Avdet (gazete)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Avdet (gazete)
Dil Kırım Tatarca
Tiraj 999

Avdet ( Kırım Tatarca. Avdet, Авдет- "Geri Dönüş") - çağdaş sosyo-politik ve kültürel nitelikte iki dilli bir gazetedir. Gazete 15 Haziran 1990'dan beri faaliyet göstermektedir. Bu, Kırım Tatar Sürgününden itibaren ilk bağımsız Kırım Tatarca yayın organıdır.

Gazete, Kırım Tatar milli hareketine aittir. İsminin kaynağı Mustafa Jamilyev'dir. İlk yazı işleri Bahçesaray'da yapıldı. Önce Sarvar Karimov'un evinde, daha sonra İlmi Ömerov'un evinde yayınlanırdı. Gazetenin ilk sayıları Riga'da yayınlandı. Gazeteler A. Suleymanov tarafından teslim edilirdi. Daha sonraları gazeteyi Bahçesaray'da yayınlamaya başladılar. Bir süre sonra yazı işleri ofisi Akmescit'e taşındı. Şu anda Meclis binasında bulunmaktadır.

Başlangıçta gazete ayda iki kez, daha sonra iki haftada bir yayınlanırdı; şimdi ise her hafta yayınlanmaktadır. Kırım Tatar dilinin Kiril alfabesi kullanılır. Resmi site ise Latin alfabesini kullanır.

Rusya'nın Kırım işgali sonrasında Ukrayna hükümeti tarafından Kırım Tatar matbaasına verilen lisans 1 Nisan 2015'te sona ermiştir. Bundan sonra Rusya gazetenin yayınlaması için gereken lisansı vermedi. 999 kopya yayınlandıktan sonra gazete büfelerden çıkarılmıştır. Başka sürümü bulunmamaktadır. Ayrıca gazetenin Schmidt Caddesi Akmescit'de bulunan 2 binasından da mahrum bırakılmıştır. Bulunan adreste Kırım Vakfı gazetesinin yayın ofisi vardır.

Gazetenin temel amacı, Kırım Tatarlarının maneviyatını ve ideolojisini korumak ve bu insanlarla ilgili diğer konuları gündeme getirmektir. Yayın aynı zamanda Kırım Tatarlarının devletlerini yeniden kurma sorunlarını da ele aldı.

Kurucu - İlmi Ömerov. Editörler: R. Jalilev, M. Jamilev, R. Lyamanov, S. Karimova, M. Ömerov, Liliya Bucurova, E. Karoliyev, G. Kurtaliyeva, E. Islyamov, L. Fazilov, A. Terlekchiyeva.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Рух опору в Україні: 1960—1990 : енциклопедичний довідник / передм. Осипа Зінкевича, Олеся Обертаса. — К. : Смолоскип, 2010. — 804 с., 56 іл. — ISBN 978-966-2164-14-5.Şablon:Ref-uk

Edebiyat[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Рух опору в Україні: 1960—1990 : енциклопедичний довідник / передм. Осипа Зінкевича, Олеся Обертаса. — К. : Смолоскип, 2010. — 804 с., 56 іл. — ISBN 978-966-2164-14-5

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]