Askerliğim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Orijinal adı, "Biloxi Blues" olan "Askerliğim" adlı oyun, Amerika'lı tiyatro oyunu yazarı Neil Simon'ın 1985 yılında yazdığı tiyatro oyunudur. Neil Simon'ın çocukluğundan başlayarak kendi hayatını anlattığı üçlemesinden ikincisidir.[1] "Brighton Beach Memoirs" (İlk Gençliğim ya da Anılar), "Biloxi Blues" (Askerliğim) ve "Broadway Bound" (Ver Elini Broadway) adlarını taşıyan bu oyunlardan ilki 1991 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu tarafından İlk Gençliğim adı ile, 2009 yılında ise Trabzon Devlet Tiyatrosu tarafından Anılar adı ile sahnelenmiştir. Üçlemenin 2. oyunu, Askerliğim, 1994 yılında yine İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda oynamıştır ve sahnelendiği sene en iyi ekip oyunculuğu ödülünü almıştır.[2] Üçlemenin son ayağı olan Ver Elini Broadway adlı oyun ise Kent Oyuncuları tarafından 1995 yılında sahnelenmiştir.

Oyunun konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun, baş karakter, Eugene'nin İkinci Dünya Savaşı için askere alınıp Biloxi, Mississippi'de geçirdiği askerlik dönemini anlatır.[3]

Oyunun kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tiyatro İstanbul - Yeni Baştan oyunu tanıtımı". http://www.tiyatroistanbul.com/ist/index.php?option=com_content&view=article&id=144&Itemid=233. 
  2. ^ "Cem Davran - Askerliğim". http://www.cemdavran.com.tr/askerligim. 
  3. ^ "IMDB". http://www.imdb.com/title/tt0094746/.