik kariyerindeki en önemli albümleri The Legendary Art of Mugham ve Love's Deep Ocean adını taşımaktadır. Albümlerinde Fuzûlî, Nizami Gencevi ve Aliağa Vahid'den gazeller bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Murat Tokay (12 Temmuz 2009). "Orta Asya'nın en büyük sesi: Alim Qasımov". Zaman. 5 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]