Avrupa Birliği'nin federalleşmesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Avrupa Birliği Haritası

Avrupa Birliği'nin federalleşmesi, Avrupa Birliği'nin (AB) gayrı resmi bir konfederasyondan (egemen devletler birliği) bir federasyona (merkezi hükümete sahip, birkaç devletten oluşan tek bir federal devlet) dönüştürülebileceği süreçleri ve önerileri tanımlar kısmen kendi kendini yöneten federe devletler) AB'nin on yıllar boyunca ne ölçüde bir federasyon haline geldiği ve daha da önemlisi, ne ölçüde federalist bir yöne doğru evrilmeye devam etmesi gerektiği konusunda devam eden tartışmalar bulunmaktadır. Ekim 2022 İtibarıyla, AB'nin federasyon olmak için resmi bir planı yoktur.

1950'lerden bu yana, Avrupa bütünleşmesi, kurumları basit hükümetlerarasılık kavramından daha çok federal bir sisteme doğru ilerledikçe, uluslarüstü bir yönetişim sisteminin gelişimini gördü. Bununla birlikte, 1992 Maastricht Antlaşması ile daha federal sistemlerin yanı sıra yeni hükümetler arası unsurlar getirildi ve bu da AB'nin tanımlanmasını zorlaştırdı Hükümetlerarasılık ve ulusüstülükten oluşan melez bir sistemle işleyen Avrupa Birliği, çeşitli akademik gözlemciler onu federal bir sistem özelliklerine sahip olarak kabul etseler de, resmi olarak bir federasyon hatta konfederasyon değildir.

Kasım 2021'de, yeni gelen Alman hükümeti Scholz kabinesi, koalisyon anlaşmasında Avrupa federalizmi çağrısında bulundu ve bunun başarılmasına yardımcı olmak istedi.[1][2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "German government will push for a European federation". euractiv.com (İngilizce). 25 Kasım 2021. 10 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Kasım 2021. 
  2. ^ "What's in the German coalition deal for Europe (and the UK)". Politico Europe (İngilizce). 24 Kasım 2021. 6 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Kasım 2021.