Avrupa köstebeği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Avrupa köstebeği
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Takım: Insectivora (Böcekçiller)
Familya: Talpidae (Köstebekgiller)
Cins: Talpa
Tür: T. europaea
Talpa europaea
Linnaeus, 1758

Avrupa köstebeği (Talpa europaea), köstebekgiller (Talpidae) familyasından bir köstebek türüdür.

Rengi tekdüze siyah, karın kısmı biraz daha açıktır. Göz açıklığı zorlukla görülebilir. Kulaklar kapanabilir. Burun ve kuyruklarındaki tüylerle avlarını ya da tehlikeleri algılayabilirler. Çayırlık yerler, geniş yapraklı ormanlar, nadiren iğne yapraklı ormanlardaki gevşek topraklarda yaşar, kumlu ve taşlık topraklardan kaçınırlar.

Avrupa’dan Sibirya ve Batı Asya’ya kadar yaygındır. Akdeniz bölgesinde çok yakın alttürleri görülür. Türkiye’de daha çok Trakya ve Kuzey Anadolu’da yaygındır. Türkiye'deki alttürü Talpa europaea velessiensis'dir.

Özgün ve ilginç yeraltı galerileri oluştururlar. Açtıkları oval kesitli galeriler 20–40 cm. (kışın 60 cm.) derinliklere; dışarıya yığdıkları toprak (köstebek tepeleri olarak adlandırılır)

Nadir de olsa 1 m yüksekliğe ulaşabilir. Çıkardıkları toprağın toplam ağırlığı 750 kg'ı bulabilir. Futbol sahası büyüklüğünde bir alana yayılan bu galeri ağı, nesiller boyu kullanılabilir. Genişletilmiş küresel galeriler, otlarla döşenerek yuva, avlanma sahası ve yiyecek deposu görevini görür.

Yalnız yaşarlar ve karşılaştıkları zaman kavga çıkarırlar. Kazanan diğerini öldürüp yiyebilir. Genellikle en fazla 3 yıl, bazıları 6 yıla kadar yaşayabilir.

Daha çok solucanlar, böcek ve larvaları, bazen de sivrifare türlerini yerler.

Yılda bir defa, her doğumda 3-6 çıplak yavru meydana getirirler.

Köstebekler, açlığa dayanamadıkları için yuvalarında yiyecek biriktirirler. Günde kendi ağırlıklarının 1.5 misli besin alabilirler. Bazen bir köstebek yüzlerce toprak solucanını saklayabilir. Bu solucanların genelde sadece başlarını çiğneyip bırakırlar. Böylece, avlarının gitmesine engel oldukları gibi, taze kalmasını da sağlarlar.

Esas olarak solucanlarla beslenirler, aynı zamanda böcekler, kırkayaklar ve hatta fareler ile de beslenirler.