Ardour

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ardour
Ardour-icon.png
Ardour 5.12.png
Orijinal yazar(lar) Paul Davis
Geliştirici(ler) David Robillard, Robin Gareus, Nick Mainsbridge, Colin Fletcher, Ben Loftis, Tim Mayberry.
İlk yayınlanma 23 Eylül 2005 (2005-09-23)
Güncel sürüm 5.12
Programlama dili C++ (GTK+)
İşletim sistemi GNU/Linux, FreeBSD, macOS, Windows
Tür Digital audio workstation
Resmî sitesi https://ardour.org
Kod deposu Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Ardour; GNU/Linux, macOS, FreeBSD ve Microsoft Windows üzerinde çalışan dijital ses işleme istasyonu yazılımıdır. Baş yazarı, JACK Ses Bağlantı Kiti'nden de sorumlu olan Paul Davis'tir. Ardour, profesyonel kullanıma uygun olacak bir yazılım olarak tasarlanmıştır.

GNU Genel Kamu Lisansı v2+ lisansı altında yayınlanan Ardour özgür bir yazılımdır.[1]

Yeni sekmeli arayüzü, Lua betik desteği, VCA'lar, eklenti yönetimi ve daha birçok yeni özellik ve iyileştirmelerle birlikte Ardour'un 5.0 sürümü, Ağustos 2016'da yayınlandı.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayıt[değiştir | kaynağı değiştir]

Ardour'un kendi içerisinde herhangi bir kısıtlaması yoktur, kayıt yetenekleri sadece üzerinde çalıştığı donanım ile sınırlıdır. Mevcut materyalin üzerine kayıt yaparken Ardour, kaydedilen materyali kaydederken olması gerektiği yere konumlandırarak gecikme telafisi yapabilir. Kendi kendini izleme, harici donanım veya özel ürün kullanımı (Ör: JACK) gibi farklı izleme yöntemleri vardır. Kendi kendine izleme, gerçek zamanlı kayıt yaparken sinyale eklenti efektleri uygulanmasını mümkün kılar. Ardour, JACK'i kullanarak hem ses kartından hem de uyumlu bir yazılımdan eş zamanlı olarak kayıt yapabilir.

Miksleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Ardour, "herhangi bir şeyi herhangi bir yere" sistemi sayesinde istenilen sayıda parça ve kanal kullanımını destekler. Tüm "gain" ve eklenti parametreleri otomatikleştirilebilir. Tüm örneklemler mikslenir ve dahili olarak 32 bit "floating point" biçiminde tutulur.[2]

Düzenleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Ardour, taşınmasını, kırpılmasını, bölünmesini ve uzatılmasını destekler ve bölgeleri katmanlama (layering) özelliğine sahiptir. Ardour, sınırsız geri alma ve mevcut bir oturumun geçerli durumunu bir dosyaya kaydetmek için imaj alma özelliğine sahiptir.

Mastering[değiştir | kaynağı değiştir]

Ardour bir ses mastering ortamı olarak da kullanılabilir. JACK Audio Connection Kit ile entegrasyonu, ses verilerini işlemek için JAMin gibi mastering araçlarının kullanılmasını mümkün kılar. Ardour'un mikserinin çıkışı JAMin'e ve/veya diğer ses işleme yazılımlarına yönlendirilebilir. Ayrıca ses CD'lerinin oluşturulması için kullanılan TOC ve CUE biçimlerinde de dışa aktarma yapabilir.

Uyumluluk[değiştir | kaynağı değiştir]

Ardour, SMPTE / MTC, Yayın Dalgası Formatı, MIDI ve XML gibi endüstri standartlarına uymaya çalışır.   Ardour; GNU/Linux, Solaris, macOS, Windows ve FreeBSD işletim sistemleri üzerinde test edilmiştir. Ancak, GNU/Linux ve macOS dışındaki işletim sistemlerine sınırlı olarak destek vermektedir.   Ardour, 4.0 sürümünde Windows XP ve üzeri işletim sistemleri için gayriresmî destek sunmaya başlamıştır. Ağustos 2016 itibarıyla Ardour 5.0, resmi Windows desteği ile yayınlanmıştır.[3]

Eklentiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ardor, ses efektleri işlemeden dinamik kontrole kadar birçok özelliği eklentiler üzerinden sağlamaktadır. GNU/Linux'ta LADSPA ve LV2 eklenti mimarilerini ve ayrıca macOS'ta Ses Birimlerini destekler.[4] Ardour'un VST desteği içerecek şekilde derlenmesi durumunda, Steinberg'in VST eklentilerini kullanmak mümkündür. 2.8 sürümünden itibaren, VST desteği artık Steinberg'in VST SDK'in kullanılmasını gerektirmemektedir.

İçeri ve dışarı aktarma[değiştir | kaynağı değiştir]

Ardour, tüm oturumları veya oturum parçalarını istenen formatta dışarı aktarmayı ve 30'dan fazla farklı ses dosyası biçimini oturumlara eklemeyi desteklemektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ardour is licensed under the GNU Public License v2". 16 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2020. 
  2. ^ "Ardour review". 16 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2020. 
  3. ^ "ardour - the digital audio workstation". ardour.org. 16 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2019. 
  4. ^ "Calf Studio Gear supports LV2". 21 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2020. 

Makaleler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]