Avigdor Arikha

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Avigdor Arikha, 1960
Avigdor Arikha, 1980

Avigdor Arikha (28 Nisan 1929, Rădăuţi - 29 Nisan 2010), İsrailli-Fransız ressam, baskı sanatçısı ve sanat tarihçisidir.

Arikha, Czernowitz yakınlarındaki Rădăuţi'de (bugün Romanya sınırları içinde), Almanca konuşan bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Ailesi 1941'de Batu Ukrayna'daki toplama kamplarına gönderildi ve babası burada öldü. Arikha, zorunlu göç sahnelerini içeren çizimlerinin Uluslararası Kızıl Haç delegelerine gösterilemsi sayesinde hayatta kaldı. Böylece kızkardeşi ile birlikte serbest bırakıldı ve 1944'te Filistin'e götürüldü. 1948'e kadar Ma'aleh Hahamishah Kibbutz'da kaldı. 1948'de Arap-İsrail Savaşı'nda ciddi şekilde yaralandı. Arikha 1946 ile 1949 yılları arasında Kudüs'te Bauhaus metotlarıyla öğretim veren Bezalel Sanat ve Tasarım Akademisi'ne devam etti. 1949'da kazandığı bir burs sayesinde Paris'teki Ecole des Beaux Arts'da eğitim görmeye başladı ve burada fresko tekniğini öğrendi. 1954'ten sonra sürekli Paris'te yaşadı.

1950'lerin sonunda soyutluğa yönelen Arikha kendini bir soyut ressam olarak geliştirmeye başladı, ancak daha sonra soyut akımın çıkmaz bir sokak olduğuna karar verdi. 1965'ten itibaren sadece çizime yöneldi ve canlı nesneleri bir seferde resmettiği çizimler yapmaya başladı. Sonraki sekiz yıl boyunca bu çizgide çalışmalarını sürdürdü ve sadece çizimler ile baskı resimler üretti, ama 1973'te yeniden tablo yapmaya başladı. Ancak resimlerini, ön çizimler yapmadan, tek bir seferde, model alınan nesneden doğrudan yapmaktan vazgeçmedi. Portreleri ile nü, natürmort ve manzara resimlerindeki gerçekçi ve spontane çizgileriyle tanındı. Eserlerinde yine de soyut akımın, özellikle de Mondrian'ın izleri vardı. Ayrıca, ölümüne kadar sıkı bir dosluk sürdürdüğü Samuel Beckett'ın bazı metinlerini de resimledi.

Arikha pek çok ısmarlama portre de çizdi. Bunların arasında, bugün her ikisi de Edinburgh'daki Scottish National Portrait Gallery'de bulunan Queen Mother'ın (1983) ve eski Birleşik Krallık Başbakanı Alec Douglas-Home'un (1988) da portreleri bulunur. Ressam ayrıca Fransa Devleti için Catherine Deneuve'ün, Lille Şehri için de Pierre Mauroy'un portrelerini yapmıştır.

Aynı zamanda sanat tarihçisi olan Arikha, kendi kuratörlüğünde Louvre Müzesi'nde, New York'taki Frick Koleksiyonu'nda, Houston Güzel Sanatlar Müzesi'nde ve Kudüs İsrail Müzesi'nde açılan Nicolas Poussin ve Ingres sergilerinin kataloglarını hazırladı. Çeşitli yayınlarda yer verilen birçok makale yazdı; Princeton Üniversitesi, Yale Üniversitesi, Madrid'deki Prado Müzesi gibi yerlerde dersler verdi. Son dönemde, yine Madrid'deki Thyssen-Bornemisza Müzesi'nden, müze kolaksiyonundaki eserlerden bir seçki yaparak sergi düzenlemek ve bu serginin kataloğunu hazırlamak üzere davet aldı.

Ressam 1961'den bu yana, Samuel Beckett hakkında yazdığı hatırat ile tanınan Amerikalı yazar ve şair Anne Atik ile evlidir.

Hakkındaki kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ressamın galerisi olan Marlborough Gallery tarafından hazırlanan birçok sergi kataloğunun yanı sıra:

  • Arikha; Samuel Beckett, Robert Hughes, André Fermigier (ve diğerleri) (Paris: Hermann; London: Thames and Hudson, 1985)
  • Arikha; Duncan Thomson (London: Phaidon, 1994)
  • Avigdor Arikha; Monica Ferrando ve Arturo Schwarz (Bergamo: Moretti & Vitali, 2001)
  • Avigdor Arikha: From Life - Drawings and Prints, 1965-2005; Stephen Coppel ve Duncan Thomson (London: British Museum Press, 2006); 2006-2007 yıllarındaki sergiyle birlikte basıldı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]