Astrofilateli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bu zarf uzay mekiği görev uçuşlarından STS-8 ile taşınan binlerce zarftan biridir ve inişten sonra halka satılmıştır. Posta damgaları planlanan uçuş ve iniş tarihlerini göstermektedir.
Her zarfın arkasında bir seri numarası bulunur.

Astrofilateli filatelinin, astronomi ve dış uzaya ulaşmak için yapılan insanlı ve insansız çabalar ile bağlantılı olan alanıdır. İlgili konular posta pulları, damgalar, ve çeşitli projeler ile bağlantılı zarflardır. Örnekler; 1930 lu yıllardan başlayan roket postası, ve Apollo projesinden başlayarak devam ettirilen uzay uçuşlarında taşınan posta. Uzmanları astrofilateli ve uzay konusundaki tematik koleksiyonlar birbirlerinden ayırırlar; astrofilateli resimli olsun veya olmasın uzay uçuşları ile doğrudan bağlantılı malzemeleri kapsar.

Uluslararası Filateli Federasyonu Astrofilateli bölümü, kalkış noktalarında, izleme istasyonlarında ve görev kontrol merkezlerinde, araştırma laboratuvarlarında ve kurtarma gemilerinde damgalanan zarf ve kartları kapsar. Bu materyallerinde hepsi değilse de çoğunluğu görev için hazırlanan kaşeler ile damgalanır; bazıları ise sadece kalkış yeri ve tarihi ile özel bilgiler ile tanınabilir.

Hava postalarında olduğu gibi uzay araçlarında taşınan postalarda uçuş zarfı olarak tanımlanır. Uzay mekiği uçuşlarındaki gibi çok miktarda taşınan bazılarına oldukça sık rastlanır ve 50 $ altında fiyat ile alınabilir, bazı tipleri ise nadirdir.

En sık bulunan astrofilatelik materyal belki de "STS-8 uçuş zarfı"dır. ABD posta idaresi ile yapılan bir çalışma ile mekik uçuşu STS-8 ile 9,35$ ekspres posta pulu taşıyan birkaç bin zarf taşımış, bunlar mekik geri döndükten sonra halka satılmıştır. İlk plan 500 000 zarf taşımaktı, ama sayı 261 000 indirilmiş ve bunlardan 2 523 tanesi hasarlanmış ve yok edilmiştir. Kalan zarflar uçuş ve zarf ile ilgili bilgiler veren bir dosya içinde tanesi 15,35$ ücret ile satılmışlardır. Uçuştan birkaç ay sonra Kasım 1983 tarihine kadar tamamı satılmıştır.

Filatelik yayınların bazıları uzay ile ilgili zarflardaki damgalar ve kaşeler konusunda özel bilgileri belgelendirmişlerdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]