Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu
Australian and New Zealand Army Corps
Anzac Cove encampment 1915.jpg
1915 yılında bir Anzak Koyu'nda bulunan Yeni Zelandalı Anzak askerleri
Etkin 1915 - 1916
Ülke Avustralya Avustralya
Yeni Zelanda Yeni Zelanda
Bağlılık Birleşik Krallık Büyük Britanya
Tipi Piyade
Büyüklük Kolordu
Garnizon/Merkez Anzak Koyu
Savaşları Çanakkale Savaşı
Komutanları
Ünlü
komutanları
Horatio Herbert Kitchener, William Birdwood
"The Trumpet Calls (Trompet Çağırıyor)": Avustralya'da 1914-1918 arasında kullanılan askere alma posteri (Norman Lindsay)

Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu (İngilizce: Australian and New Zealand Army Corps, kısaca ANZAC), I. Dünya Savaşı sırasında Britanya İmparatorluğu'nun ordusunda savaşan, Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerlerden oluşan kolordudur. Türkler tarafından, bu kolordunun askerlerine Anzaklar denir.

Anzak komutanları General Kitchener ve General Birdwood, 15 Kasım 1915 tarihinde cephede.
Atatürk'ün Anzaklar'a notu, Çanakkale

Anzak sözcüğü, Avustralya ve Yeni Zelanda kolordusu (Australian and New Zealand Army Corps) kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmiş bir kısaltmadır. I. Dünya Savaşı'nın başlarında bu iki ülkeye ait birliklerin katılmasıyla kurulan kolordu, bu kısaltılmış isimle tarihteki yerini almış, her ne kadar Çanakkale'de Türklere karşı savaşırken fazla başarı elde edemese de, daha sonra Orta Doğu ve Avrupa'nın savaş alanlarında müttefikleri hesabına önemli hizmetlerde bulunmuştur.

Anzak kısaltması, yalnızca o kuvvet değil, aynı zamanda o teşkilat içinde görev üstlenen tüm askerleri de kapsayan bir anlam kazanarak bir iftihar kaynağı, ortak bir soyadı haline gelmiştir. Böylece Anzaklar deyimi bu karma kolorduda görev almış en büyük komutandan, en rütbesiz ere kadar tüm askerleri belirleyen bir anlam taşımış ve bunlardan her birinin de 'Ben Anzaklıyım' demesi suretiyle bu birliğin mensubu olduğunu anlatmaya yeterli olagelmiştir.

İlgili maddeler[değiştir | kaynağı değiştir]