Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu
Australian and New Zealand Army Corps
Anzac Cove encampment 1915.jpg
1915 yılında Anzak Koyu'nda bulunan Anzak askerleri
Etkin 1914 - 1916
Ülke Avustralya Avustralya
Yeni Zelanda Yeni Zelanda
Bağlılık Birleşik Krallık Büyük Britanya
Tipi Piyade
Büyüklük Kolordu
Yıl Dönümleri Anzak Günü
Savaşları I. Dünya Savaşı
Komutanları
Ünlü
komutanları
William Riddell Birdwood
"The Trumpet Calls (Trompet Çağırıyor)": Avustralya'da 1914-1918 arasında kullanılan askere alma posteri (Norman Lindsay)

Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu (İngilizce: Australian and New Zealand Army Corps, kısaca ANZAC), I. Dünya Savaşı sırasında Britanya İmparatorluğu'nun ordusunda savaşan, Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerlerden oluşan kolordudur. Bu kolordunun askerlerine Anzaklar denir.

Anzak Kolordusu komutanı General William Birdwood(sağda) İngiliz General Herbert Kitchener ile Gelibolu'da. (15 Kasım 1915)
Atatürk'ün Anzaklar'a notu, Çanakkale

"Anzak" sözcüğü, "Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu" (Australian and New Zealand Army Corps) kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmiş bir kısaltmadır. I. Dünya Savaşı'nın başlarında bu iki ülkeye ait askerlerden kurulan kolordu, bu kısaltılmış isimle tarihteki yerini almış, her ne kadar Türklere karşı savaştığı ilk cephe olan Çanakkale'de fazla başarı elde edemese de, daha sonra Türk kuvvetleriyle Sina-Filistin cephesinde yeniden karşı karşıya gelmiş ve hem bu cephede, hem de Almanlara karşı Batı cephesinde, İtilaf Devletleri hesabına önemli yararlılıklar göstermiştir.

Anzak kısaltması, yalnızca o kuvveti değil, aynı zamanda o teşkilat içinde görev üstlenen tüm askerleri de kapsayan bir anlam kazanarak bir iftihar kaynağı, ortak bir isim haline gelmiştir. Böylece "Anzaklar" deyimi bu karma kolorduda görev almış en büyük komutandan, en rütbesiz ere kadar tüm askerleri belirleyen bir anlam taşımış ve bunlardan her birinin de "Ben Anzak'ım" demesi suretiyle bu birliğin mensubu olduğunu anlatmaya yeterli olagelmiştir.

İlgili maddeler[değiştir | kaynağı değiştir]