Arter (sanat mekanı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arter
Açılış8 Mayıs 2010
KonumIrmak Caddesi No: 13 Dolapdere Beyoğlu 34435 İstanbul
TürÇağdaş sanat kurumu
KurucuVehbi Koç Vakfı
Resmî sitearter.org.tr

Arter, İstanbul'un Dolapdere semtinde bulunan bir çağdaş sanat müzesidir.

Bir Vehbi Koç Vakfı kuruluşu olan Arter, çağdaş sanat alanında bir sergileme ve üretim mekânı olarak hizmet vermek üzere 2010 yılında açıldı. İstiklâl Caddesi’ndeki binasında 2010–2018 yılları arasında sergiler, yayınlar, söyleşiler, performanslar ve atölyelerle çağdaş sanatın görünürlüğüne katkıda bulunan Arter, 2019 yılının Eylül ayında Dolapdere’de açılan yeni binasına geçti.[1] Yeni binasıyla beraber süregelen faaliyetlerini ileriye taşıyan Arter, sergilerin yanı sıra farklı sanat disiplinlerinden performans ve etkinliklere de ev sahipliği yapar.[2]

Arter, Mayıs 2010–Eylül 2023 tarihleri arasında toplam 64 sergiyi izleyicilerle buluşturmuş ve bu sergiler kapsamında 210’dan fazla yapıtın üretimine destek sağlamıştır.

Bina[değiştir | kaynağı değiştir]

Arter'in 2010–2018 yılları arasında faaliyet gösterdiği, İstiklâl Caddesi’ndeki Meymenet Han

2010–2018 yılları arasında İstiklâl Caddesi’ndeki Meymenet Han adlı tarihi bir binada faaliyet gösteren Arter, 2019 yılının Eylül ayında Dolapdere semtindeki yeni binasına taşındı. Arter’in İngiliz mimarlık firması Grimshaw Architects tarafından tasarlanan toplam 18.000 metrekare kapalı alana sahip binasında sergi alanlarının yanı sıra performans salonları, öğrenme ve etkinlik alanları, bir kütüphane, sanat yayınlarına odaklanan bir kitabevi ve bir bistro bulunur.

Arter’in İstiklâl Caddesi’ndeki eski binası, Eylül 2019’da Vehbi Koç Vakfı’na bağlı yeni bir sergi mekânı olan Meşher’e tahsis edilmiştir.

Mimari Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Arter’in Dolapdere’deki yeni binasının mimari tasarımı için 2013 yılında açılan davetli proje yarışmasını Grimshaw Architects kazandı. Thornton Tomasetti, Max Fordham ve Neill Woodger Acoustics’in de tasarım sürecine katkı sağladığı binanın 2015 yılında başlayan inşaatı 2019’da tamamlandı.[3]

Galeriler ve Diğer Alanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Toplam 18.000 metrekare kapalı alana sahip olan Arter’in ana fonksiyon alanları binanın kalbi durumundaki merkezî bir atrium etrafında bir araya gelir. Binada sergileme odaklı tasarlanmış altı galeri ve bir terastan oluşan toplam yaklaşık 5.000 metrekarelik sergileme alanı bulunur.

Performans Salonları

Arter’de tam teşekküllü bir “Black Box” performans ve sergi alanı olan Karbon ile film programı, konuşma ve söyleşilerin yanı sıra performans sanatından örneklere, dans ve devinim çalışmalarına ve konserlere ev sahipliği yapan Sevgi Gönül Oditoryumu isimli iki adet performans salonu bulunur. Koltukların değişik konfigürasyonlarda düzenlenebildiği ve hatta tamamen kaldırılarak “düz ayak” kullanımın da mümkün olabildiği salonlar, büyük ölçekli yerleştirmeler veya çok kanallı panoramik projeksiyon gerektiren projeler için de kullanılır.

Atölye

Arter’in öğrenme odaklı süreçlerinin ana mekânı olan Öğrenme Atölyesi, farklı kullanımlar için özelleşmiş dört bölümden oluşur. Atölye, mekânda kullanılan modüler sistemler sayesinde buluşma, konuşma, atölye çalışması gibi farklı formatlardaki her tür etkinlik için esnek bir kullanım alanı sağlar. Ayrıca içerdiği “yapım atölyesi” bölümü sayesinde, sanatçılar ve ziyaretçiler Arter’de üretim yapabilmektedir.

Arter Kütüphanesi

Arter Kütüphanesi, kurumun sergi ve etkinlik programlarına paralel olarak güncellenen yayınlara, çağdaş sanat alanında temel kaynaklara, dergilere ve elektronik veri tabanlarına ücretsiz erişim sağlar. Kütüphanenin çevrimiçi kataloğu Arter web sitesinden incelenebilir.

Arter Kitabevi

Arter’in ziyaret saatleri boyunca açık olan Arter Kitabevi, sanat, sosyal bilimler, kurgu dışı ve çocuk kitaplarına odaklanan bir seçki sunar. Bu disiplinlerarası seçki kurumun güncel sergi ve etkinlik programlarına paralel olarak güncellenir.

Bistro by Divan

Divan Grubu’na bağlı bir işletme olan Bistro by Divan, özel olarak tasarlanan menü konseptiyle Arter’in ziyaret saatleri boyunca faaliyet gösterir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İstiklâl Caddesi, Beyoğlu

Arter, 2010–2018 yılları arasında İstiklâl Caddesi’ndeki binasında 26 kişisel sergi ve 9 grup sergisi gerçekleştirdi.

Arter’in kurumsal koleksiyonundan oluşturulan açılış sergisi Starter (8 Mayıs–31 Ocak 2010), 87 sanatçının 160’tan fazla yapıtına yer verdi.

Arter sergileri, kurumun sanatsal üretime destek sağlama misyonu doğrultusunda yeni yapıtların hayata geçirilmesine de zemin sağladı.

Arter’in İstiklâl Caddesi’ndeki binası, 13. ve 14. İstanbul Bienali’nin yanı sıra 4. İstanbul Tasarım Bienali’ne de ana sergi mekânlarından biri olarak ev sahipliği yaptı.

Dolapdere, Beyoğlu

Arter’in Dolapdere’deki yeni binası, dördü koleksiyondan olmak üzere toplam yedi sergiden oluşan bir programla 9 Eylül 2019 tarihinde açıldı.[4] İlk sezonundaki faaliyetleri kapsamında performanslar, konserler, yeni müziğe odaklanan bir festival, konuşmalar, atölyeler ve yorumlama etkinlikleri gerçekleştiren Arter, ayrıca iki yeni yayın dizisi başlattı.

Arter Şubat 2020’de Yeni ve En Yeni Müzik Festivali isimli, üç gün süren yeni bir festival düzenledi. Festivalin ilk edisyonu beş konser etrafında kurgulandı. Şubat 2021’de çevrimiçi olarak gerçekleşen festivalin ikinci edisyonu ise paneller, film gösterimleri ve atölyelerden oluşan bir program sundu. Şubat 2022’de bir kez daha dijital platformlar aracılığıyla gerçekleştirilen üçüncü edisyon ise çeşitlilik, ulaşılabilirlik ve geçişkenlik kavramlarına odaklandı.

Arter, 2019–2020 sezonunda ayrıca performans sanatına odaklanan bir seçkiyi bir araya getirdi. Performans Programı, “Kutlama”, “Katılma” ve “Tınlama” başlıklarını taşıyan, birbiriyle ilişkili ve ardışık üç bölümü takip etti.

COVID-19 salgınının yayılma riskine karşı alınan tedbirler kapsamında 14 Mart­­–16 Haziran 2020 tarihleri arasında geçici olarak ziyarete kapanan Arter, bu dönemde faaliyetlerini dijital platformlarda sürdürdü. Arter geçici olarak ziyarete kapalı olduğu dönemde #evdeçal başlığını taşıyan çevrimiçi video seçkilerinin ve sunduğu çevrimiçi etkinliklerin yanı sıra Google Arts & Culture aracılığıyla bir çevrimiçi sergiyi ve koleksiyonundan 160’tan fazla yapıtı kullanıcılara açtı.

Arter, Ekim 2021’de Goethe-Institut ve Südwestrundfunk’un (SWR) mali desteğiyle düzenlenen “Tuna Nehri’nden İstanbul Boğazı’na: Donaueschingen Müzik Günleri” başlıklı bir etkinlikler serisine ev sahipliği yaptı. Arter’in Sevgi Gönül Oditoryumu ve arka bahçesinde 2021 boyunca 14. Documentarist İstanbul Belgesel Günleri, 49. İstanbul Müzik Festivali ve 25. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında düzenlenen film gösterimleri, konserler ve paneller yer aldı.

Mayıs 2022’de Sevgi Gönül Oditoryumu’nda Border_less Artbook Days sanat kitapları fuarı kapsamında 26 sanatçı, 12 inisiyatif ve 15 sanat kurumunu ağırlayan Arter, Haziran 2022’de İstanbul Uluslararası Doğaçlama Dans Festivali bağlamında düzenlenen çeşitli performans ve etkinliklere, Eylül 2022’de ise Akıl ve Mistik: Fuâd temalı Tonedmelisma Müzik Festivali’ne mekân sağladı.

Ağustos 2022’de Önüm Arkam Sağım Solum Sanat başlığı ile Arter Çocuk Festivali’nin ilki gerçekleştirildi.

Ekim 2022’de Bösendorfer sanatçısı Emre Yavuz ile Andante Klasik Müzik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve müzik yazarı Serhan Bali, konser ve söyleşiyi bir araya getiren “Noble & Sentimental” başlıklı bir etkinlik için Arter’in Sevgi Gönül Oditoryumu’na konuk oldu. Stefan Winter ile Mariko Takahashi’nin işbirliğiyle hayata geçirilen Neue Klangkunst, doğanın güzelliğini ve insan yaşamının evrensel trajedisini Alman besteci Ludwig van Beethoven’ın Fumio Yasuda tarafından uyarlanmış eserleriyle ilişkilendirerek sunan “Dokuzuncu Dalga – Doğaya Övgü” isimli bir performansı 15 ve 16 Aralık 2022 tarihlerinde, 22 Aralık 2022’de ise Jerfi Aji 2019 Sicilya Uluslararası Piyano Yarışması’nda kazandığı kayıt ödülü bağlamında 2022’nin ilk aylarında İtalyan müzik şirketi Vermeer tarafından yayınlanan “Alexander Scriabin: Poems, Colours, Flames” [Alexander Scriabin: Şiirler, Renkler, Alevler] başlıklı albümünün lansman konserini Karbon’da gerçekleştirdi.

Tahran merkezli Hermes Records tarafından 2017 yılından bu yana uluslararası birçok paydaşın desteğiyle düzenlenen “Show of Hands Doğaçlama Müzik Festivali”nin yeni edisyonu, A.K. Müzik işbirliğiyle 12–15 Nisan 2023 tarihleri arasında İstanbul'da ilk kez ve Arter'in ev sahipliğinde gerçekleşti.

Mayıs 2023’te müzikseverler “Yeni ve En Yeni Müzik Festivali”nin dördüncü edisyonu kapsamında Arter’de bir araya geldi. border_less ARTBOOK DAYS’in beşinci edisyonu da Arter’in Sevgi Gönül Oditoryumu’nda ve fuaye alanında gerçekleşti.

Arter, Nisan ve Haziran 2023’te gerçekleşen Uzun Cumartesi günleri kapsamında DONNA MOBILE by Elif Çağlar konseri ile Les Cinq Diables [Beş Şeytan] ve Aftersun [Güneş Sonrası] filmlerinin gösterimlerine ev sahipliği yaptı.

Arter Koleksiyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Arter, 2007’den bu yana oluşturmakta olduğu ve uluslararası bir nitelik taşıyan koleksiyonuyla çağdaş sanat yapıtlarını korumayı, yaratıcı bir biçimde yorumlayarak sergiler ve yeni yapıtların üretilmesi için gerekli imkânları sağlamayı amaçlar.

2020 itibarıyla yaklaşık 400 sanatçının 1.400’den fazla yapıtını barındıran Arter Koleksiyonu, çağdaş sanatın dünyanın farklı yerlerinde ortaya konan çeşitli ifade biçimlerini, farklı tavır ve pratiklerini bir araya getirir. Koleksiyonda 1960’lardan bu yana resim, desen, heykel, baskı, fotoğraf, film, video ve yerleştirme mecralarında üretilmiş eserlerin yanı sıra ses, ışık ve performansı temel alan üretimler bulunur.

Etkinlik Programı[değiştir | kaynağı değiştir]

Arter’in programında sahne sanatları, klasik, çağdaş ve elektronik müzik, film, performans sanatı ve dijital sanatlar gibi pek çok disiplinin örnekleri ve yorumları yer alır. Etkinlik Programı, Arter’in iki performans salonu olan Sevgi Gönül Oditoryumu ve Karbon’la sınırlı kalmayarak binanın farklı alanlarına yayılır.

Öğrenme Programı[değiştir | kaynağı değiştir]

Arter Öğrenme Programı, içinde yaşadığımız zamanı sanat aracılığıyla yorumlamaya yönelik süreç ve etkinlikler sunar. Kullanıcıların merak ve eğilimlerine açık bir tutumla şekillendirilen program, sanatçılar, ziyaretçiler ve paydaşlarla uzun süreli bağlar kurmayı hedefler. Arter Öğrenme Programı’nda konuşmalar, paneller, atölye çalışmaları, seminerler ve sergi turlarının yanı sıra uzun soluklu iki program yer alır: Gençlik Konseyi ve Arter Araştırma Programı.

Yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Arter, Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilli yürüttüğü yayın politikası doğrultusunda sergi programıyla bağlantılı yayınlar yapar. Mayıs 2010–Haziran 2023 tarihleri arasında Arter, özgün araştırmaların hayata geçmesi ve yeni metinlerin üretilmesini destekleme misyonu çerçevesinde 81 kitap yayımlamıştır.

Arter Yayınları, sanatçılara ve sergilere odaklı yayınların yanı sıra 2019’da Arter Koleksiyonu’na odaklanan “Arter Yakın Plan” ve “Arter Arka Plan” başlıklı iki yeni kitap dizisi başlatmıştır. “Arter Yakın Plan”, koleksiyondan seçilen tek bir esere odaklanırken; “Arter Arka Plan” ise sergilerin arka planındaki düşüncelerden ve kurgulanma süreçlerinden hareketle seçilip özgün bir kurguyla bir araya getirilen metin parçalarını ve yeni yazıları içerir.

Esen Karol’un Arter için tasarladığı Aslı Çavuşoğlu: Taşlar Konuşuyor (2013) ve Füsun Onur: Aynadan İçeri (2014) kitapları, AIGA ve Design Observer tarafından gerçekleştirilen “50 Books | 50 Covers” yarışmalarında yılın en iyi tasarlanmış 50 kitabı arasında gösterilmiştir. Ali Emre Doğramacı’nın tasarımını üstlendiği Ali Mahmut Demirel: Ada başlıklı yayın ise Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) tarafından düzenlenen 2018 Grafik Tasarım Ödülleri’nde Kitap Kapağı Tasarımı kategorisinde başarı ödülü almıştır.

Aralık 2021’de dijital yayıncılığa adım atan Arter’in ilk e-kitabı, Claudia Mesch’in kaleme aldığı Joseph Beuys monografisinin Türkçe edisyonu olmuştur.

Yayınların listesi:

 • Starter, Mayıs 2010
 • İkinci Sergi 1/2, Kasım 2010
 • İkinci Sergi 2/2, Kasım 2010
 • Görünmezlik Taktikleri, Nisan 2011
 • Patricia Piccinini: Beni Bağrına Bas, Haziran 2011
 • Deniz Gül: 5 Kişilik Bufet, Temmuz 2011
 • Kutluğ Ataman: Mezopotamya Dramaturjileri, Eylül 2011
 • Erdem Helvacıoğlu: Siyaha Özgürlük, Şubat 2012
 • Mona Hatoum: Hâlâ Buradasın, Mart 2012
 • Nevin Aladağ: Sahne, Nisan 2012
 • Berlinde De Bruyckere: Yara, Haziran 2012
 • Sophia Pompéry: Şeylerin Sessiz Şekli, Haziran 2012
 • Adel Abidin, Rosa Barba, Runa Islam: Hamle, Ekim 2012
 • Haset, Husumet, Rezalet 1/2, Ocak 2013
 • Haset, Husumet, Rezalet 2/2, Ocak 2013
 • Volkan Aslan: Hatırlamayı Unutma, Mayıs 2013
 • Mat Collishaw: Hayalet Görüntü, Mayıs 2013
 • Aslı Çavuşoğlu: Taşlar Konuşuyor, Kasım 2013
 • Fatma Bucak: Düşüşe Dair Bir Başka Hikâye Daha, Kasım 2013
 • Sarkis: Cage / Ryoanji Yorumu, Kasım 2013
 • Marc Quinn: Aklın Uykusu, Şubat 2014
 • Füsun Onur: Aynadan İçeri, Mayıs 2014
 • Göçebe Bakış: Güneydoğu Asya'dan Çağdaş Sanat, Eylül 2014
 • Ali Kazma: zamancı, Ocak 2015
 • Spaceliner, Mayıs 2015
 • Šejla Kamerić: Bim Bam Bom Çarpınca Kalp, Aralık 2015
 • Bahar Yürükoğlu: Devridaim, Mart 2016
 • Murat Akagündüz: Vertigo, Mart 2016
 • Şener Özmen: Filtresiz, Mart 2016
 • Her Düşenin Kanadı Yoktur, Haziran 2016
 • Nil Yalter: Kayıt Dışı, Ekim 2016
 • Bilge Friedlaender: Sözcükler, Sayılar, Çizgiler, Ekim 2016
 • Jake & Dinos Chapman: Anlamsızlık Âleminde, Şubat 2017
 • Görme Biçimleri, Haziran 2017
 • CANAN: Kaf Dağı'nın Ardında, Eylül 2017
 • Can Aytekin: Boş Ev, Mart 2018
 • Ali Mahmut Demirel: Ada, Mart 2018
 • Saat Kaç?, Eylül 2019
 • Kelimeler Pek Gereksiz, Eylül 2019
 • Altan Gürman, Eylül 2019
 • İnci Furni: Bir An İçin Durdu, Eylül 2019
 • Ayşe Erkmen: Beyazımtırak, Eylül 2019
 • Sarkis: Çaylak Sokak, Eylül 2019
 • KP Brehmer: Sanat ≠ Propaganda, Haziran 2020
 • Cevdet Erek: Bergama Stereotip, Eylül 2020
 • Alev Ebüzziya Siesbye: Tekerrür, Kasım 2020
 • Gökcisimleri Üzerine, Ocak 2021
 • Re: [aap_2019], Ocak 2021
 • Dinleyen Gözler İçin, Mart 2021
 • David Tudor ve Composers Inside Electronics, Inc. (John Driscoll ve Phil Edelstein): Yağmur Ormanı V (varyasyon 3), Nisan 2021
 • Arter: Sanat İçin Alan Yaratmak, Mayıs 2021
 • Emre Hüner – [ELEKTROİZOLASYON]: Bilinmeyen Parametre Kayıt-Dışı, Kasım 2021
 • Re: [aap_2020], Kasım 2021
 • Joseph Beuys, Aralık 2021 (e-kitap)
 • Canan Tolon: Hasar, Şubat 2022
 • Candeğer Furtun, Şubat 2022
 • Bill Fontana: İo’nun Yeni Sesi, Mayıs 2022
 • Locus Solus, Haziran 2022
 • Çalışma Koşulları: Hans Haacke’nin Yazıları, Temmuz 2022 (e-kitap)
 • Ahmet Doğu İpek: Başımızda Siyahtan Bir Hâle, Eylül 2022
 • Altan Gürman: Kartpostal Kitabı, Kasım 2022
 • Nuri Kuzucan: Pasaj, Haziran 2023

Sergiler[değiştir | kaynağı değiştir]

2023

Nuri Kuzucan, Pasaj, 1 Haziran 2023–31 Aralık 2023, Küratör: Nilüfer Şaşmazer

Sarkis, SONSUZ, 4 Mayıs 2023–4 Şubat 2024, Küratör: Emre Baykal

Elina Brotherus, Large de Vue, 16 Mart–27 Ağustos 2023, Küratör: Emre Baykal

Eva Koťátková, Bir Balıkmışım Bacakları Olan, 2 Mart–27 Ağustos 2023, Küratör: Eda Berkmen

Cengiz Çekil, Bugün de Yaşıyorum, 9 Şubat–24 Eylül 2023, Küratör: Eda Berkmen

2022

Bill Fontana, Sessiz Yankılar: Notre-Dame, 13 Eylül–4 Aralık 2022

Koyun Koyuna, 19 Mayıs 2022 – 29 Ocak 2023, Küratör: Eda Berkmen, Sanatçılar: Ahu Akgün, Rasim Aksan, Alaettin Aksoy, Ann Antidote, Yüksel Arslan, Volkan Aslan, Ece Bal, Başak Bugay, Gökhan Deniz, Şükriye Dikmen, Marlene Dumas, Emine Ekinci, Annika Eriksson, İnci Furni, Nazmi Ziya Güran, İhsan Cemal Karaburçak, Gizem Karakaş, Evrim Kavcar, Merve Kılıçer, Eva Kotátková, Jarosław Kozłowski, Can Küçük, Nevhiz, Lara Ögel, Aslı Özdoyuran, İz Öztat, Necla Rüzgar, Pierrick Sorin, Mladen Stilinović, Etem Şahin, Ali Emir Tapan, Defne Tesal, Begüm Yamanlar

Ahmet Doğu İpek, Başımızda Siyahtan Bir Hâle, 19 Mayıs 2022 – 29 Ocak 2023, Küratör: Selen Ansen

Locus Solus, 31 Mart – 31 Aralık 2022, Küratör: Selen Ansen, Sanatçılar: Murat Akagündüz, Jananne Al-Ani, Halil Altındere, Maddalena Ambrosio, Yüksel Arslan, Claus Böhmler, Xuefeng Chen, Tacita Dean, Osman Dinç, İnci Eviner, Thomas Geiger, Jytte Høy, Ahmet Doğu İpek, Eva Jospin, Ella Littwitz, Miklós Onucsán, Panamarenko, Sarkis, Yehudit Sasportas, Erinç Seymen, Bülent Şangar, Yaşam Şaşmazer, Cengiz Tekin, Endre Tót, Thu Van Tran, Mariana Vassileva, Werner Zellien

Bill Fontana, İo’nun Yeni Sesi, 10 Mart – 4 Aralık 2022, Küratör: Melih Fereli

OyunBu, 17 Şubat 2022 – 9 Nisan 2023, Küratör: Emre Baykal, Sanatçılar: Gökçen Dilek Acay, Nevin Aladağ, Volkan Aslan, Selim Birsel, Barbara Bloom, Rada Boukova, Luchezar Boyadjiev, Claus Böhmler, Handan Börüteçene, George Brecht, Fatma Bucak, Jacob Dahlgren, Cevdet Erek, Ayşe Erkmen, Ceal Floyer, Hreinn Friðfinnsson, İnci Furni, Leylâ Gediz, Şakir Gökçebağ, Asta Gröting, Carla Guagliardi, Kristján Guðmundsson, Deniz Gül, Nilbar Güreş, Karl Horst Hödicke, Jytte Høy, Peter Hutchinson, IRWIN (Miran Mohar), Pravdoliub Ivanov, Rolf Julius, Žilvinas Kempinas, Gunilla Klingberg, Žolt Kovač, George Maciunas, Jonathan Monk, Sirous Namazi, Navid Nuur, Füsun Onur, Erkan Özgen, Serkan Özkaya, Ebru Özseçen, Michal Pěchouček, Goran Petercol, Sophia Pompéry, Anni Rapinoja, Dieter Roth, Sai (Chen Sai Hua Kuan), Karin Sander, Erinç Seymen, Hassan Sharif, Stuart Sherman, Viktor Takáč, Cengiz Tekin, Andrea Tippel, Kata Tranker, Gabriela Vanga, Mariana Vassileva, Stefan Wewerka, Maaria Wirkkala

2021

Candeğer Furtun, 16 Eylül 2021 – 17 Nisan 2022, Küratör: Selen Ansen

Tedbir, 3 Haziran 2021 – 20 Şubat 2022, Küratör: Emre Baykal, Sanatçılar: Hamra Abbas, Halil Altındere, Rogelio López Cuenca, Burak Delier, Lamia Joreige, Ali Kazma, Alicja Kwade, Serkan Özkaya, Walid Raad, Canan Tolon, Nasan Tur

Füsun Onur, Opus II – Fantasia, 3 Haziran 2021 – 20 Şubat 2022, Küratör: Emre Baykal

Emre Hüner, [ELEKTROİZOLASYON]: Bilinmeyen Parametre Kayıt-Dışı, 25 Mart 2021 – 5 Aralık 2021, Küratör: Aslı Seven

Nevin Aladağ, İzler, 25 Mart 2021 – 8 Ağustos 2021

2020

Dinleyen Gözler İçin, 10 Eylül 2020 – 31 Aralık 2021, Küratör: Melih Fereli, Sanatçılar: Joseph Beuys, Barbara Bloom, John Cage, Henning Christiansen, Osman Dinç, John Driscoll, William Engelen, Hreinn Friðfinnsson, Dick Higgins, Július Koller, Jarosław Kozłowski, Hans Peter Kuhn, Füsun Onur, Nam June Paik, Lene Adler-Petersen, Annette Ruenzler, Carles Santos, Michael Snow

David Tudor ve Composers Inside Electronics, Inc., Yağmur Ormanı V (varyasyon 3), 10 Eylül 2020 – 6 Şubat 2022, Küratör: Melih Fereli

Gökcisimleri Üzerine, 10 Eylül 2020 – 8 Ağustos 2021, Küratör: Kevser Güler, Sanatçılar: Thomas Bayrle, Elina Brotherus, Annabel Daou, A K Dolven, Aleksandar Dimitrijević, Terry Fox, Naomi Wanjiku Gakunga, Ludwig Gosewitz, Shilpa Gupta, Nilbar Güreş, Altan Gürman, Asta Gröting, Gülsün Karamustafa, Suchan Kinoshita, Milan Knížák, Igor Kopystiansky, Alicja Kwade, Nicholas Mangan, Vlado Martek, Aydan Murtezaoğlu, Alice Nikitinová, Füsun Onur, Fernando Ortega, Serkan Özkaya, Ebru Özseçen, Karin Sander, Monika Sosnowska, Mariana Vassileva

KP Brehmer, Büyük Resim, 10 Eylül 2020 – 27 Mart 2021, Küratör: Selen Ansen

Alev Ebüzziya Siesbye, Tekerrür, 10 Eylül 2020 – 7 Mart 2021, Küratör: Eda Berkmen

Cevdet Erek, Bergama Stereotip, 27 Şubat – 3 Ocak 2021, Küratör: Selen Ansen

2019

Saat Kaç?, 13 Eylül 2019 – 26 Temmuz 2020, Küratörler: Emre Baykal ve Eda Berkmen, Sanatçılar: Mac Adams, Hüseyin Bahri Alptekin, Volkan Aslan, Marie Cool Fabio Balducci, Aslı Çavuşoğlu, Cengiz Çekil, Barış Doğrusöz, Cevdet Erek, Ayşe Erkmen, Harun Farocki, Hreinn Friðfinnsson, Bilge Friedlaender, Deniz Gül, Al Hansen, Mona Hatoum, Eric Hattan, Vlatka Horvat, Ahmet Doğu İpek, Alicja Kwade, Gülsün Karamustafa, Sinan Logie, Jonas Mekas, Füsun Onur, İz Öztat, Nam June Paik, Seza Paker, Sigmar Polke, Reiner Ruthenbeck, Michael Sailstorfer, Sarkis, Serge Spitzer, Hale Tenger, Nil Yalter

Kelimeler Pek Gereksiz, 13 Eylül 2019 – 26 Temmuz 2020, Küratör: Selen Ansen, Sanatçılar: Gökçen Dilek Acay, Vito Acconci, Nevin Aladağ, Meriç Algün, Francis Alÿs, Yto Barrada, Mehtap Baydu, Joseph Beuys, Geta Brătescu, George Brecht, Elina Brotherus, Stanley Brouwn, Sophie Calle, Anetta Mona Chişa, Lucia Tkáčová, Henning Christiansen, Elmas Deniz, Elisabetta Di Maggio, Osman Dinç, Didem Erk, Ceal Floyer, Leylâ Gediz, Ludwig Gosewitz, Rebecca Horn, Vlatka Horvat, Allan Kaprow, Ali Kazma, Milan Knížák, Daniel Knorr, Július Koller, Igor Kopystiansky, Alicja Kwade, Lene Adler Petersen, Sigmar Polke, Karin Sander, Sarkis, Roman Signer, Amikam Toren, Ken Unsworth, Franz Erhard Walther, Anne Wenzel, Akram Zaatari

Altan Gürman, 13 Eylül 2019 – 27 Mart 2021, Küratör: Başak Doğa Temür

İnci Furni, Bir An İçin Durdu, 13 Eylül 2019 – 23 Şubat 2020, Küratör: Eda Berkmen

Ayşe Erkmen, Beyazımtırak, 13 Eylül 2019 – 26 Temmuz 2020, Küratör: Emre Baykal

Rosa Barba, Gizle Konferans, 13 Eylül 2019 – 2 Şubat 2020, Küratör: Başak Doğa Temür

Céleste Boursier-Mougenot, offroad, v.2, 13 Eylül – 15 Aralık 2019, Küratör: Selen Ansen

2018

Ali Mahmut Demirel, Ada, 16 Mart – 15 Temmuz 2018, Küratör: Başak Doğa Temür

Can Aytekin, Boş Ev,16 Mart – 15 Temmuz 2018, Küratör: Eda Berkmen

2017

Jake ve Dinos Chapman, Anlamsızlık Âleminde, 10 Şubat – 7 Mayıs 2017, Küratör: Nick Hackworth

CANAN, Kaf Dağı’nın Ardında, 12 Eylül 2017 – 18 Şubat 2018, Küratör: Nazlı Gürlek

Görme Biçimleri, 2 Haziran 2017 – 13 Ağustos 2017, Küratörler: Sam Bardaouil ve Till Fellrath, Sanatçılar: Ghada Amer, Chris Bond, Cantagalli, David Claerbout, Jojakim Cortis & Adrian Sonderegger, Hayri Çizel, Salvador Dali, Hans-Peter Feldmann, Andreas Gursky, Mona Hatoum, Jeppe Hein, Paul & Marlene Kos, Alicja Kwade, Gustav Metzger, Shana Moulton, Vik Muniz, Grayson Perry, Walid Raad, Edouard Frederic Wilhelm Richter, Fred Sandback, Markus Schinwald, Hassan Sharif, Cindy Sherman, Kim Tschang-Yeul, James Turrell, Kara Walker, James Webb, Frederik de Wit

2016

Bilge Friedlaender, Sözcükler, Sayılar, Çizgiler, 14 Ekim 2016–15 Ocak 2017, Küratörler: Mira Friedlaender ve Işın Önol

Nil Yalter, Kayıt Dışı, 14 Ekim 2016–15 Ocak 2017, Küratör: Eda Berkmen

Her Düşenin Kanadı Yoktur, 9 Haziran–18 Eylül 2016, Küratör: Selen Ansen, Sanatçılar: Bas Jan Ader, Phyllida Barlow, Cyprien Gaillard, Ryan Gander, Mikhail Karikis, Uriel Orlow, VOID, Anne Wenzel

Bahar Yürükoğlu, Devridaim, 30 Mart – 15 Mayıs 2016, Küratör: Duygu Demir

Murat Akagündüz, Vertigo, 30 Mart – 15 Mayıs 2016, Küratör: Aslı Seven

Şener Özmen, Filtresiz, 30 Mart – 15 Mayıs 2016, Küratör: Süreyyya Evren

2015

Šejla Kamerić, Bim Bam Bom Çarpınca Kalp, 11 Aralık 2015 – 28 Şubat 2016, Küratör: Başak Doğa Temür

Spaceliner, 15 Mayıs – 2 Ağustos 2015, Küratör: Barbara Heinrich, Sanatçılar: Peter Anders, Sandra Boeschenstein, Pip Culbert, İnci Eviner, Monika Grzymala, Nic Hess, Gözde İlkin, Harry Kramer, Pauline Kraneis, Hans Peter Kuhn, Zilla Leutenegger, Pia Linz, Christiane Löhr, Ulrike Mohr, Jong Oh, Nadja Schöllhammer, Heike Weber

Ali Kazma, zamancı, 30 Ocak – 5 Nisan 2015, Küratör: Emre Baykal

2014

Göçebe Bakış: Güneydoğu Asya'dan Çağdaş Sanat, 18 Eylül 2014 – 4 Ocak 2015, Küratör: Iola Lenzi, Sanatçılar: Alwin Reamillo, Araya Rasdjarmrearnsook, Aung Ko, Aung Myint, Bui Cong Khanh, Chris Chong Chan Fui, Dinh Q. Le, Duto Hardono, FX Harsono, Heri Dono, Isabel & Alfredo Aquilizan, Ise Roslisham, Jakkai Siributr, Jason Lim, Josephine Turalba, Krisna Murti, Lee Wen, Luong Hue Trinh & Nguyen Xuan Son, Manit Sriwanichpoom, Melati Suryodarmo, Mella Jaarsma, Michael Shaowanasai, Nguyen Van Cuong, Restu Ratnaningtyas, Srey Bandaul, Sutee Kunavichayanont, Tawatchai Puntusawasdi, Tay Wei Leng, Vasan Sitthiket, Vertical Submarine, Vu Dan Tan, Yee I-Lann

Füsun Onur, Aynadan İçeri, 28 Mayıs – 17 Ağustos 2014, Küratör: Emre Baykal

Marc Quinn, Aklın Uykusu, 8 Şubat – 27 Nisan 2014, Küratör: Selen Ansen

2013

Aslı Çavuşoğlu, Taşlar Konuşuyor, 15 Kasım 2013 – 12 Ocak 2014, Küratör: Özge Ersoy

Fatma Bucak, Düşüşe Dair Bir Başka Hikâye Daha, 15 Kasım 2013 – 12 Ocak 2014, Küratör: Başak Doğa Temür

Sarkis, Cage / Ryoanji Yorumu, 15 Kasım 2013 – 12 Ocak 2014, Küratör: Melih Fereli

Mat Collishaw, Hayalet Görüntü, 2 Mayıs – 11 Ağustos 2013, Küratör: Başak Doğa Temür

Volkan Aslan, Hatırlamayı Unutma, 2 Mayıs – 11 Ağustos 2013, Küratör: Emre Baykal

Haset, Husumet, Rezalet, 24 Ocak – 7 Nisan 2013, Küratör: Emre Baykal, Sanatçılar: Selim Birsel, Hera Büyüktaşçıyan, CANAN, Aslı Çavuşoğlu, Merve Ertufan & Johanna Adebäck, Nilbar Güreş, Berat Işık, Şener Özmen, Yusuf Sevinçli, Erdem Taşdelen, Hale Tenger, Mahir Yavuz

2012

Adel Abidin, Rosa Barba, Runa Islam, Hamle, 5 Ekim – 18 Kasım 2012, Küratör: Başak Şenova

Sophia Pompéry, Şeylerin Sessiz Şekli, 21 Haziran – 26 Ağustos 2012, Küratör: Ece Pazarbaşı

Berlinde De Bruyckere, Yara, 21 Haziran – 26 Ağustos 2012, Küratör: Selen Ansen

Nevin Aladağ, Sahne, 6 Nisan – 27 Mayıs 2012, Küratör: Başak Doğa Temür

Mona Hatoum, Hâlâ Buradasın, 17 Mart – 27 Mayıs 2012, Küratör: Emre Baykal

Erdem Helvacıoğlu, Siyaha Özgürlük, 10 – 26 Şubat 2012, Küratör: Melih Fereli

2011

Kutluğ Ataman, Mezopotamya Dramaturjileri, 15 Eylül – 11 Aralık 2011, Küratör: Emre Baykal

Deniz Gül, 5 Kişilik Bufet, 8 Temmuz – 25 Eylül 2011, Küratör: Emre Baykal

Patricia Piccinini, Beni Bağrına Bas, 22 Haziran – 21 Ağustos 2011, Küratör: Başak Doğa Temür

Görünmezlik Taktikleri, 9 Nisan – 5 Haziran 2011, Küratörler: Daniela Zyman, Emre Baykal, Sanatçılar: Nevin Aladağ, Kutluğ Ataman, Cevdet Erek, Ayşe Erkmen, Esra Ersen, İnci Eviner, Nilbar Güreş, Hafriyat, Ali Kazma, Füsun Onur, Sarkis, Hale Tenger, Nasan Tur, xurban_collective

2010

İkinci Sergi, 28 Kasım 2010 – 13 Mart 2011, Küratör: Emre Baykal, Sanatçılar: .-_-., Halil Altındere, Burak Arıkan, Volkan Aslan, Vahap Avşar, Banu Cennetoğlu – Yasemin Özcan Kaya, Ayşe Erkmen, Hafriyat (Murat Akagündüz, Antonio Cosentino, extramücadele, İnci Furni, Mustafa Pancar), Ali Kazma, Aydan Murtezaoğlu – Bülent Şangar, Ahmet Öğüt, İz Öztat, Cengiz Tekin, Canan Tolon

Starter, 8 Mayıs – 31 Ekim 2010, Küratör: René Block, Sanatçılar: Adel Abidin, Lene Adler Petersen, Nevin Aladağ, Halil Altındere, Lauri Astala, Fikret Atay, Ay-O, Maja Bajević, Joseph Beuys, Barbara Bloom, Claus Böhmler, George Brecht, KP Brehmer, Elina Brotherus, Stanley Brouwn, John Cage, Sophie Calle, Mircea Cantor, Olga Chernysheva, Giuseppe Chiari, Anetta Mona Chişa & Lucia Tkáčová, Henning Christiansen, John Coplans, Cengiz Çekil, Braco Dimitrijević, Maria Eichhorn, Cevdet Erek, Ayşe Erkmen, Harun Farocki, Robert Filliou, Terry Fox, Dan Graham, Asta Gröting, Nilbar Güreş, Kristján Gudmundsson, Richard Hamilton, Al Hansen, Dick Higgins, Rebecca Horn, K.H. Hödicke, Joe Jones, Ilya & Emilia Kabakov, Šejla Kamerić, Aino Kannisto, Allan Kaprow, Gülsün Karamustafa, Diána Keller, William Kentridge, Alison Knowles, Servet Koçyiğit, Julius Koller, Jarosław Kozłowski, Arthur Köpcke, Konrad Lueg, George Maciunas, Walter Marchetti, Olaf Metzel, Mandana Moghaddam, Aydan Murtezaoğlu, Zoran Naskovski, Navid Nuur, Miklos Onucsan, Ahmet Öğüt, Erkan Özgen, Ebru Özseçen, Nam June Paik, Dan Perjovschi, Goran Petercol, Sigmar Polke, Sophia Pompéry, Diter Rot, Annette Ruenzler, Reiner Ruthenbeck, Michael Sailstorfer, Karin Sander, Carles Santos, Stuart Sherman, Serge Spitzer, Superflex, Bülent Şangar, Cengiz Tekin, Endre Tót, Nasan Tur, Ben Vautier, Wolf Vostell, Emmett Williams, Maaria Wirkkala

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arter Sanat Merkezi'ne Dönüşüyor". Unlimitedrag.com sitesi, 17.07.2019. 25 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2019. 
 2. ^ Günebakanlı, Artemis. "Arter İstanbul'la Yeniden Buluşuyor". Birgün gazetesi, 9 Eylül 2019. 25 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2019. 
 3. ^ "Yeni Arter Eylül'de açılıyor". Hürriyet gazetesi Kitap Sanat eki, 2 Temmuz 2019. 16 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2019. 
 4. ^ "Türkiye'de çağdaş sanat konusunda yeni bir sayfa". Vehi Koç Vakfı web sitesi,. 25 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]