Arno Breker

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arno Breker
Arno Breker, Albert Speer'in büstünü yaparken (1940)
Genel bilgiler
Doğum 19 Temmuz 1900(1900-07-19)
Wuppertal, Almanya
Ölüm 13 Şubat 1991 (90 yaşında)
Düsseldorf, Almanya
Evlilik(ler)i Charlotte Kluge (1958–1991)
Ebeveyni Arnold Breker
Alanı Heykeltıraş
"Parti" ("Die Partei"), Breker'in 1939'da tamamladığı, Nazi Partisi'nin ruhunu simgeleyen heykeli, Adolf Hitler'in şansölyelik binasının girişini süslüyordu.

Arno Breker (19 Temmuz 1900, Wuppertal – 13 Şubat 1991, Düsseldorf), Alman heykeltıraş. Özellikle Nazi Almanyası döneminde yaptığı ve iktidar tarafından "dejenere sanat"ın antitezi olarak desteklenen heykellerle tanınır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Breker Almanya'nın batısında, taşçı Arnold Breker'in oğlu olarak Elberfeld'de doğdu. Taş oymacılığı ile birlikte, anatomi ve mimarlık okumaya başladı. 20 yaşında Hubert Netzer ve Wilhelm Kreis'in altında öğrenim gördü ve heykel üzerinde yoğunlaştı. Düsseldorf Sanatlar Akademisi'ne girdi. 1924 yılında Paris'i ziyaret etti. 1927 yılında Paris'e taşındı. 1932 yılında, kendisine bir yıl boyunca Roma'da kalması için izin verildi ve Prusya Kültür Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü. 1934 yılında Max Liebermann'ın tavsiyesi üzerine Almanya'ya geri döndü. Nazi gazetesi Völkischer Beobachter'in editörü Alfred Rosenberg, Breker'in bazı dejenere sanat çalışmalarını kınadı. Ancak Breker, özellikle birçok Nazi lideri ve Adolf Hitler tarafından desteklenmiştir. Hatta Rosenberg, sonrasında Nazi Almanyası'nın "güçlü momentum ve irade gücü" ("Wucht und Willenhaftigkeit") ifadeleri olarak yaptığı heykelleri selamlamıştır. 1942 yılında işgal altındaki Paris'te yaptığı çalışmalara katılan ve burada yaptığı işi takdir eden Jean Cocteau ile bir araya geldi. Arno Breker, Albert Speer ve Hitler ile kişisel ilişkilerini korumaya devam etti.

1937 yılında Demetra Mesala (Δήμητρα Μεσσάλα) adlı Yunan bir model ile evlendi. Aynı yıl, Breker Nazi Partisi'ne katıldı ve kendisine büyük bir mülk hediye verilmiş, Hitler tarafından "resmi devlet heykeltıraşı" yapılmış ve kırk üç asistan ile bir stüdyo sağlanmıştır. Ayrıca Hitler kendisini askerlik hizmeti yapmasından muaf tutmuştur.

Breker Üçüncü Reich'ın düşmesine kadar, Berlin'de görsel sanatlar profesörü oldu. Neredeyse bütün heykelleri II. Dünya Savaşı'ndan kurtulmuş olsa da, % 90'ı savaştan sonra müttefikler tarafından tahrip edilmiştir. Joseph Stalin tarafından kendisine bir iş teklif edildi ama reddetti ve "Bir diktatör benim için yeterlidir" ifadesini kullandı.

Breker 1948 yılında Nazilerin bir "Mitläufer"ı[1] olarak belirlenmiş ve para cezasına çarptırmıştır. Ayrıca birçok portre heykeller üretti. Birçok diğer eserleri Enver Sedat ve Konrad Adenauer'in portreleri de dahil olmak üzere bunu izledi. Kendi adını taşıyan Arno Breker Müzesi, 1985 yılında açıldı.

Breker, (Nazi Partisi üyesi olmasına rağmen) Nazi ideolojisinin bir destekçisi olmadığında ısrar etmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sempatizan, tanımlamalar için bakınız Nazilerden arındırma
  • Arno Breker İngilizce Wikipedia maddesi

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]