Arthur Stratton

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Arthur Stratton
ArthurStratton Sinan.jpg
Doğum Arthur Mills Perce Stratton
1911
Brunswick, Maine, ABD
Ölüm 3 Eylül 1975

Arthur Mills Perce Stratton (1911 – 3 Eylül 1975), Amerikalı biyografi ve gezi yazarı, romancı, tiyatro oyunu yazarı, doçent akademik unvanına yükselmiş bir üniversite öğretim üyesi ve OSS ajanı.

II. Dünya Savaşı patlak verdiğinde Fransa ordusuna gönüllü olarak yazılan ilk Amerikalılardan biri olmuş, ambülans sürücülüğü görevinde önce kıta Avrupa'sında Batı Cephesi'nde, daha sonra da Libya çölünde iki kez Croix de guerre madalyasına layık görülmüştür. İkinci madalyayı almasına vesile olan olayda ağır yaralanmış, askeri hizmet dışı kalmıştır. Nekahat döneminde geldiği İstanbul'da Robert Kolej'de savaşın sonuna kadar öğretmenlik yapmış, aynı dönemde Mimar Sinan'ın kapsamlı bir biyografisi yazmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD'nin Maine eyaletinin Brunswick şehrinde 1911'de İngiltere göçmeni müzikhol sanatçısı bir babanın ve soprano şan sanatçısı bir annenin oğlu olarak doğdu. Doğduğu şehirdeki Bowdoin College'inde ve daha sonra Columbia Üniversitesi'nde öğrenimini yaptı.

1939'da II. Dünya Savaşı patlak verdiğinde Fransa ordusuna gönüllü olarak yazılan ilk Amerikalılardan biri ve ambülans sürücülüğü görevini yürütürken Croix de Guerre liyakat madalyası alan ilk yabancı gönüllü olmuştur. Nisan 1942'de Libya çölünde Bernard Montgomery tarafından komuta edilen Sekizinci Ordu bünyesindeki Hür Fransa Tugayları bünyesinde aynı ambülans sürücülüğü görevi esnasında Bir Hakeim'de ağır yaralanmış ve Croix de Guerre madalyasına bir kez daha layık görülmüştür. Kasım 1942'de Bowdoin Koleji'ne dönmüş ve OSS için çalışmaya başlamıştır. Maine'den Türkiye'ye geçerek İstanbul'de Robert Kolej'de öğretmenlik yapmaya başlamıştır.

Savaşın sonuna kadar sürdürdüğü bu görevden sonraki yirmi yıl içinde Hindistan ve Madagaskar'da uzun yıllar yaşamıştır. Hindistan yıllarını anlattığı "One man's India" 1955'te, Madagaskar yıllarını anlattığı "The great red island" 1965'te yayınlanmıştır.

Stratton'un son kapsamlı eseri Mimar Sinan'ın biyografisi 1972 yılında yayınlandı. Stratton metnine Besmele'yi zikrederek başladığı kitabını "Öncelikle Türk halkına" adadı.

Başlıca eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]