Arnavutluk Yeşil Parti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arnavutluk Yeşil Parti
Partia e Gjelbër or Të gjelbrit
KısaltmaPGJ
Genel başkanEdlir Petanaj
Kuruluş tarihi15-12-2007 (15-12-2007)
ÖnceliArnavutluk Yeşiller Hareketi
MerkezBulevardi Bajram Curri, Pallati 31, Shkalla 1, Apartamenti 4 Tiran[1]
Gazete(ler)Gazeta e Gjelbër
Gençlik koluArnavut Genç Yeşiller
ÜyelikGenç Avrupalı Yeşiller
İdeolojiYeşil siyaset
Siyasi pozisyonMerkez Sol
Uluslararası üyelikKüresel Yeşiller
Avrupa üyeliğiAvrupa Yeşiller Partisi
Resmî renklerYeşil
Meclis
0 / 140
Belediyeler
0 / 61
Belediye meclisleri
12 / 1.785
İnternet sitesi
Arnavutluk

Arnavutluk Yeşil Parti (Arnavutça: Partia e Gjelbër or Të gjelbrit, PGJ) Yeşil siyaset geleneğini takip eden ve Sosyal ilerici politikaları savunan bir siyasi partidir. 15 Aralık 2007'de kurulmuş olup Küresel Yeşiller,[2] Avrupa Yeşiller Partisi,[3] Küresel Genç Yeşiller[4] ve Genç Avrupalı Yeşiller[5]'e tam üyedir.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Arnavutluk Yeşil Parti, Arnavutluk'ta yükselen çevreci hareketin temsiliyet ihtiyacı üzerine kurulmuştur. Mevcut çokça çevre sorunlarının önemi ve aciliyeti sebebiyle farklı alanlarda faaliyet gösteren bir grup genç birey bir araye gelerek 1 Eylül 2001'de Arnavutluk Yeşiller Hareketini kurmuştur. Bu hareket aynı zamanda partinin kuruluşunun başlangıcı olmuştur. 15 Kasım 2007 tarihinde ise resmi olarak hareket şekil değiştirerek Arnavutluk Yeşil Parti kurulmuştur.

Kuruluşundan itibaren parti Arnavutluk halkının çevre sorunları ve iklim değişikliği konusunda harekete geçmesi çokça önemli adınlar atmıştır. Zaman içinde ülke çapında yaygınlığını arttırmış olup şu anda ülkede 12 bölgede faaliyet göstermektedir.

Siyasi faaliyetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Protestolar Yeşillerin faaliyetlerinin en önemli kısmını oluşturmaktadır. Protestolar sırasında yeşiller halkın çevre felaketleri ve kirlilik gibi mevcut çevre sorunlarına tepkisinin oluşmasını sağlamıştır. Protestolar dışında insanların farkındalığını ve duyarlılığını kazanmak amacıyla çok sayıda seminerlet, atölye çalışmaları, konferanslar organize etmiş; posterler, bilgilendirme kitapçıkları hazırlamış; çevre temizleme, atık azaltma etkinlikleri düzenlemiştir.Partinin faaliyetleri halkın farklı kesimlerinden geniş çapta destek toplamıştır.

Uluslararası üyelikler[değiştir | kaynağı değiştir]

13 Ekim 2008 tarihinde parti Avrupa Yeşiller Partisine tam üyelik hakkı kazanmıştır ve günümüzde Avrupa Yeşiller Partisi merkez konseyinde Arnavutluğu oy hakkına sahip olarak temsil etmektedir. Ayrıca uluslararası olarak Küresel Yeşiller grubna üyeliği bulunmaktadır.

Partinin gençlik kolu olan Arnavut Genç Yeşiller'in ise Küresel Genç Yeşiller ve Genç Avrupalı Yeşiller üyelikleri bulunmaktadır.

Seçim sonuçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Under the motto "To protect the environment, vote Greens", the party participated for the first time in Albanian local elections, 2003 winning local councillors. This win began Green representation in local decision-making structures. Since that time, the Green Party has regularly participated in local and parliamentary elections. In the last Albanian local elections, 2011, the Green Party achieved 8.448 votes. This was 20 times the votes they had been able to achieve in previous elections.

Yıl Oy % Sandalye Toplam sandalye
2009 437 0.03 0 140
2013 2,084 0.12 0 140

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Partia e Gjelbër or Të gjelbrit". 27 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2018. 
  2. ^ Global Greens[ölü/kırık bağlantı]
  3. ^ European Green Party[ölü/kırık bağlantı]
  4. ^ "Global Young Greens". 17 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2020. 
  5. ^ of Young European Greens[ölü/kırık bağlantı]