Augusta Raurica

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Augusta Raurica'daki Roma tiyatrosu

Augusta Raurica İsviçre'deki bir Roma arkeolojik siti ve bir Açık hava müzesi. Ren nehrinin güney kıyısında ve Basel'ın 20 km. doğusunda Augst ve Kaiseraugst köylerinin yakınında bulunur ve Ren nehri üzerindeki bilinen en eski Roma kolonisidir.

Kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

Augusta Raurica ya da Colonia Augusta Rauracorum MÖ. 44 yıllarında Lucius Munatius Plancus tarafından Helvetler ile akraba olan Galyalı bir Kelt kabilesi olan Raurici'lerin eski yerleşim bölgesine kurulmuştur. Bu döneme ait hiçbir arkeolojik varlığa rastgelinememiş olması Jül Sezar'ın ölümünün ardından çıkan bir iç savaş yüzünden koloni yerleşiminin yıkılmış olabileceği ya da Plancus'un kolonisinin August'ta değil günümüz Basel'inde olabileceği şeklindeki tartışmalara neden olmuştur.

İsim[değiştir | kaynağı değiştir]

Munatius Plancus'un mezar yazıtında sadece Colonia Raurica adından bahsedilir. Yer yer parçalanmış ve Augustinus dönemine ait bir kitabede ise Colonia P[aterna] (?) M[unatia] (?) [Felix] (?) [Apolli]naris [Augusta E]merita [Raur]ica (parantez içindeki harfler tahminidir) Bu bölük pörçük referansın dışında Augustus adına yapılan ilk belirgin tanıklık coğrafyacı Batlamyus tarafından Augústa Rauríkon biçiminde antik Yunanca olarak verilmiştir.

Augusta Raurica, Augustus'un işgal planları çerçevesinde diğer iki koloni ile birlikte önemli bir rol oynuyordu. Aynı şekilde Augustus'un adını taşıyan diğer iki koloniden biri Augusta PraetoriaBüyük St. Bernard Geçidi'nin güney ucunda, şu an İtalya'daki Aosta şehri — diğeri ise Augusta VindelicumTuna nehrinin ileri karakolu olan, şu an Almanya'daki Augsburg — idi. Bu üç Augustae bir üçgenin köşelerini oluşturuyordu. Böylece üçgen Augustus'un fethettiği Alpleri kaplıyor ve üçgenin uzun kenarı ise Ren dirseğinden Tunaya kadar uzanarak fethedilmemiş olan Germania'yı sarıyordu.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]