İçeriğe atla

Atomic Kitten

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atomic Kitten
Atomic Kitten'in 2005 yılında Kraków'da (Polonya) sergiledikleri performans
Genel bilgiler
Başladığı yerLiverpool, İngiltere
TarzlarPop, dance-pop, europop
Etkin yıllar1999-2004,
2004-günümüze (arada bir)
Müzik şirketiEMI/ Innocent/ Virgin
Resmî siteAtomicKitten.co.uk
ÜyelerJenny Frost (2001-günümüze)
Natasha Hamilton
Liz McClarnon
Eski üyelerKerry Katona (1999-2001)

Atomic Kitten 1999 yılında Liverpool İngiltere'de kurulmuş İngiliz müzik grubudur. Grup 3 kadından oluşmaktadır. Andy McCluskey'in oluşturduğu bu şarkıcı ve besteci üçlüsü, Liz McClarnon, Natasha Hamilton ve Jenny Frost'tan oluşmaktadır.

Birkaç ülkede çoğu albümleri ve singleleri top 40'a girdi. Başarılı olan şarkıları "Right Now," "Whole Again," "Eternal Flame," "The Tide Is High," ve "Ladies Night."

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak Atomic Kitten 1997 yılında Andy McCluskey'nin '80'li grubu Orchestral Manoeuvres in the Dark'ta bir araya geldi. O zamanlar Heidi Range (şimdi Sugababes üyesi) Atomic Kitten üyesi olma olasılığı vardı. Atomic Kitten için Heidi Range, Liz McClarnon ve Kerry Katona seçilmişti ama grup tamamlanmadan Range grubu terk etmişti ve onun yerine Natasha Hamilton grubun üçüncü resmi üyesi olmuştu ve Atomic Kitten 1999 yılında tamamlanmıştı.

Grubun ilk single'i "Right Now", Aralık 1999 çıktı ve İngiliz top 10'a kadar yükseldi. Bu ilk başarıdan sonra Atomic Kitten bir Asya turuna çıktı ve ilk başarılı şarkıları "Cradle"'i sergiledi. Albümle aynı adı taşıyan şarkıları "Right Now", ilk olarak 16 Mart 2000'de Japonya'da yayınlandı ve bunun üzerine 23 Ekim 2000'de albümün şarkı listesi biraz değiştrelerek Birleşik Krallık'ta piyasaya sürüldü. Temmuz 2000'de grup "The Locomotion" şarkısını Thomas and the Magic Railroad filmi için yeniledi.

Right Now çıkışı beklendiği kadar başarılı olmamıştı. Başlangıçta Atomic Kitten'in kayıt şirketi Innocent Records dünya piyasasına girmeyi düşünmüyordu, hatta beklediği başarıyı bulamadığı için grupla devam çalışmamayı düşünüyordu. Buna rağmen Atomic Kitten şirketi bir single daha çıkarmaya ikna edebildi.[1] Bu single Atomic Kitten'in kariyerinin değişmesine sebep oldu. 2001 yılında "Whole Again" adlı single ile Birleşik Krallık'ta şarkı listelerinde 1 numaraya yükseldiler. "Whole Again" 'in şarkısının ve videosunun orijinalinde Kerry Katona'da Atomic Kitten ile birlikte ama hamile olduğundan henüz şarkı bir numaraya yükselmeden grubu terk etmek zorunda kaldı.[2] Kerry'nin yerine Jenny Frost Atomic Kitten'e katılınca şarkıyı tekrar yaptılar. Şarkıyla başarılı oldukları için albümleri tekrar düzenlenip tekrar piyasaya sürüldü ve listeye ikinci girişiyle tekrar bir numara oldu.

Bir sonraki şarkıları "Eternal Flame", 1989 yılında The Bangles'lerin şarkısının yeni yapımı olmakla bir önceki şarkıları gibi bir numara oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ BBC News: Atomic Kitten's perfect year 11 Haziran 2004 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (29 Temmuz 2006 tarihinde erişildi)
  2. ^ BBC News: McFadden and Katona tie knot 4 Şubat 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (30 Temmuz 2006 tarihinde erişildi)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]